VENEDİK’İ GEZMEK ARTIK PARALI

Sektörel Haberler 31 Aralık, 12:37'de eklendi

VENEDİK’İ GEZMEK ARTIK PARALI

İtalya Venedik’i ziyaret eden turistlerden ‘kente giriş vergisi’ adı altında ek ücret alacak.

2019 devlet bütçesinde meclis tarafından kabul edilen, Venedik‘e giden turistlerden düşük sezonda 2,5, yüksek sezonda ise 5 ile 10 avro arasında kente giriş vergisi alınması maddesi yer aldı.

Venedik Belediyesinin de isteği olan kente giriş vergisinin, otobüs, uçak, tren ve gemi biletlerine ekleneceği haberi verildi. Venedik’te şu ana kadar turistlere uygulanan ve otellerin aldığı “konaklama vergisinin” ise “kente giriş vergisi” ile birlikte sona ereceği bildirildi.

Öte yandan, Roma ve Milano’dan sonra İtalya‘nın en çok turist alan 3’üncü kenti olan Venedik’i resmi rakamlara göre yılda yaklaşık 19 milyon turist ziyaret ediyor. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan ve 100’den fazla adayı birbirine bağlayan kanalları ve köprüleriyle bilinen Venedik, son yıllarda “fazla turistten” dolayı bölge halkının protestolarıyla karşılaşıyor.

Venedikliler, bölge ekonomisi için turizmin önemli olmasına rağmen aşırı turistin günlük hayatlarını olumsuz etkilediğinden şikayetçi. /Dünya Bülteni

KONKARDATOYU ‘TURİZM’ ENGELLER

TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut, Türk ekonomisinde yaşanan dalgalanmanın turizmdeki yükselişle aşılacağını vurguladı. Germanyfans Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Baraner, “Süreci kalıcı şekilde aşmanın tek yolu turizm” açıklamasında bulundu.

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre, turizm sezonunu rekorlarla kapatan sektör temsilcileri, yeni yılda daha umutlu. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut, “Turizmle kazanılan öz kaynak ülkenin tüm kılcal damarlarını besliyor” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.