TUI, Şirket Karındaki Kaybın Nedenlerini Açıkladı

Sektörel Haberler 16 Ağustos, 10:16'de eklendi

TUI, Şirket Karındaki Kaybın Nedenlerini Açıkladı

TUI’nin ikinci çeyrek bilançosuna göre grubun karı yüzde 46 düştü. Grubun CEO’su Fritz Joussen, kârdaki düşüş nedenleri arasında ‘Geleneksel tur operatörlüğüne olan bağımlılığın da etkisi olduğunu belirtti. ‘Grubumuzun dönüşümü devam edecek’ dedi…

Fritz_Joussen2

Avrupa’nın en büyük seyahat grubu TUI, nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan bilançosunu açıkladı. Thomas Cook kadar olmasa da zararda olduğu görüldü.

TUI’nin ikinci çeyrekteki karı; şirketin vergi, amortisman ve faiz öncesi karı (FAVÖK), bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 46 düştü. Rakam 101 milyon Avro olarak gerçekleşti.

Zararın yıl genelindeki 300 milyon Avroyu bulabileceği tahmin ediliyor.

Uzun süredir mali sıkıntıda olan Thomas Cook da bir milyar doların üzerinde zarar açıklamıştı.

Kar düşüşünün nedenleri

TUI, şirket karındaki kaybın nedenlerini açıklarken bunların başında hala yerde yatan Boeing 737 Max’lar olayını gösterdi. Buna ek olarak Brexit belirsizliği ve İspanya destinasyona yönelik talepteki düşüş nedeniyle aşırı koltuk kapasitelerinde yaşanan kayıplar kârdaki düşüşün nedenleri olarak gösteriliyor.

Joussen: TUI’yi dönüştürme süreci hızlanacak

Bilanço geneli ile ilgili değerlendirmelerde bulunan TUI CEO’su Fritz Joussen,  Avrupa pazarlarındaki tur operatörü işletmelerinin daha hızlı ve daha verimli bir şekilde bir araya getirileceğini belirtti.

“TUI’yi global bir platform organizasyonuna dönüştürmek için dijital dönüşümümüzü sürekli takipteyiz. Markamızın gücü ve 21 milyondan fazla müşteriden oluşan müşteri tabanımıza doğrudan erişim, gelecek için büyük potansiyel sunuyor ” ifadelerine yer verdi.

Joussen sözlerine şöyle devam etti:

“TUI geleneksel tur operatörü işine olan bağımlılığını daha da azaltıyor. Geleneksel tur operatörü işi, tüm sektör için hızla dönüştürülmesi gereken bir durumdadır.

TUI tur operatörü işini ve dikey olarak entegre bir turizm grubu olarak konumunu keskinleştirecek.

Son beş yılda geleneksel tur operatörlerine olan bağımlılığımızı önemli ölçüde azalttık. Grubumuzun dönüşümü devam edecek.”

Joussen, grup bünyesindeki iki tur operatörü; Berge & Meer ve Boomerang Reisen’i bu anlayıştan hareketle sattıklarını söyledi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.