TÜROFED VE TÜRSAB 100 MİLYON DOLARIM OLSA….

Sektörel Haberler 28 Şubat, 16:10'de eklendi

Eczacıbaşı Profesyonel’in “Sezona Merhaba” etkinliğine “Yatırımcı Gözüyle Türkiye Turizmi” başlıklı panele, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Lufthansa Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer katıldı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ANA PRENSİMİZ OLMALI

Panelde turizm sektörünü değerlendiren Osman Ayık, Türkiye’nin dünya ile rekabetçi olduğu en büyük alanın turizm sektörü olduğunu söyledi. Ayık, “Dünya genelinde turizmin büyümesi ortalama yüzde 7 civarında gerçekleştiğini ifade etti. Türkiye, 2018 yılında yüzde 22 oranında büyüyerek dünya ortalamasının 3 misli yol kat etti. 2019 yılı da eski günlere yaklaştığımız başarılı bir yıl olacak’’ dedi. Ayık, bundan sonraki turizm planlamasında sürdürülebilirliğin en önemli prensip olması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE’DEKİ YATAY TRAFİĞİ ARTIRMALIYIZ

Ayık konuşmasında gelecek yatırımlarla ilgili olarak bir yorum da yaptı. Ayık ;“Sadece kıyılar bizim yatırım alanımız değil. Anadolu’nun her köşesi bir turizm destinasyonu. Yatırımlarımızı kıyılarla sınırlandırmalıyız. Türkiye’deki iç bölgelere de giderek, ülkedeki yatay trafiği artırmalıyız” dedi.

HİÇBİR YERDE TURİST KATAGORİZE EDİLMİYOR

 

Panelde yer alan diğer konuşmacı olarak TÜRSAB BAŞKANI Firuz Bağlıkaya;” Hiç bir yerde turist kategorize edilmiyor. Biz her misafiri ağırlayan bir ülkeyiz. 40 milyon turist gelsin, hepsi de zengin olsun” diye bir durum söz konusu olamaz.  Nitelikli turist kavramının parasal değeri  yerine, turistin ülkemize gelmesi bizim için önemlidir, ülkemizi tanıtması önemlidir.” dedi.

UCUZA SATIYORUZ ALGISINI ÜZERİMİZDEN ATMALIYIZ

Bağlıkaya; “İspanya, 81 milyon turist ağırlamış. Geliri ise 68 Milyar Dolar. Kişi başı geliri de 732 dolar. Barcelona ve Madrid’e giden turistin harcama kapasitesi ile mass turizm için giden turistin harcaması bambaşkadır. Biz kitle turizmi yapan bir ülkeyiz. 500 dolar harcayan turistimiz de var. 2500 Dolar harcama yapan turistimizde var.  Ucuza satıyoruz algısını üzerimizden atmalıyız.

 

DÜNYADAKİ TURİZM TRENDİ: HİKAYE VE DENEYİM

Lutfhansa Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer: “ Türkiye turizmi şuanda süper Lig’de oynuyor.  Türkiye turizmde başarılara imza atmış bir ülkedir. Artık global dünyadaki insanlar için  seyahat trendleri deneyim ve hikaye konularına önem veriyorlar.   Bu anlamda Türkiye hikayelerin çok fazla olduğu bir ülke. Bunları çok iyi kurgularayak hikayeler yaratabiliriz.

 

100 MİLYON DOLARINIZ OLSAYDI, TÜRK TURİZMİ İÇİN  NE YAPARDINIZ?

Panel bitiminde konuşmacılara “100 milyon dolarınız olsaydı Türkiye turizmi için ne yapardınız?” sorusu soruldu.Osman Ayık, “Türkiye’nin farklı noktalarında Türkiye’nin farklı yerlerini göstermek için butik oteller inşa ederdm” dedi. Aynı soruya TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ;  “Türkiye’ye ait Avrupa’da köklü bir tur operatörü kurardım ” dedi. Lufthansa Genel Müdürü Kemal Geçer ise  de “Türkiye’nin hikayesini dünyaya anlatırdım” şekilinde yanıt verdi.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.