Turizm İstatistiklerinin Belirsizliğine Çare Olur

Sektörel Haberler 16 Mart, 14:51'de eklendi

Turizm İstatistiklerinin belirsizliğine çare olur

GM Turizm ve Yönetim Dergisi olarak geçen yıl sıklıkla gündeme getirdiğimiz bir konu olan U-EDTS sistemi artık uygulamaya başlanıyor.
Bizi takip edenlerin hatırlayacağı üzere bu konuyla ilgili SAYD Genel Sekreteri ve aynı zamanda TÜRSAB İncoming Turizmi İhtisas Başkanı olan Hamit KUK, TÜRSA Akdeniz BTK Başkanı Ferit Turgut ve bir çok seyahat acentesi yöneticileriyle bir araya gelerek sistemi konuşmuştuk.

Bu sistemle ilgili olumlu- olumsuz konuları masaya yatırmıştık. Turizm seyahat acenteliği mesleğinin ileri gelenleriyle birlikte gösterdiğimiz çabalar sayesinde de U-EDTS sistemiyle ilgili sektörü bilgilendirmiş ve kamuoyu oluşturmuştuk.

Böyle bir uygulamanın seyahat acenteleri için ne kadar önemli olduğunun farkında olan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın çabalarıyla geçen aylarda önce İstanbul’da daha sonra Antalya’da olmak üzere toplantılar yapılarak acente temsilcileriyle Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Düzenleme Daire Başkan vekili Mahmut Gürses ve Bakanlık Temsilcileri bir araya getirilmiş ve bu yönetmelikle ilgili sıkıntılar tartışılarak çözüm yolları aranmıştı.

Bu toplantılar neticesinde Ulaştırma bakanlığı temsilcileri acentelerin haklı şikayetlerini dinlemiş ve gerekli düzeltmeleri yapacaklarını birinci ağızdan acentelere aktarmıştı.

Bakanlık temsilcilerinin toplantılarda üzerinde durduğu bir başka konu ise acentelerin bu sisteme mutlaka adapte olmalarını ve verileri düzenli bir şekilde ulaştırma Bakanlığı sistemine aktarmaları gerektiğininde altını çizmişti.

Sezonun başlamasına kısa bir süre kaldığı şu günlerde Ulaştırma bakanlığı TÜRSAB üyelerine hitaben bir yazı kaleme alarak kısa adı U-EDTS olan Ulaştırma Elektronik Denetim ve Takip Sistemine girişle ilgili kuralları tekrar hatırlatılarak seyahat acentelerin dikkati çekildi.

 

Sonuç olarak ;bu uygulama acentelere ve taşıma firmalarına biraz yük getirmekle birlikte hala hazırda bir türlü doğru dürüst tutulamayan turizm istatistik verileri açısından faydalı olacaktır.

Bugüne kadar turizm taşıma faaliyetleri kapsamında tam zamanlı olarak hangi bölgeye kaç kişinin geldiği, ziyaret ettiği ve kullandığı güzergahlar anlamında reel rakamları görme açısından faydalı olacaktır.diye umut ediyoruz. Böylece turizm istatistiğiyle ilgili belirsizlikler büyük oranda ortadan kalkar ve bu uygulama sayesinde Ulaştırma Bakanlığının elinde somut veriler bulunur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.