THOMAS COOK’UN 2017 PLANLAMASI NASIL OLACAK?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 4 Kasım, 10:07'de eklendi

Thomas Cook, bu sene özellikle Türkiye’den aldığı yaraları sarmak için önümüzdeki yıl Batı Akdeniz’e yönelecek. Almanya’daki pazar payını artırmak isteyen tur operatörü, bazı ana destinasyonlarda fiyat artışlarına gidecek. Tur operatörü bu yıl yaşadığı kaybı yaşamamak için Türkiye’de ise oldukça dikkatli davranacak… 

thomascook

Almanya’nın en büyük ikinci tur operatörü Thomas Cook,  en önemli destinasyonlarından biri olan Türkiye’ye dönük talepte yaşanan sert düşüş sebebiyle 2016 yılını oldukça zor geçirdi. Thomas Cook Orta & Doğu Avrupa Genel Müdürü Stefani Berk, değişen durumlara hızlı tepki vererek müşterilerine alternatif sunmayı başardıklarını söylese de, tur operatörünün müşteri sayısı toplamda yüzde 4 oranında azalırken, Türkiye denklem dışında tutulduğunda yüzde 8 oranında artış yaşandığı görüldü.

TÜRKİYE DIŞINDA NEREDEYSE TÜM PAZARLARDA ARTIŞ VAR
Thomas Cook’un, Türkiye’de yaşadığı kaybı kapatamasa da, aslında pek çok destinasyonda oldukça yüksek sayılara ulaşmayı başardığı görülüyor. 2016 yılında Kanarya Adaları’na dönük talep yüzde 18 artarken, Balear Adaları’na dönük talep de yüzde 11 oranında artış gösterdi.
COOK ALMANYA’DA KAYIP YAŞADI
İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan talebini de önemli oranlarda artarken, tur operatörü, Türkiye, Mısır ve Tunus’un yanında Almanya’ya dönük tatil satışlarında da yüzde 6 oranında kayba uğradı.
Thomas Cook’un bu yıl yeniden yapılandırılan üst segment markası Thomas Cook Signature ise bu yıl oldukça yüksek performans gösterdi. Markanın lüks ürünü Signature Finest Selection, çift haneli büyüme rakamlarına ulaştı.
2017 UMUTLARI BATI AKDENİZ’DE
Bu yılı tek haneli kayıpla kapatan Cook, 2017 yılında umutlarını Batı Akdeniz destinasyonlarına bağlamış durumda. Grup, İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan’a daha fazla kapasite ayırıp, buralara dönük yeni ürünler oluşturmayı ve markalı otel sayısını artırmayı planlıyor.
ANA DESTİNASYONLARDA FİYATLAR ARTACAK
Thomas Cook’un bu yıl yaşadığı kaybı kapatmak amacıyla ana destinasyonlarında ise fiyat artışına gideceği belirtiliyor. Buna göre, Kanarya Adaları tatilleri yüzde 7; Mayorka, Yunanistan ve Bulgaristan tatilleri ise yüzde 4 oranında zamlanacak.
YENİ ÜRÜNLER, YENİ DESTİNASYONLAR, YENİ OTELLER…

Thomas Cook’un yeni ürünleri arasında ise Sicilya, Rimini ve Dubrovnik’e dönük charter tatilleri yer alacak. Cook ayrıca programına İspanya’da bulunan Costa de Almeria ile Portekiz’de bulunan Porto Santo adasını da ekleyecek. Öte yandan, tur operatörü 2017 broşürlerindeki otel sayısını da 400 artırarak 4 bine çıkarmış durumda.
Pek çok yeni otel açacak olan Cook, ikinci Casa  Cook otelini Kos’ta açacak. Ayrıca Bulgaristan, Hırvatistan, Sicilya ve Türkiye’de de yeni Sentido otelleri açılacak. Cook, Mayorka’da da 15 yeni Thomas Cook Signature otelini hizmete sokacak.

TÜRKİYE UCUZLAYACAK, KAPASİTE ESNEK OLACAK

Bu yıl tur operatörüne büyük darbe vuran Türkiye ise önümüzdeki yıl yüzde 8 daha ucuza satılacak. Cook, Türkiye planlamasını 2016 sezonunu baz alarak esnek bir şekilde yapacak. Daha yüksek talep olması durumunda ise kapasite artırılacak.

UZAK MESAFE PROGRAMI DA GENİŞLEYECEK

Cook, önümüzdeki yaz sezonunda uzak mesafe programını da genişletecek. Bu amaçla, Neckermann Reisen’ın ABD programı üçte bir orenında genişletilerek 664 otele ulaşacak. Uzak mesafa tatillerinde fiyatlar genel olarak sabit kalırken, Küba yüzde 6, Tayland yüzde 1, Maldivler yüzde 2 ve Mauritius yüzde 3 daha pahalı olacak.

MÜŞTERİ SORUNLARINA 24 SAATTE ÇÖZÜM

Thomas Cook ayrıca, müşterilerinin problemlerini henüz destinasyondayken  ve 24 saat içerisinde çözmeyi vadeden müşteri memnuniyeti prensibini de genişletiyor. 2017 yaz sezonunda 24 saate sorun çözme garantisi Thomas Cook Signature ve Signature Finest Selection’ın kısa ve uzak mesafe broşürlerinde yer alan tüm otellerde de geçerli olacak. Cook, geçtiğimiz yaz sezonunda müşterilerinin problemlerini ortalama 15 saat içerisinde çözerek yalnızca 3 müşterisine yüzde 25 para iadesi yapmak zorunda kalmıştı.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.