YILIN EN ÇOK YARA ALAN SEKTÖRÜ TURİZM

Sektörel Haberler 17 Kasım, 17:00'de eklendi
 Ekonomideki kan kaybının sektörlere etkisini değerlendiren iş dünyası temsilcileri, piyasadaki daralmanın geçici olduğu görüşünde birleşiyor. Yılın en çok yara alan sektörü ise turizm.
ucak-krizi-sonrasi-rusyadan-turizmcileri-uzecek-karar
Habertürk’ten Ceren Dilekçi’nin haberine göre iş dünyası temsilcileri, piyasadaki daralmanın geçici olduğu görüşünde birleşiyor. Yılın en çok yara alan sektörü ise turizm.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçen haftaki açıklamasında, turizmdeki olumsuz gelişmelerin ekonomik büyümeyi zayıflattığını söylemişti. ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy’a göre bu yıl turizm gelirlerinde yüzde 40’a varan oranda düşüş olacak.

Dış kaynaklı turizmde ciddi gelir kaybı olduğunu kaydeden Ersoy, Türkiye’nin boğuştuğu terör olayları, siyasi gelişmeler nedeniyle bu sene turist kaynaklı turizm gelirlerinde yüzde 35-40 oranında düşüş beklediklerini bunun da büyümeye etkisinin 1 puan civarında olacağını belirtti.

İç turizmin ise canlandığını bildiren Ersoy, “Tedarikçi otellerin iç pazarı alternatif olarak görmesinden dolayı çok ciddi fiyat manevraları yaptılar. Sektör ortalaması iç pazarda yüzde 10 civarında büyüdü. Bizim pazar payımız daha da büyüdü. Bu seneyi tahmini olarak yüzde 31 büyümeyle kapatacağız” diye konuştu.

KAMUNUN TEŞVİKİYLE NORMALE DÖNER

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın da, kamunun teşvikleri ile piyasanın normale dönmesini beklediğini belirtti. Aydın, BloombergHT mikrofonlarına şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’ye bakacak olursak tüm global pazarlar gibi dünya makro ekonomik dengelerinin oynadığı bir dönemde bu tür dalgalanmalar oluyor. Özellikle gelişen pazarları bu tür global dalgalanmalar daha çok vuruyor. Bu global dalgalanmaların yanında Türkiye’nin de birtakım riskleri var. Suriye’deki savaş veya Irak’taki karışıklık gibi. Bunun dalgalanmanın geçici olduğunu kamunun teşvikleriyle normale döneceğini düşünüyorum.”

DAYANIKLI TÜKETİM MALI İMALATINDA KARAMSAR TABLO

Sanayi üretiminde aylık bazda en çok daralmanın yaşandığı sektör dayanıklı tüketim malı imalatı. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkanı Ergün Güler’e göre, çeyreksel bazda dayanıklı tüketim malı imalatı, 2009’dan bu yana en düşük seviyede.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan ise sanayideki daralmada geçici faktörlerin etkili olduğunu düşünüyor.

Şirket olarak daralmayı fazla hissetmediklerini kaydeden Erdoğan, “Üçüncü çeyrek satışlarımız beklediğimiz gibi. Önemli bir düşüş yaşamıyoruz. Bunun geçici bir trend olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

ENDİŞE VAR

Eylül ayı sanayi üretiminde meydan gelen beklenmedik düşüş, üçüncü çeyrekte büyümenin daralacağı beklentilerini güçlendirdi. En fazla istihdam kaybının sanayi cephesinde olduğunu işaret eden Ağustos ayı işsizlik verisi de büyümeye ilişkin tedirginliğin artmasına neden oldu. Türkiye ekonomisinin 27 çeyrektir devam eden büyüme trendine ara vermesinden endişe ediliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.