TURİZMDE BATIK KREDİLERİN SAYISI İKİ KAT ARTTI

Sektörel Haberler 1 Kasım, 12:06'de eklendi

TURİZMDE BATIK KREDİLERİN SAYISI İKİ KAT ARTTI

Konaklama sektörünün takipteki kredi miktarı 9 ayda iki katına çıktı. Ocak ayında konaklama sektörünün takipteki kredi oranı yüzde 2.3 iken eylülde ayında bu rakam yüzde 4.1’e çıktı.

batik

Kısa adı BDDK eylül ayı sektörel kredi dağılımının nasıl olduğuna dair verileri açıkladı.

Belirtilen rakamlara göre konaklama sektörüne kullandırılan kredilerden yasal takibe alınanların (‘Batık kredi’ olarak adlandırılan kredilerin) oranında yükselişler görüldü.

Bu yılın ocak ayında 1 milyar 157 milyon lira olan konaklama sektörü takipteki kredi tutarı eylül ayında 2 milyar 645 milyon liraya yükseldi. Ocak ayında konaklama sektörünün takipteki kredi oranı yüzde 2.3 iken eylülde bu oran yüzde 4.1’e çıktı.

 En Yüksek Batık Kredi Oranı Eylül’de Görüldü

Konaklama sektörünün takipteki kredi oranının en yüksek olduğu ay Temmuz 2018 de görülmüştü. Temmuz’da konaklama sektörü nakdi kredilerin toplamı 60 milyar 856 milyon lira olarak kayıtlara Aynı ay takipteki kredilerin miktarı 2 milyar 592 milyon liraya ulaşmıştı. Sonuç olarak temmuz ayında takipteki kredi oranı yüzde 4.3 olarak açıklandı. Ağustos’ta konaklama sektörü nakdi kredilerinin toplamı 75 milyar 572 milyon lira olarak ifade edildi. Aynı ay takipteki kredilerin miktarı 2 milyar 542 milyon lira  oldu. Ağustos ayında takipteki kredi oranı yüzde 3.5’e düşmüştü.

 Kötüleşme Haziran’da baş gösterdi

Aylara göre konaklama sektörüne kullandırılan kredi miktarı incelendiğinde kötüleşmenin haziran ayında başladığı söylenebilir. Konaklama sektörünün takipteki kredi oranı bu yılın ocak ayında yüzde 2.3 iken şubat ayında yüzde 2.2’ye üştü.  Mart, nisan ve mayıs aylarında yüzde 2.5 olan takipteki kredi oranı haziranda yüzde 3.8 oranına kadar yükselişe geçti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.