Uçuş Sayısı Artıyor, Hedef 500 Bin Japon Turist

Sektörel Haberler 9 Eylül, 12:04'de eklendi

Uçuş Sayısı Artıyor, Hedef 500 Bin Japon Turist

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Japonya’nın seyahat acenteleri, medya, iş, akademi ve sanat dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye’ye 2023 yılına kadar Japonya’dan gelen yıllık ziyaretçi sayısını 500 binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Ersoy, THY’nin uçuş sayısının da artacağını duyurdu.

Uçuş Sayısı Artıyor, Hedef 500 Bin Japon Turist

 

Toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Ersoy, Japonya’da Türk Kültür Yılı dolayısıyla gerçekleştirdikleri etkinliklerin son derece yararlı olduğunu belirtti. İlk kez uzun yıllar sonra Türkiye’den çok önemli bir serginin Japonlarla buluşturulduğunu söyledi.

Ersoy, Japonya’da Topkapı eserlerinden oluşan bir sergi açtıklarını hatırlattı. 250 bine yakın ziyaretçinin hem Tokyo’da hem de Kyoto’da sergilenen eserleri ziyaret ettiğini, basında da çok yoğun yansımalarının olduğunu belirtti.

mehmet nuri ersoy

Hedef 500 Bin Japon Turist

Ersoy, Japonya’dan 2018 yılında 81 bin civarında olan toplam turist sayısının bu yıl 110 binin üzerinde gerçekleşeceğini söyledi.  Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçmişe de baktığımız zaman 208 bin gibi yıllık Japon ziyaretçi sayısını görebiliyoruz. Ama bizim hedefimiz 208 bin değil, onun çok üzerinde. 2023 yılına kadar Japonya’dan yılda 500 bin ve üzeri turist gelmesini istiyoruz” dedi.

THY Uçuşları 7’den 28’e Çıkacak

Ersoy, iki ülke arasındaki direkt uçuş sefer sayısının artırılmasının turist sayısı üzerindeki etkisine de değindi.  Japon hükümetinin de destek vermesiyle 2020 Nisan ayı itibarıyla THY’nin Tokyo Uluslararası Havalimanı Haneda uçuşlarına ilave iniş-kalkış izni verileceğine dikkat çekti.

Ersoy: “THY bununla sınırlı kalmayacak. THY, Narita Havalimanı’ndan uçuşları sürdürecek. Osaka’dan ara verdiği uçuşlarına da başlıyor. Haneda’dan da nisan ayı itibarıyla uçuşlar başlıyor. ANA Airlines ile yaptığımız görüşmeler sonucu muhtemelen 2020 ortalarında ANA’nın yeni İstanbul Havalimanı’na uçuşları başlayacak. Japonya ile İstanbul arası haftada 7 olan uçuş sayısı büyük ihtimalle 2020 ortalarına kadar 28’e yükselecek.”

“Asya Öncelikli Pazarlar Arasında Yer Alıyor”

Ersoy, “Turizmde Asya ülkelerini öncelikli pazarlar arasında değerlendiriyoruz. Bu sene için 52 milyondan fazla yolcu hedefliyoruz. Ancak 2023 yılında bu rakamları 75 milyon ve üzerine taşımayı düşünüyoruz. Bu bağlamda gelişmekte olan pazarlar açısından Japonya Asya içindeki en önemli üç destinasyondan biri” dedi. Konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye özellikle Japon misafirlerin ilgisini çeken birçok değere sahip. Kültürel, sanatsal ve arkeolojik değerlerimizin dünyada emsali yok. Bu anlamda çok yoğun bir tanıtım kampanyası hazırlıyoruz. Türkiye’de Turizm Geliştirme Ajansı kuruldu. Bu yıl itibariyle ajansa ciddi oranda sektörden tanıtım katkı payı toplanıyor. Yıllık tanıtım katkı bütçesi 2020 itibariyle bir önceki yılın üç katına yükselecek. Bu yıl sonu itibariyle sadece uçakları açmak yeterli değil. O uçakların dolu gelmesini de sağlamak gerekiyor. Japonya’da çok yoğun bir tanıtıma başlıyoruz. Kesintisiz olarak da bu tanıtımı sürdüreceğiz.”

“Japonya İle Dostluğu Turizm Alanında Da Pekiştirmek İstiyoruz”

Bakan Ersoy, bu tanıtım kampanyasında belirli aylarda ve belli gruplara düzenli olarak Türkiye’nin güzelliklerini göstermek istediklerinin altını çizdi. “Sizleri Türkiye’ye gruplar halinde davet edeceğiz. Türkiye’nin tarihi ve arkeolojik kültürel değerlerini bizzat gözlemleme şansını yakalayacaksınız. Sizleri tek tek gezdireceğiz. Türk ve Japon halkları hep pozitif olaylarla anılıyor. Birbirlerine sıkıntılı dönemlerde destek olmuşlar. Kültürel ve turistik ziyaretlerle de bunu taçlandırmak istiyoruz” dedi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.