Turizm İşçilerinden Bakan Ersoy’a “Askı” Çağrısı!

Sektörel Haberler 2 Nisan, 15:52'de eklendi

Turizm İşçilerinden Bakan Ersoy’a “Askı” Çağrısı!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy turizm işçileri ile ilgili askı açıklamasında bulunmuştu. Turizm işçileri bu açıklamanın üzerine Ersoy’a çağrıda bulundu. Turizm işçileri yaptıkları açıklamada herkesin bu askı düzenlenmesinden yararlanamadığını söyledi.

İşte Turizm İşçilerinden  “Askı” Düzenlemesi Hakkındaki O Açıklama;

Sayın Turizm Bakanımızın “askı” düzenlemesini olumlu karşılamak ile beraber herkesin yararlanamadığını üzülerek belirtmek istiyoruz. Öncelikle iş verenlerimizden bakanımızın çağrısına destek olmaları, askı personelini de kısa çalışma ödeneğine “personel ayrımı yapmadan!” katması önemlidir. Ayrıca kış sezonu sonunda sadece askı ile işine son verilmemiş, sezon sonu nedeniyle çıkışı verilen, anlaşmalı istifa eden, başka tesislerin teklifini değerlendirmek üzere işinden ayrılmış, sezon başı virüs nedeniyle henüz iş başı yapmamış sayıları on binleri bulan bir kesimin olduğunu da hatırlatmak isteriz. Düzenlemenin kalifiye turizm personelimizin tamamını kapsamak gerektiğini hatırlatmak isteriz.  Bakanlığımızdan isteğimiz Turizm çalışanlarının TAMAMININ yararlanabileceği eksiksiz  bir düzenleme yapılmasıdır.

Tüm camiamıza ve kamuoyuna duyurulur.

 Turizm işçileri

Turizm İşçileri Daha Önce Sesimizi Duyun Çağrısında Bulunmuştu…

Turizm çalışanları yaptıkları çağrı ile turizm camiasından destek talep etti. Koronavirüs nedeniyle turizm sektörü ağır bir yara aldı. Turizm işçileri gibi pek çok işçi işsiz kaldı ya da ücretsiz izne gönderildi.  Bunun üzerine de turizm işçileri “sesimizi duyun” çağrısında bulundu.

İşte turizm işçilerinin o açıklaması:

“Bizler turizm çalışanlarıyız, birçoğumuz sektörün kanayan yarası olan “sezonluk” çalışıyoruz, şuan boştayız veya ücretsiz izindeyiz. Son çıkan “kısa çalışma ve işsizlik ödeneği”nden esnetilmiş olsa bile yararlanamıyoruz. Hepimiz sezon başı iş başı yapmayı beklerken devletimizin “evdekal” çağrısına kış aylarından beri uyuyoruz. Turizm camiasındaki tüm basın kuruluşlarını, köşe yazarı ve gazetecileri, sektörde faaliyet gösteren meslek gruplarını, dernek ve federasyonlarını, tüm otelciler birliklerini, tüm acenta ve tur birliklerini, sektörün önde gelen duayen yöneticilerini, her şey bittiğinde; “kaldığımız yerden hep beraber devam etmek için” , elinizi taşın altına koymanızı istiyoruz. Devletimizin ilgili tüm kurulları harekete geçirmek için, sesimizi duyurmanızı, bekliyoruz.  Bizlere “aynı gemide” olduğumuzu göstermenizi istiyoruz.”

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.