Yıldıray Karaer: “Sektörde Kimsenin Şikayet Etmeye Hakkı Yok”

Sektörel Haberler 17 Temmuz, 14:43'de eklendi

Yıldıray Karaer: “Sektörde Kimsenin Şikayet Etmeye Hakkı Yok”

Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer “ Bu yıl sezonda kimsenin şikayet etme hakkı yok” dedi. Karaer, hem sezonu hem de sektörü değerlendirdi.

 GM Dergi Özel Haber

Sizden 2019 yılı Türk turizmi değerlendirmesi alabilir miyiz?

2019 yılında Türkiye turizmi çok iyi bir dönem yaşıyor. Bu olumlu hava tahminimce; 2020 senesinde  sürecek. Hem Rus pazarında hem Avrupa pazarında Türkiye’ye olan talebin çok yoğun bir şekilde artışta olduğunu görmekteyiz.  Avrupa pazarında rezervasyonların dönemsel inişleri ve çıkışları olduğunu görmekteyiz.  Geçen haftalarda Hollanda’daydım. Hava sıcaklıkları 35-40 derecelerdeydi.  Ve Avrupa’daki insanlar göl kenarlarına ve deniz kenarlarına akın ettiler.  Ama işin tamamına baktığınız zaman en azından geçmiş yıllarda yaşadığımız Türkiye’nin üzerinde gerginliklerin olmadığı bir dönemi yaşıyoruz. Onun için artık kimsenin şikâyet etmeye hakkı yok. Herkesin işine gücüne bakmalı,  doğru planlama yapmalı. Tabi ki Türkiye’nin hakkı,  daha fazla turist olduğunu söylemeliyim. Antalya’ya bugün yaklaşık 15 milyon turist geliyorsa, 20 milyon turist niye gelmesin? Antalya’da bu kapasiteyi kaldıracak altyapı, otel ve uçak ayağı yapısı var. Türkiye’nin ise 50 milyon hatta 60 milyon turisti ağırlamaması için hiçbir neden yok.

Türk Turizmi Daha Fazlasını Hak Ediyor

Turizmimizi, bölgelere homojen olarak yaymalıyız. Yani turizm denildiği zaman sadece Antalya  akla gelmemeli. Türkiye’de turizm yapan Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Ayvalık, Çeşme ve Yayla turizmi yapan Trabzon var. Hepsini düşünmeliyiz.  İstanbul turizmini unutmamalıyız. Bu geçtiğimiz sıkıntılı dönemlerde İstanbul’dan Avrupalı turist ayağını çekti.  O kente artık daha çok Arap turistler geliyor. var. Bu şikayet edilecek bir durum değil, ancak şu yapılabilir. Arap turist ne güzel İstanbul’a geldiler ve  ziyaret ediyorlar. Şimdi bunun yanına biz Avrupalı turisti tekrar nasıl geriye döndürebiliriz?  Bunları düşünmeli ve uygulamaya geçmeliyiz. Türkiye turizmde en yakın zamanda 50 milyon hatta 60 milyon seviyesine gelsin Türkiye bunu hak ediyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.