TÜRSAB ÜYELERDEN AİDAT ALIMINI DURDURDU

Sektörel Haberler 11 Ocak, 10:28'de eklendi

TÜRSAB ÜYELERDEN AİDAT ALIMINI DURDURDU

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, yeni kanun çıkana kadar üyelerden aidat alımını durdurduğunu belirtti.

TÜRSAB, yeni yasa hazırlanana kadar üyelerden aidat alımını durdurdu. Yapılan açıklamada, aidat hesabının yeni yasaya göre düzenleneceği, yasa çıkıncaya kadar aidat alınmayacağı belirtildi. Geçmiş dönemlere ait aidatların toplanmasına ise devam edileceği kaydedildi.

”1618 sayılı kanunun 35’inci maddesine 28/12/2006 tarihli değişiklikle 5571 sayılı kanunun 11’inci maddesi uyarınca eklenen fıkra gereği; yıllık kayıt ücretinin yüzde 5’i tutarında ödenmesi gereken yıllık aidatların yine aynı düzenleme gereğince takvim yılı başında V.U.K. (Vergi Usul Kanunu) uyarınca yeniden belirlenmesi ve duyurulması Seyahat Acentaları Birliği Yönetmeliği’nin 15’inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca gerekmektedir, ifadelerine yer verildi.

2019 yılı yıllık aidatları, mevzuata göre hesaplanıp üyelere duyurulması sonrasında tahakkuk ettirilip tahsili cihetine gidilecektir. Ancak; yapılan yeni yasa çalışmasının hayata geçirilip yasalaşma sürecinin tamamlanması halinde yapılacak hesaplamanın yeni yasaya göre olacağı izahtan varestedir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle; Yönetim Kurulumuz tarafından mevzuata uygun olarak 2019 yılı aidatlarının hesaplanıp duyurulmasına kadar 2019 yılı ile ilgili yıllık aidat tahsil edilmeyeceği, daha önceki yıllara ilişkin aidatların tahsiline devam edileceği hususunu bilgilerinize sunarız.”

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.