Turiste ‘Kalitesiz’ Diyen Başka Bir Turizm Ülkesi Var Mıdır?

Sektörel Haberler 11 Mart, 14:47'de eklendi

“Turiste ‘Kalitesiz’ Diyen Başka Bir Turizm Ülkesi Var Mıdır?”

Kesinlikle yoktur…. Biz de moda oldu bu. Son dönemde kalitesiz, vasıfsız, neredeyse ‘sefil’ turistin Türkiye’ye geldiğine inanmak istiyor, işlerimizin rast gitmemesini buna bağlıyoruz.

 

Recep Yavuz – NBK Touristic Genel Müdürü

2018 yılında 1 Milyar 400 Milyon turist gezdi dünyanın her bir yanını. Kimi kendi özel uçağı ile tatiline giderken, kimi yıl boyu oradan buradan artırarak biriktirdiği parasıyla hak ettiğini düşündüğü tatilini yaptı. 1 milyar 400 milyonun içinde öğrencisinden, emeklisine, işsizinden, multi milyonerine her kesimden, her bütçeden, her meslek grubundan insan var. Sırt çantası ile gelen de var, özel garsonu ve bakıcısını yanında taşıyan da var. Bunun bilincinde Türk turizmi her kesime uygun ürün ve sistemlerle girdi turizm dünyasına. Çocuklu, genç, emekli orta yaş herkes için açıldı kapılarımız. Buna uygun otellerimiz oluştu zamanla.

Yoksa 40 milyonunun yarısının Kempinski de yarısının da Maxx Royal‘da mı kalmasını ümit ediyorduk?

Turistik seyahat Avrupa’da en önemli 5 ihtiyaçtan biri olarak görülüyor. O yüzden herkes yılda en az bir kez denizi, güneşi ve dinlenmeyi kendine hak görüyor. Ama yeterince para harcamadığı ya da bizim işimize doğrudan etki yapmadığı gerekçesiyle biz ona bunu hak görmüyoruz. Ve ‘kalitesiz turist’ damgasını vuruyoruz.

İspanya’ya giden, sabahlara kadar içip şehri birbirine katan, ya da Rodos’ta sırt çantası ile cebindeki 20 € ile 4 gün geçirmenin yoluna bakan turist kaliteli mi o peki?

O Zaman En İyi Turist 3-4 Yıldızlı Otele Gelen Turisttir

Kime neye göre kalite?

Eğer iş turistin ülkeye para bırakmasına bakıyorsa, size söyleyeyim 3 yıldızlı, 4 yıldızlı otele gelen turist daha verimlidir. Zira o bütün zamanını otel dışında geçiriyor ve haliyle yiyor, içiyor, geziyor ve harcıyor… Extra Lux ve Ultra Her şey dahil sunan otellerden kaç tane turist otelin karşısındaki sokağı görüyor?

Belek’e gelip Antalya’ya giden kaç Golf turisti var? Ya da Aspendos’a, Perge’ye giden ?

Biz tüketici olarak gittiğimiz yerde en hesaplı, en uygun ve en az parayla en çok şeyi almayı geçirmiyor muyuz aklımızdan? Turistin ki de aynı psikoloji. Yılda bir ya da en fazla iki tatili var. En ucuza en iyisini araması hakkı değil mi?

Turist sayısında Dünyada ilk 10, gelir sıralamasında ilk 20 de olan bir ülke olarak turizm gelirlerinin artırılmasının kesinlikle gerekli olduğuna katılmakla birlikte, bunu turisti ‘kaliteli’ ‘kalitesiz’ gibi yakışıksız sınıflandırmalara gerek duymadan ve kendimizi kandırmadan, sunduğumuz ürünün cazibesiyle gerçekleştirmemiz gerektiğine inanıyorum.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.