Turizm Payı 1 Ekim İtibariyle Alınmaya Başlıyor

Sektörel Haberler 15 Ağustos, 11:26'de eklendi

Turizm Payı 1 Ekim İtibariyle Alınmaya Başlıyor

TÜRMOB Genel Başkanı Yontan, 1 Ekim tarihi itibariyle işletmelerden “turizm payı” alınacağını belirtti.

tatil

Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı Hakkında TÜRMOB Genel Başkanı Masiş Yontan, Kanun kapsamındaki turizm payı uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TÜRMOB Genel Başkanı Yontan, Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajans’ının belirlediği kuruluş ilkelerinin kanun gereğince gerçekleştirilmesi ile faaliyetlerin finansmanında kullanılmak üzere alakalı işletmelerden “turizm payı” alınacağını ifade etti. Uygulamaya 1 Ekim tarihi itibariyle başlanacağını kaydetti. Yontan, işletmelerin yatırımcısı olan tüzel veya gerçek kişilerin bu işletmelerdeki çalışmaları sonucunda elde ettikleri net kira ve satış gelirlerinin bütünü üzerinden turizm payının alınacağını belirtti.

İşletmelere Göre Oranlar Değişiyor

Yontan, belirlenen turizm payının işletmelerden nasıl bir oranda alınacağına dair ise şu ifadelerde bulundu:

“Konaklama tesisleri ile birleşik tesislerde, Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli yeme-içme ve eğlence tesisleri, deniz turizmi ile deniz turizmi tesisleri araçlarından binde 7,5, hava yolu işletmelerinin ticari yolcu taşımacılığı faaliyetlerinden on binde 7,5, seyahat acentelerinden uçak bileti satışı hariç on binde 7,5, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün işlettiği işletmeler haricinde havalimanı ve terminal işletmelerinden binde 2 oranında alınacak.”

Gm Dergi’nin diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Turizm Ajansı’yla ilgili diğer haberlere ulaşmak için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.