TURİZME YENİ YASA GELİYOR

Sektörel Haberler 4 Şubat, 10:46'de eklendi

TURİZME YENİ YASA GELİYOR

Bakanlık, sektörün temsilcileriyle, çağın gereğine uygun, yeni teknoloji ve küresel ticaret ile uyumlu bir turizm için çalışıyor.

Türkiye’de yabancı ziyaretçi sayısı 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 21,84 artarak 39 milyon 488 bine yükseldi. 2023 için belirlenen “70 milyon turist, 70 milyar dolar” hedefine ulaşmak için çalışmalar ise sürüyor.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin turizm politikalarında ilk kez özel sektörün de söz sahibi olmasını sağlayacak ve bir “çatı yapı” olma özelliğini taşıyacak Turizm Geliştirme Fonu’nun son aşamasına gelindiğini söyledi. Bu Fon’un seçimlerden sonra hayata geçirilmesinin planlandığını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan Türkiye Turizm Geliştirme Fonu’nun kurulmasına ilişkin taslakta, kurumun “tanıtma ofisi” ve “yatırım ofisi” olarak iki bölümden meydana gelmesi öngörülüyor.

Türkiye’nin yeni tanıtım stratejilerinin belirlenmesi, turizmde en önemli gündem maddesi olacak turizm gelirlerinin artırılması için harcama düzeyi yüksek turistlerin daha fazla Türkiye’ye çekilmesi “tanıtma ofisi”nin çalışma konuları arasında yer alacak.

Ofis, ayrıca hedef pazar olarak ön plana çıkan Uzak Doğu ülkelerine yönelik çalışmalarda bulunacak. Yurt dışındaki olumlu Türkiye algısının kuvvetlendirilmesi konularında da politika önerileri sunacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

YENİ YILDA 7 MİLYON ÇİNLİ TATİLE ÇIKACAK

Ay takvimine göre Çin’de 5 Şubat’ta başlayacak Yeni Yıl tatilinde 400 milyon kişi tatilini yurtiçinde, 7 milyon kişi ise yurtdışına çıkarak geçirecek.

Şanghay merkezli online seyahat acentesi Crtip’in bir rapor hazırladı. Rapora göre, 100’ü aşkın Çin kentinden gelen gezginler, 90 ülkede 500 noktaya seyahat yapmak amacıyla rezervasyon yaptırdı. Seyahate çıkacakların büyük bir kısmının, treni tercih ettiği belirtildi.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.