TURİZMCİLER 2017’DEN NELER BEKLİYOR ?

Sektörel Haberler 5 Eylül, 09:59'de eklendi

Turizmciler, 2017 için de şimdiden adımların atılmasını bekliyor. Yeni reform ve teşviklerin yaşama geçirilmesi, yurtdışındaki tur operatörlerinin desteklenmesi, orta vadede pazar bağımlılığının azaltılması temel beklentiler.

yurt-disi-seyahat-sigortasi-nasil-alinir-662x463

15 Temmuz darbe girişiminin ardından büyük yara alan turizm sektöründe yüzler gülmeye başladı. 8 aydır devam eden charter uçuş yasağı sonrasında 309 kişilik Rus kafilesinin Antalya’ya gelmesi yüzleri güldürdü. Ayrıca Kurban Bayramı tatilinin hükümet tarafından 9 gün olacağının açıklanması da turizmde çifte bayram havası yarattı. Olumlu gelişmelerin turizmi canlandıracağını vurgulayan uzmanlar, hükümetin turizme teşvik sağlayan adımlarının devam etmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’nin turizmdeki göz bebeği sayılan Akdeniz ve Ege bölgelerindeki otellerin genel müdürleri, kısa, orta ve uzun vadede beklentilerini aktardı.

Özellikle Alman turist artacak

Umut Geven / Garcia Resort and Spa yöneticisi: Misafirlerimizin yüzde 55’i İngiliz, yüzde 35’i Türk ve yüzde 10’u diğer Avrupa ülkelerinden gelmektedir. Ülkemizde yaşanılan olumsuzluklara rağmen tercih edilen ülkeler arasında olmamız bizi sevindiriyor. Yerli turistin, özellikle uzun resmi tatillerde turizmi destekliyor olması, Türkiye’ de turizmin bitmeyeceğini, bitemeyeceğini gösterir durumda.

Fethiye hem doğa sporları, hem tarihi yerleri, hem de eğlence mekanları açısından zengin bir ilçe bu da turizme verdiği katkıya değer katıyor. 2017 yılında, güvenlik olaylarının bitmesi, devlet ilişkilerinin düzelmesiyle, eski fiyatlara ulaşmak 3 yıl gibi bir zamanı alsa da turizmin iyiye doğru gideceğini düşünüyorum. Komşu ülkelerimizle de olan ilişkilerimizin iyeye doğru gitmesi gerçekten turizm için umut verici.

Diğer bir taraftan bakmak gerekirse, bu yıl otel fiyatları oldukça düştü, buna ilişkin Alman Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Norbert Fiebig’in açıklamalarını da göz önünde bulundurduğumuzda, özellikle Alman turist sayısının artacağını düşünüyorum.
Turizmde KDV indirimi talebi

Başaran Ulusoy / Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı (TÜRSAB): Hükümetimizin yeni reform ve teşvik paketleri ile turizm sektörünü desteklemesini bekliyoruz. Turizm için atılacak adımlar arasında sektörde KDV oranının tüm hizmetler için tek bir oran olarak uygulanması ve bir indirime gidilmesi gerekir.

Halen konaklamada yüzde 8 diğer hizmetlerde yüzde 18 olarak uygulanan oranların tüm hizmetler için yüzde 5’e çekilmesi ve kamu çalışanlarına verilecek bir destek ile 2016 yılında ülke içerisinde tatil yapmalarının özendirilmesi lazım. Geçtiğimiz yıllarda Rusya’dan ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin çok önemli bölümünün charter uçuşlarla geldiğini görmekteyiz. İç turizmde de son yıllarda ciddi bir hareketlenme yaşanıyor.

Yatırımcının yükü azaltılmalı

Bozkurt Atilla / Letoonia Golf Resort Belek Genel Müdürü: Rus pazarı kesinlikle olmazsa olmazımız. 2017 sezonunda özellikle Rus pazarında bizleri güzel günler bekliyor. Atılan adımların tümü olumlu. Fakat daha Radikal daha hızlı ve sonuca götürecek kararlar alınmalı. Farklı unsurlarla ciddi anlamda pazarlama yapılmalı. Ciddi bütçeler ayrılmalı. İstihdam üzerine tekrar çalışılmalı. Yatırımcının yükü azaltılmalı. Yurt dışındaki tur operatörlerine destek verilmeli.
Avrupa’dan ülkemizin tatil bölgelerindeki havalimanlarına direkt THY uçuşları konmalı. Bakanlığa fikir verebilmesi için bir kurul oluşturulabilir. Bu kurula yöneticiler dahil edilmeli. Turizm yasası konusunda çalışılmalı. Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasının olumlu etkisi mutlaka olacaktır. Tüm işletmelerde yerli turist sayısının sevindirici noktalara ulaşacağını tahmin ediyorum. / MİLLİYET

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.