32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Yalnız Gezginlere Rehberlik Edecek Tüyolar

Yalnız Gezginlere Rehberlik Edecek Tüyolar

Bugün 1 Mart Tek Başına Tatil Planlama Günü. Aileyle, arkadaşlarla, sevgiliyle hatta belki yeni tanıştığın birkaç insanla yolculuğa çıkmak elbette keyifli olabilir. Ama tek başına planlanan bir seyahat kadar özgürleştirici ve huzurlu olmayabilir. Türkiye’nin lider uçak ve otobüs bileti sitesi Enuygun, yalnız bir gezgin olmanın tüm inceliklerini derleyerek, rehber olacak önerilerini paylaştı.

Tek başına seyahat etmek pek çok insanın gözüne korkutucu gelse de, yeni deneyimler, kültürler ve insanlarla tanışmak için bulunmaz bir fırsattır. Enuygun, 1 Mart Tek Başına Tatil Planlama Günü’nde tek başına seyahat etmek isteyenler için ilham verici önerilerini paylaştı.

Planlarını incelikle yap

 

Tatil planlamak yolculuğa çıkmanın en keyifli aşamalarından biri. Tek başına seyahate çıkarken bunu daha dikkatli yapmalısın. Unutma ki bu tatilin tüm kararları sana ait. Tabii ki plansız da çıkmayı tercih eden insanlar var. Tamamen plansız olmayı, yol seni nereye götürürse oradan devam etmeyi de seçebilirsin. Eğer planlı olmayı sevenlerdensen yalnız seyahat edeceğin için güvenli bulduğun rotaları, hayal ettiğin şehirlerin hep görmek istediğin noktalarını düşünebilirsin. Nerede, kaç gün kalıp ne kadar para harcayacağını ortalama olarak belirleyip bütçeni buna göre ayarlayabilirsin. Eğer işler planladığın gibi gitmez veya yollar sana beklenmedik güzellikler sunarsa planından rahatlıkla çıkabileceğini aklının bir köşesinde tutabilirsin.

 

Götürmen gerekenleri listelemeyi unutma

 

Yalnız olacağın için yanında taşıman gerekenler önemli hale geliyor. Kullandığın ilaçlar varsa bunu listenin en başına yazmalısın ki acil durumlarda zorda kalma. Listene kulaklık ve kitaplar gibi hoş vakit geçirmeni kolaylaştıracak şeyler ekleyebilirsin. Seyahat sırasında aç susuz kalmamak için çantana yiyecek-içecek koyabilirsin. Ayrıca ısıyı koruyacak bir termos da oldukça pratik ve keyifli olacaktır.

Tripod taşımayı ihmal etme

 

Tek başına seyahat ederken manzara ile senin fotoğrafını çekebilecek bir yoldaşının olmaması üzücü olabiliyor. Yol kenarından birini çevirsen bile ne kadar iyi çekecek, telefonu alıp kaçacak mı, beğenene kadar çektirmeye devam etmekten utanılmaz mı gibi sorular aklını kurcalayabilir. Bu yüzden sen yine kendine yetmeye devam et ve bir tripod al. Çantanda taşıyacağın bu yardımcı fotoğrafçı arkadaş sayesinde kimseye ihtiyaç duymadan, zamanlayıcıyı kurarak güzel fotoğraflar elde edebilirsin.

Güvenli bir çanta senin en yakın arkadaşın

 

Özellikle bilmediğin bir ülkeye tek başına giderken saklaman gereken çok önemli şeyler var: Telefon, pasaport, kimlik, para gibi. Bunları alelade bir çantaya koyarsan ve kaybedersen elbette dönüş için yurt dışında konsolosluklara, ülke içindeyse polise başvurmak bir çözüm. Ama neden korumak varken tadımız kaçsın ki? Bu yüzden güvenliği sağlam bir çanta, gezin boyunca senin en yakın arkadaşın olacak. İstersen sırt istersen bel çantası tercih et, güvenli olması ilk kural. Ayrıca tüm paranı nakit olarak yanında taşımamanı öneririz.

Acil durum numaraları en kolayında olsun

 

Hepimizin ilkokul yıllarından beri ezberinde acil durum numaraları var. 112, 155, 110 gibi. Ancak panik durumlarında bildiklerimizi de unutabiliriz. Basit bir çözüm geliştirerek bir kâğıda numaraları ve karşılıklarını yazabilirsin. Özellikle yurt dışı gezilerinde konsolosluk ve ülkenin acil durum numaraları işine yarayabilir. Ayrıca aksilikleri göz önünde bulundurarak bu kâğıda bir de ulaşılmasını istediğin kişinin adı soyadı ve numarasını yazmak isteyebilirsin. Bu kâğıdı çantanın en kolay ulaşılabilen yerinde tutmayı da unutma.

Hasta olmamak için önlemlerini al

 

Tatilde hasta olmayı kim ister ki? Üstelik bunun önüne geçmenin pek çok yolu varken… Tatile çıkmadan önce beslenme ve uyku düzenini olabildiğince sağlam tutmanı öneririz. Yolculuğun başlangıcından itibaren vitamin ve gıda takviyeleri de kullanabilirsin. Düzenli kullandıkların dışında antihistaminik, ağrı kesici, ateş düşürücü gibi ilaçlardan da birer film alırsan baştan önlemini almış olursun.

 

Her şeyi iki kere kontrol et

 

Yolculuğa başlamadan önce ve ilerlerken her şeyi iki kere kontrol etmelisin. Evden çıkarken tüm fişleri çektin mi? Kapıyı kilitledin mi? Kaldığın hostelde çantanı güvenli bir yere bıraktın mı? Pasaportun veya kimliğin yanında mı? Aklında sorular varken seyahatinin tadını çıkarman zorlaşabilir. Garantiye al ve iki kere kontrol et. Kaybettiğin zamana değeceğini göreceksin.

Yalnızlığın dayanılmaz hafifliğini hisset

 

Belki toplumsal yapımızdan belki kültürel bakış açımızdan dolayı “yalnız” olmak hep karamsar ve kötücül çınlar kulaklarda. Halbuki tek başına seyahat etmek, yalnız tatile çıkmak da bir ihtiyaç! Bu yüzden tüm olumsuz iç ve dış seslere kapa kulaklarını. Kendinle kalmanın, kendini tanıyıp sevmenin tadını çıkar. İstediğin zaman insanlarla tanışabileceğini çünkü tatilin yeni birileriyle tanışmanın en kolay yolu olduğunu da aklından çıkarma!

Bir “merhaba” ile başlar her şey

 

Çekingensen, yeni insanlarla tanışmak tuhaf bir şekilde geriyorsa seni ama isteğin de varsa her şeyin bir “Merhaba” ile başladığını unutma. Kalabalık partilerde, hostellerin ortak alanlarında veya plajda güneşlenirken dost canlısı gördüğün biriyle bir kere laflamaya başlarsan ne kadar keyif verici olduğunu sen de göreceksin!

Kaybolmayı öğren

 

Kulağa tuhaf gelse de kaybolmak da öğrenilecek bir durum. Bir şehrin bilmediğin sokaklarında kaybolup yalnızca yürümenin ve yeniliklerin tadını çıkaracak kadar gevşemek, özellikle büyükşehrin gerginliğini omuzlarında taşıyanlar için zamanla öğrenilebiliyor. Tabii ki güvenli olmadığını hissettiğin yerlerde kaybolmaman gerekiyor. GPS böyle zamanlar için var. Çevrimdışı kullanabileceğin haritaları telefonuna indirerek en yakın güvenli alana kendini atabilirsin. Güvende hissediyorsan yürümeye, fotoğraflar çekmeye ve etrafını incelemeye devam et. Kim “Geç mi oldu? Dönelim mi?” diyecek sana, senden başka?

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER