Turizm Sektörüne 150 Milyon Dolarlık Yeni Vergi

Sektörel Haberler 10 Temmuz, 11:25'de eklendi

Turizm Sektörüne 150 Milyon Dolarlık Yeni Vergi

Meclis’teki yasa teklifiyle, kâr ya da zarara bakılmadan sektöre 150 milyon doları bulacak yeni vergi geliyor.

turizm sahil

Sözcü’denBaşak Kaya’nın haberine göre; binlerce otel, seyahat acenteleri, eğlence yeri, restoran, yat, tekne ve gemiler, havayolu şirketleri ve özel sektöre ait havaalanlarından ciroları üzerinden yüzde 1’e kadar vergi alınacak.

Muhalefet milletvekilleri, tasarının yasalaşması halinde otellere haciz geleceğini ve çalışanların işsiz kalacağını iddia ettiler.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız;

“Türkiye’deki 17 bin otelden kârının değil, cirosunun yüzde 1’i vergiye tabi olacak. Patnos’taki otel parayı ödemezse icra gelecek. Sektör zaten vergi veriyor. Şimdi de haraç gündemde. Turizmde 1,5 milyon kişi istihdam ediliyor. Bunun 700 bini öğrenci kesim oluşturuyor. Bu parayı alırsanız, personele maaş ödenemez.  Turizmci iflas eder” ifadelerini kullandı.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak;

“15 senede oteller eskiyor ama gelir elde edemedikleri için yenilenemiyor. Cirodan yüzde 1 alınması son derece adaletsizdir. Otellerin ortalama kârı yüzde 4” açıklamasında bulundu.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ise,

“Bu rakam sektörü öldürür. TAV’ın 2018 cirosu 1,2 milyar Euro’dur. Özel sektörün işlettiği havalimanlarından binde 2,5 vergi alınacak. Bu 30 milyon Euro yapar. Şu anda vergilerde tahakkuk-tahsilat oranı yüzde 51. Yarısını alamıyoruz. Bu rakamların alınması da mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Sektör Tepki Gösteriyor

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Türkiye’ye gelen turist sayısı artıyor. Turistin artması demek gelirin de artması anlamına gelmiyor. Rekabet gücümüzü zayıflatacak adımlar atmamalıyız” ifadesini kullandı.

Yağcı, “Fon aceleye gelecek bir konu değil. Tüm paydaşların içinde olduğu bir ortamda konuşmalıyız” dedi. Yağcı, sezonun tam ortasında fon getirilmesini doğru bulmadıklarını ifade etti.

Yücel: Fon parası ya okçuluğa aktarılırsa

Eski Turizm Bakanı ve eski TÜRSAB Başkanı Bahattin Yücel, kurulmak istenen Turizm Ajansı’nın Sayıştay denetimi dışında tutulmasının sakıncalarına değindi. “Buna karşı çıkılmalı” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAYD’dan Tanıtım Ajansı Açıklaması

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.