Thomas Cook Çinli Fosun’a Mı Satılıyor?

Sektörel Haberler 23 Nisan, 16:50'de eklendi

Thomas Cook Çinli Fosun’a Mı Satılıyor?

Zor günlerden geçen Thomas Cook’un Çin’li yatırım şirketi Fosun’a satılması gündemde.

fosun2

Thomas Cook ve Fosun’nun Çin’de ortak bir şirketi var. Fosun satın aldığı Club Med otelleri için de Thomas Cook ile anlaşmıştı.

Avrupa seyahat pazarının ikinci büyük grubu Thomas Cook’un, Çin’in ünlü yatırım fonu Fosun’a satılabileceği belirtildi.

Geçen yıl zarar açıklayan, bu yıl da mali hedefinde zarar öngörülen grup içine girdiği maddi sıkıntıyı aşmak için girişimlerde bulunuyor.

Bu girişimler kapsamında Thomas Cook’un Çin’li yatırım şirketi Fosun’a satışı gündeme geldi.

SkyNews’te yer alan haberde Çinli Fosun’un İngiliz tur operatörü Thomas Cook’a bir teklif hazırlandığı söyleniyor. 1841 yılında kurulan dünyanın en eski seyahat şirketi Thomas Cook’un tur operatörlüğü bölümünü satın almak için teklif verebileceği belirtiliyor.

Hava yolu şirketini satabileceğini duyuran Thomas Cook’un Çin’in ünlü yatırım fonu Fosun’a satılabileceği aktarıldı. 21 satış mağazasını daha önce sattığı anımsatılarak grubun sıkıntıyı aşma arayışında olduğu dikkat çekti.

Thmas Cook, yılda otalama 19 milyon yolcuya hizmet veriyor. 9 milyar pound ciro elde ediyor.16 ülkede toplam 22 bin çalışanı mevcut.

 

 

 

 

 

 

 

 

THOMAS COOK ‘TAN ÇİN PAZARINA OTEL YATIRIMI

THOMAS COOK ‘TAN ÇİN PAZARINA OTEL YATIRIMI

Thomas Cook, Çinli milyarder Guo Guangchang’un yatırım şirketi Fosun International ile birlikte Çin’de iki yeni otel açacağını bildirdi.

Thomas Cook, Çinli yatırım şirketi Fosun International ile birlikte Çin’de iki yeni otel açacağını bildirdi. Otellerin yatırımını Fosun’un, işletmesini ise Thomas Cook’un yürüteceği açıklandı. 2020 yılında Çin’in Taicang şehrinde açılacak olan Sunwing Cook’un otellerden biri olduğu bildirildi. Diğeri ise Lijiang resort bölgesinde açılacak olan Casa Cook.

Şirketin CEO’sı Pter Fankhauser Thomas Cook’un kendi markasıyla 186 otele ve 100 uçağa sahip olduğunu belirtti. Yılda 20 milyon müşteriye hizmet veren bir şirket olduğunu sözlerine ekledi. Taylan’da aynı marka ile faaliyet gösteren otelin Çinliler arasında popüler olduğunu, bu nedenle Çin’de açılacak otel konusunda da beklentilerinin olumlu yönde olduklarını söyledi.

Thomas Cook hisselerinin yüzde 6,7’si Fosun Tourism, yüzde 14’ü ise Fosun International tarafından kontrol ediliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.