WTM TURİZM ENDÜSTRİ RAPORU: SEKTÖRDE GÜVENLİK KAYGISI ARTIYOR

Sektörel Haberler 10 Kasım, 15:44'de eklendi
Bu yıl 7-9 Kasım tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan WTM Londra turizm fuarında ana konu güvenlik olurken, konu, fuarda her yıl yayınlanan Turizm Endüstri Raporu’na da yansıdı.
 wtm
 Rapor kapsamında yapılan araştırmada, İngiltere’de sektörün özellikle terör ve güvenliği ilk sıraya oturttuğu ortaya çıktı.
Araştırmada görüşlerine başvurulan İngiliz turizmcilerin yüzde 38’i terörün sektör için önemli bir tehdit olduğunu beyan etti. Yüzde 9’luk bir kesim ise terörü özellikle “endişe verici” olarak nitelendirdi.
Buna karşılık yüzde 40’lık kesimin ise terörün kendilerinde endişe uyandırmadığını söylemesi dikkat çekti.
Yine rapora göre, İngiliz sektör temsilcilerinin yüzde 76’sı terörün turizm sektörünü oldukça olumsuz etkilediğini belirtiyor. Yüzde 33’lük kesime göre ise terörün sektör üzerindeki etkisi çok büyük bir etki. Yüzde 43’lük kesim ise terörün turizmi az etkilediğini savunuyor. Öte yandan yüzde 24’ün ise terör olaylarının turizme hiçbir etkisi olmadığını söylediği görülüyor.
Öte yandan 2016 yılında yaşanan grevler de sektör tarafından, turizmi olumsuz etkileyen gelişmeler arasında gösteriliyor. Sektör temsilcilerinin yüzde 46’sı, özellikle hava yolu şirketlerinde olmak üzere yaşanan grevlerin turizm sektörünün olumsuz etkilediğini belirtiyor.
Sektör temsilcilerinin yüzde 44’üne göreyse sığınmacı krizi turizme darbe vuruyor. Yüzde 37’lik kesim de Zika virüsü benzeri sağlıkla ilgili sorunların sektörü etkilediğini ifade ediyor.
İngiliz turizmcilerin yüzde 28’i mülteci krizinin tatilcilerin tercihlerini etkilediğini söylerken, yüzde 23’ü siyasal gerginliklerin, yüzde 22’si Zika virüsü ve diğer sağlık sorunlarının, yüzde 20’si grevlerin, yüzde 18’si de doğal afetlerin seyahat tercihlerini etkilediğini belirtiyor.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.