TÜRSAB Koronavirüs İle İlgili Genel Tebliğ Hazırladı!

Sektörel Haberler 25 Mart, 16:27'de eklendi

TÜRSAB Koronavirüs İle İlgili Genel Tebliğ Hazırladı!

TÜRSAB, Covid-19 etkisini azaltmak için bir yeni önlem tebliği hazırladığını duyurdu. TÜRSAB, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, 24.03.2020 tarihinde, mükelleflerin vergi ödevlerini yerine getirmesi bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalanmak amacıyla genel tebliğ hazırladı.

” Bahse konu bu duyuruda sektörümüz ile ilgili olan hususlar şu şekildedir. Tur operatörleri ve seyahat acentaları dahil konaklama faaliyetleri, araç kiralama, etkinlik ve organizasyon hizmetleri ile diğer sektörlerde faaliyette bulunan mükelleflerin mücbir sebep halinde olduğunun kabul edildi.

 

Beyanname Süresi Uzatıldı

Tebliğde yer alan tüm mükelleflerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında vermeleri gereken muhtasar ve katma değer vergisi 27 Temmuz 2020 günü sonuna kadar uzatıldı.  Vergilerin ödeme sürelerinin altışar ay uzatılarak ödemelerin Ekim, Kasım ve Aralık aylarının son haftası içerisinde yapılabilmesinin sağlandı.

 

Mücbir Sebep Hali Olarak Kabul Edildi

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından genelge yayımlandı. Genelgede uyarınca 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için getirilen sokağa çıkma yasağı uygulandı.

65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığı olanlar..

Vergi mükellefleri ile meslek mensupları açısından sokağa çıkma yasağının başladığı tarih ile sona ereceği tarih arasındaki dönemin mücbir sebep hali olarak kabul edildi.

Bu itibarla Gelir İdaresi Başkanlığının 24.03.2020 tarihli…

Koronavirüs Salgınından Etkilenmeleri Nedeniyle Beyanları Uzatılarak Ödemeleri Ertelenen Mükellefler Hakkında Duyurusunun tam metnini ekte bilgilerinize sunar, söz konusu Tebliğin henüz yayınlanmamış olduğunu ve yayınlandığı anda siz değerli üyelerimizi tekrar bilgilendireceğimizi belirtiriz.”

GM Dergi’nin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.