TURİZM İŞÇİLERİ NEDEN ENDİŞELENİYOR ?

Sektörel Haberler 7 Mayıs, 13:08'de eklendi

İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, “Turizm sektöründe yaşanan rezervasyon düşüşü, turizm işçilerini endişelendiriyor. Bundan da en fazla turizm işçileri zarar görecek” dedi.

turizm- iscileri- endiseli

Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Akduman, Çaybaşı Mahallesi’ndeki merkezlerinde basın toplantısı düzenledi. Sendikanın 11 Nisan’da kurulduğunu anlatan Akduman, turizm işçilerinin sorununun çözümü için yürütecekleri mücadeleyi turizmin başkentinden başlatma hedefiyle sendika merkezini Antalya’da oluşturduklarını söyledi.

Turizm sektöründe işçilerin sigortasız, geleceksiz bir hayat düzenini dayatan sistemin önlenmesi gerektiğini savunan Akduman, sendikanın yıl sonuna kadar 18 ilde şube ve temsilcilik açmayı, yakın zamanda da Türkiye geneline yayılmayı hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye genelinde kayıtlı 2.5 milyon turizm işçisi bulunduğuna, bu sayıdan daha fazlasının da otel, restoran kafe gibi işletmelerde kayıtdışı çalıştığına değinen Akduman, “Antalya’da 600 bin kişi turizm sektöründe çalışıyor. Yaz döneminin sona ermesiyle 400 bin kişi işten çıkarılarak işsiz kalıyor. Turizm 12 aya yayılmalı ve spor, sağlık, kongre etkinlikleri artırılmalı. Türkiye’yi ekonomik kriz bekliyor. Bu krizden turizm sektörü etkilenecek. Kapanan, el değiştiren oteller olacak. Bundan da en fazla turizm işçileri zarar görecek” diye konuştu.

Sendikanın ilkelerini anlatan Akduman, turizm işçisinin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşam standardını kaliteli düzeye çıkarmayı, sendikal faaliyetler çerçevesinde işçi haklarını korumayı önemsediklerini söyledi. (DHA)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.