TÜRKİYE’DEKİ YÜKSELİŞ RAKİBİNİ YAVAŞLATIYOR

Sektörel Haberler 21 Ocak, 10:39'de eklendi

 TÜRKİYE’DEKİ YÜKSELİŞ RAKİBİNİ YAVAŞLATIYOR

İspanya turizm örgütü Exceltur, 2018’de Türkiye, Mısır ve Tunus’un ziyaretçi sayısını 12,5 milyon arttırdığına dikkat çekti.”Bu sayı rekabette güçlü bir büyüme” ifadesinde bulundu.

Türkiye, Mısır ve Tunus yeniden yükselişe geçerken,  İspanya 2015-2017 yıllarında yakaladığı büyümenin hız kesmesi üzerine tedirginlik yaşıyor.

İspanya turizmi, rakipleri Türkiye, Mısır ve Tunus’un toparlanmaya başlamasıyla birlikte 2018’de yavaşlıyor.

Türkiye, Mısır ve Tunus’un 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yaşadığı sorunlar nedeniyle İspanya ziyaretçi akınına uğramıştı. 2018 yılında bu destinasyonların toparlanmaya başlaması ile birlikte İspanya turizmi ziyaretçi sayısında çok düşük (yüzde 0,9) büyüme sağlayabildi. 2016 yılında yüzde 5, 2017 yılında ise yüzde 4,5 büyüyen İspanya’nın ziyaretçi sayısı, 2018 yılında 82 milyon oldu.

Geceleme Sayısı Düştü

İspanya’nın 2018 yılındaki turizm geliri yüzde 3,1 oranında artarak 90 milyar Avroya ulaştı. Gecelemedeki düşüş dikkat çekti. İspanya’nın deniz, kum, güneş destinasyonları Kanarya Adaları’nda ve Endülüs gibi bölgelerde geceleme sayısı düştü.

Exceltur Başkan Yardımcısı Jose Luis Zoreda, rakiplerin (Türkiye, Mısır ve Tunus) büyümeye devam etmesiyle zeminin kaygan olduğunu belirtti. AB ve İngiltere tarafının anlaşmazlığıyla sonuçlanabilecek ve ‘kıyamet senaryosu’ olarak tanımlanan Brexit’e karşı iyi hazırlanmaları gerektiğini ifade etti. Zoreda, asıl zorluğun ülkeye turist çekmek değil, iyi para harcayan turist çekmek olduğunu söyledi.

 

 

 

 

BAKAN ERSOY “KALICI POLİTİKALAR LAZIM”

BAKAN ERSOY “KALICI POLİTİKALAR LAZIM”

AKTOB Başkanı Dr. Yağcı: “Önümüz açık, yönetebiliriz”

Sektörle buluşmalar toplantısının açılış konuşmasını yapan AKTOB başkanı Dr. Erkan Yağcı, Türkiye’nin 2018 yılında dünya ortalamasının üzerinde bir oranla yüzde 20 büyüme gerçekleştirdiğini belirtti.

Sektörün geleceğinin açık olduğuna işaret eden Dr.Yağcı, özellikle konaklama sektörünün tazelenen iş yapma güveni ile; fiyatlar, tanıtım, maliyetler gibi ana konularda daha kendine güvenen kararlar almalarının, daha mümkün olduğuna işaret etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.