TUI Ve Thomascook Zararda

Sektörel Haberler 18 Mayıs, 12:40'de eklendi

TUI Ve Thomascook Zararda

Avrupa’nın en büyük iki tur operatörü TUİ ve Thomas Cook. İki Operatörde altı aylık  gelirlerini kamuoyu ile paylaştı.

tui

TUİ’nin 2019’un ilk çeyreğinde ciro artışı yüzde 1,7 artış ile sınırlı kaldığı görüldü. Otelcilik ve havayolu işletme gelir ve kârlarında ise azalmalar var.

497 milyon Euro zarar etti

Şirketin yarı yıllık raporunda, TUI’nin Orta Avrupa’daki gelirlerinin Ocak-Mart 2019’da % 6,7 oranında  düştü. 936 milyon Euro olarak kayıtlara geçti.

Grubun tur operatörü ve hava yolu faaliyetlerini kapsayan Markets & Airlines bölümü, müşteri  rakamları % 2,4 geriledi. TUİ’nin tur operatörü ve hava yolu faaliyetlerinde altı aylık zararı  ise 375 milyon Euro iken bu yıl 497 milyon Euro’ya ulaştı.

1.67 milyar Euro zararda

Thomas Cook ise ilk yarı mali durum pek te parlak değil. 2018-2019 ilk yarısında 1,67 milyar Euro zararı olduğunu belirtti.  Thomas Cook’un ilk yarı cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 düştü. 3 milyar 19 milyon pound olarak geriledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Personel İçin Tahsis Edilen Alanlar; Otel Tahsis Alanları İçinde Olmayacak

 

İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Turizm Teşvik Kanun Teklifi’ni görüşmek üzere toplandı.AK Parti Antalya milletvekili Atay Uslu kanun teklifi hakkında bilgiler paylaştı.

Hedef 70 milyon turist

Uslu,  konu hakkında şu açıklamaları yaptı.’2023 için AK Parti hükumetlerinin 50 milyon turist hedeflemişti. bu yıl bu sayıya ulaşacağız.  2018 Ocak-mart döneminde 5.1 milyon turist Türkiye’yi ziyaret etti. 2019 yılında aynı dönemde bu rakam 6.9 milyona yükseldi.  2023 yılı hedefimizi revize ediyoruz çevre 70 milyon olarak rezive ettik.” dedi.

Sadece personel kullanacak

Uslu; ”Turizm personelli geldiğinde Nisan ayında otelde işe başlıyor, Kasım ayında otelden ayrılıyor.  Konakladıkları yerler daha çok otellerin alt katları oluyor. Ve kalitesiz yaşam standartlarının olduğu  yerlere kuruluyor. Ev kiralayacak imkanları yok. personel konaklamaları için bakanlığa yetki verilmeli.Personel işçin tahsis edilen yer, otel  tahsis alanı dışında olacak. Personel için kullanılacak” dedi.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.