TURİZMCİNİN UMUDU FUARLAR VE KONGRELERDE

Sektörel Haberler 15 Aralık, 17:37'de eklendi

Egeli turizmciler, Cumhuriyet tarihinin ilk fuarlarına ev sahipliği yapan İzmir’de düzenlenen fuar sayısının arttırılması gerektiğini söyledi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “93 yıl önce konulan kongreler ve fuarlar şehri hedefi doğru bir hedefti. Kentin ekonomik ve sosyal yaşamına hareketlilik getiren bu anlayışın sürdürülmesi gerekiyor” dedi.

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU, 29 MART'TA YAPILACAK ON SECIM ONCESI 25 MART'TA ADAY ADAYI OLARAK IZMIR'E GELECEK VE FUAR IZMIR'IN ACILISINI YAPACAK. FOTO: DHA ARSIV IZMIR

Ülkede yaşanan olumsuzluklar nedeniyle yurt dışı pazarlarda ciddi kayıplara uğrayan turizmcilerin umudu yurt içi pazarda, fuarlarda ve kongrelerde. 2016 yılı turizm sektörü için kara bir yıl olduğunu, sektörün adeta afet yaşadığını belirten TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, fuarlar ve kongrelerin kentin turizmine ve tanıtımına önemli katkı sunduğunun altını çizdi.

mehmet-isler-02

İzmir’in “kongreler ve fuarlar şehri” olma hedefinin 17 Şubat 1923 tarihinde düzenlenen 1. İktisat Kongresi’nde konulduğunu hatırlatan Mehmet İşler, “İzmir Büyükşehir Belediyesi katılımı fuarcılık şirketi İZFAŞ’ın kurulma ve var olma nedeni de bu hedefe dayanıyor” dedi. Fuarcılığın gerektirdiği yüksek kalitede hizmetin beklendiği kentin Fuar İzmir’in açılmasıyla çok önemli bir altyapı ve tesise kavuştuğunu anlatan İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“330 bin metrekarelik fuar alanına sahip olmak yetmiyor. Cumhuriyet tarihinin ilk fuarlarına ev sahipliği yapan İzmir’de düzenlenen fuar sayısının arttırılması gerekiyor. 93 yıl önce konulan kongreler ve fuarlar şehri hedefi doğru bir hedefti. Kentin ekonomik ve sosyal yaşamına hareketlilik getiren bu anlayışın sürdürülmesi gerekiyor. Bu yıl BoatShow Fuarı düzenlenmedi. AutoShow ve ShoeExpo Fuarları bir arada düzenlendi. Fuarları birleştirmek, eş zamanlı düzenlemek yerine, var olanların sayısını artırmak zorundayız.”

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, 2017 yılında İzmir’de 27 fuar düzenlenmesinin öngörüldüğünü, bunlardan dokuzunu İZFAŞ’ın düzenleyeceğini söyledi. İşler, kongreler ve fuarlar şehri olması nedeflenen İzmir’de en azından her ay bir uluslararası, yıl boyunca farklı sektörlerde 30’lu, 40’lı rakamlarda ulusal fuar ve kongreler düzenlenmesini ümit ettiklerini sözlerine ekledi.

2010 yılından buyana düzenlenen fuarlar

Yurt içinde düzenlenecek fuarlarla ilgili olarak yetkilendirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre, 2010 yılında 23 fuardan 7’sini, 2011 yılında 27 fuardan 10’unu, 2012 yılında 29 fuardan 12’sini, 2013 yılında 27 fuardan 11’ini, 2014 yılında 28 fuardan 11’ini, 2015 yılında 29 fuardan 10’unu, 2016 yılında 28 fuardan 8’ini İZFAŞ düzenledi. 2017 yılında gerçekleştirilmesi öngörülen 27 fuardan 9’unu İZFAŞ düzenleyecek.

İZFAŞ’ın düzenlediği fuarlar

– İEF, İzmir Enternasyonal Fuarı

– MARBLE, Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı

– IF WEDDING Fashion İzmir, Gelinlik Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı

– SHOEXPO, İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı (yılda iki kez)

– Ekoloji İzmir, İzmir Organik Ürünler Fuarı

– OLIVTECH Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı

– Travel Turkey, İzmir Turizm Fuar ve Kongresi

– PLASTECH Plastik ve Ambalaj Teknolojileri Fuarı

– MINEX Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı (iki yılda bir)

– İzmir Boatshow Tekne, Yat ve Denizcilik Fuarı

– AUTOSHOW Otomobil, Hafif ve Ağır Ticari Araçlar Fuarı

– KENTEXPO Şehircilik ve Kent İhtiyaçları Fuarı

Diğer fuarcılık şirketlerinin düzenlediği fuarlar

– MODEKO, Mobilya ve Dekorasyon Fuarı

– INELEX, Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı

– İzmir Kitap Fuarı

– JEWEX, Alyans, Altın, Mücevher, Gümüş Takı ve Saat Fuarı

– SOUVENIR Hediyelik Eşya Günleri

– AGROEXPO Eurasia, Uluslararası Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı

– TURKEYBUILD İzmir Yapı, İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı

– FOODEX İzmir Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı

– Uluslararası Metal İşleme, Kalıp, Otomasyon ve Kaynak Teknolojileri Fuarı

– Future Fish Eurasia Uluslararası Su Ürünleri İhracat ve İşleme, Akuakültür ve Balıkçılık – Teknolojileri Fuarı

– IBATECH Uluslararası Ekmek, Pasta Makineleri, Dondurma, Çikolata ve Teknolojileri Fuarı

– Kliterm – EXPO Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Klima Teknolojileri Fuarı

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.