Turizm Sektöründe 1 Milyon İstihdam

Sektörel Haberler 4 Mart, 17:58'de eklendi

Turizm Sektöründe 1 Milyon İstihdam

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, 2018 yılında turizm sektöründe yaşanan gelişmelere yönelik genel bir değerlendirmede bulundu.

Büyük kısmı yiyecek ve içecek alanlarında olmak üzere, 1 milyon kişiye istihdam sağlandı dedi. Avrupalı turistlerin Türkiye’ye dönme çabaları olduğunu belirten Bayındır, ülkemize asıl para bırakan kesimin de bu bölgeden gelen turistler olduğunu söyledi.

2018 yılında otelleri asıl dolduran ve para bırakan turistler; “Avrupalılar”

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlandıran TÜROB Başkanı Timur Bayındır, geçen yıl daha çok Ortadoğulu turistleri ağırladık, dedi. Ancak 2019’dan çok daha iyi gelişmeler beklediklerinin altını çizdi.

Bu yıl hem otellerin doluluk oranlarında hem de fiyat açısından yüzde 10 ila 12 arasında artış beklediklerini dile getirdi. Bayındır, yurt dışında yapılan fuarlarda Türkiye’ye olan ilgide artış olduğunu belirtti. Asıl önemli olan kişi başı harcamaları ve dolayısıyla da gelirleri artırıcı uygulamaları devreye sokmak, dedi.

Fiyatları Yükseltecek Çalışmalara Odaklanmalıyız

Timur Bayındır, yılın ilk ayındaki otel doluluk oranlarının geçen yılın aynı dönemine oranla %3,5 azaldığını söyledi. Ancak bu düşüşe rağmen fiyatlarda artış yaşandığını dile getirdi. Ortalama günlük oda ücretinin geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %5,8’lik bir artış gösterdiğini belirtti. Bayındır, bu durumun Avrupa’dan pazar çeşitliliğinin arttığının bir göstergesi olduğunu aktardı. İstanbul’daki ortalama oda bedellerinin %7,6 oranında arttığını belirtti.

2018’de Turizm Sektöründe İstihdam Edilen Kişi Sayısı; “1 Milyon”

Turizm sektöründe 2018 yılında 1 milyonu aşkın kişiye istihdam sağlandı. Bunların içerisinde konaklama, seyahat acenteliği, yiyecek-içecek gibi alanlar mevcut. Bunun 665 bininin yiyecek-içecek, 260 bininin konaklama ve 50 bininin seyahat acenteliği alanlarında olduğu kaydedildi. Konaklama alanındaki istihdamın daha önceki yıllarda; 2016 yılında 192 bin ve 2017 yılında 205 bin olduğu görülüyor.

Timur Bayındır, konaklamada bir önceki yıla göre 55 binlik artış olduğunu, 2019’da da böyle bir sayının sürpriz olmayacağını söyledi. Antalya’da ocak ayında otel doluluklarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,5 artarak %59,5 düzeyine yükseldiğini belirtti. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerin ise %9,1 artışla 26,1 Euro olduğunu söyledi.

          Dünya Genelinde Turizm Sektörü İstihdam Verileri

Kaynak:WTTC (2015)

Türkiye’de Turizm Sektöründe İstihdam (Bin Kişi)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.