THY NEDEN KAPILARI HIZLI KAPATIN UYARISI VERDİ ?

Sektörel Haberler 23 Haziran, 17:13'de eklendi

Özellikle Atatürk Havalimanı’ndaki yaz yoğunluğunun bağlantılı uçuşlarda rötarlara neden olma olasılığını göz önünde bulunduran THY, çalışanları daha hızlı kapı kapatma konusunda uyardı. 

THY PERSONELİNEDENKAPILARI KAPATINUYARISIYAPTI

THY’den yapılan uyarıda bazı noktalara dikkat çekildi ve ekiplere sabah en yoğun saatler olan 05.00 ile 10.00 saatleri arasında normal süreden 5 ile 10 dakika arasında daha hızlı hareket etmeleri hedefi koydu.
 
İşte THY’den yapılan o açıklama:
“İçinde bulunduğumuz yaz tarifesinde Atatürk Havalimanındaki yoğun trafik hareketliliği nedeniyle, seferlerimiz tarife saatinde kapı kapatsa bile kapı kapama sonrası beklemeler ve uzun taxi süreleri oluşmakta, seferlerimizin gerçekleşen blok süreleri planlanandan uzun sürmekte ve seferlerimiz varış istasyonlarına gecikmeli olarak iniş yapmaktadır.
Bu durum zincirleme rotasyon tehirlerine yol açarak günlük operasyondaki tarife bütünlüğünü olumsuz etkilemektedir. Uçak rotasyonundaki zincirleme tehirler ekip ve bağlantılı yolcu planlamalarında da bozulmaya yol açıp ilave tehirlere neden olmaktadır. Ayrıca başta yer hizmetleri olmak üzere ikram, yakıt gibi uçak planlamasına tabi hizmetlerin planlaması da sekteye uğramaktadır. Birbirini tetikleyen bu olumsuzluklar seferlerimizin toplam vaktinde kalkış performansında önemli düşüşlere yol açmaktadır.
İçinde bulunduğumuz şartlarda günlük tarifemizi, yüksek vaktinde kalkış oranları ile tamamlayabilmek için uygun şartları olan tüm seferlerimizde vaktinden önce kapı kapatmanın hedeflenmesi zaruri hale gelmiştir. Özellikle günlük operasyonun ilk periyodunda, yatıdan kalkan seferlerimizde bunun başarılması, operasyonun devamının da başarısı için mutlak şarttır.
Bu nedenlerle, 18 Haziran tarihinden itibaren, yerde kalış süresi SGT (Standart Ground Time) üzerinde olan ilk dalga seferlerimizin(02:00 – 07:00 GMT  arası) kapı kapatma saati IST istasyonu için Scheduled Time of Departure (Tarifeli kalkışların saati) STD -5 dk., diğer istasyonlar için STD-10 dakika olarak hedeflenecektir.
Bu hedefin sağlanması için tüm Operasyonel birimlere görev ve sorumluluklar atanmış olup, kabin ekiplerinin ilgili birimlerle ortak çalışarak tarifede etkinliğin sağlanması noktasında sorumluluğunu yerine getirmesi önem arz etmektedir.”(airporthaber.com)
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.