TURİZM CENNETİ BETONLAŞIYOR MU?

Sektörel Haberler 22 Ocak, 11:05'de eklendi

TURİZM CENNETİ BETONLAŞIYOR MU?

Türkiye’de her şey dâhil sisteminin girmediği ender turizm yerlerinden biri olan Kaş’taki Çukurbağ Yarımadasının doğal sit statüsü değiştirildi…

Odatv ‘den Yusuf Yavuz’un haberine göre,  Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Çukurbağ Yarımadası’nın doğal sit statüsü değiştirilerek, ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescillendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışma sonucu yapılan değişiklik, 11 Ocak tarihinde kamuoyuna ilan edildi. Yapılan statü değişikliği ile büyük bölümü daha önce yapılaşmış olan Çukurbağ Yarımadası’nda düşük yoğunluklu konut ve turistik tesisler yapılabilecek. Bakanlığın aldığı karara göre ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak belirlenen yerlerde Koruma Bölge Komisyonu izniyle katı atık düzenli depolama tesisi, atık su arıtma tesisi, yat çekek yeri, akaryakıt istasyonu, sanayi tesisleri ve madencilik faaliyetleri gerçekleşebilecek.

BETONLAŞMAYA TURİZMCİLER KARŞI ÇIKIYOR

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya’nın Kaş ilçesi uzun zamandır betonlaşma baskısıyla karşı karşıya. Bozulmamış doğal dokusu ve tarihi zenginliğiyle, her şey dâhil sisteminin henüz giremediği ve turizm pastasından yerel işletmelerin de önemli ölçüde pay alabildiği nadir yerlerden biridir Kaş.  Dolayısı ile turizmciler doğal dokuyu bozacak betonlaşmaya karşı çıkıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/25 binlik Çevre Düzeni Planı, korunan alanları yapılaşmaya açtığı ve abartılı nüfus öngörüsü içerdiğinden yargıya taşınmıştı. Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği ile aralarında turizmcilerin de bulunduğu 30 ayrı yurttaşın 2015 yılında açtığı dava Antalya 4. İdare Mahkemesi tarafından görüldü. Davacılar haklı bulunarak Mart 2017’deplan iptal edildi.

BAKANLIKTAN YARIMADANIN KADERİNİ ETKİLEYECEK KARAR

Aralarında Çukurbağ Yarımadası’nın da bulunduğu korunan alanları yapılaşmaya açtığı gerekçesiyle Mahkemenin iptal ettiği çevre düzeni planı Büyükşehir Belediyesi’nce tekrar hazırlanıyor. Fakat bu kez de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı karar Çukurbağ Yarımadası’nın koruma statüsünü değiştirdi. Tescil edilen 515 hektarlık alan, Çukurbağ Yarımadasının hepsini kapsıyor.

 

Haberin tamamı

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.