Zengin Ruslar Neden Güney Kıbrıs’a Koştu?

Sektörel Haberler 12 Haziran, 11:24'de eklendi

Zengin Ruslar Neden Güney Kıbrıs’a Koştu?

Güney Kıbrıs’ta yabancıların yatırım karşılığı vatandaşlık almasının zorlaştırılması ihtimali, son aylarda Rusya vatandaşlarının bu ülkedeki gayrimenkullere talebinde ciddi artışa yol açtı.

Guney Kibris

Güney Kıbrıs’ta emlak satın almak isteyen Rusya vatandaşlarının sayısı yılın ilk çeyreğinde yüzde 40 arttı.

Güney Kıbrıs’ta yabancılara yatırım karşılığında vatandaşlık verme uygulamasında 15 Mayıs’ta yeni değişiklikler yürürlüğe girdi. Yeni program eskiye göre çok fazla değişiklik içermese de, bazı uzmanlar ada halkının memnuniyetsizliği nedeniyle programın tamamen iptal edilmesinin de olasılık dahilinde olduğuna dikkat çekiyor.

Güney Kıbrıs’tan vatandaşlık alabilmek için eskiden olduğu gibi 2 milyon Euroluk emlak yatırımı yapma şartı halen yürürlükte. Buna ilaveten bu ülkeden vatandaşlık almak isteyenler Toprak İnovasyon Fonu’na da 75 bin Euro bağışta bulunmak zorunda.

Ruslara Satılan Emlak Sayısında Yüzde 20 Artış

Uluslararası ticari emlak şirketi Knight Frank yetkilileri, yılın ilk çeyreğinde Güney Kıbrıs’ta Rusya vatandaşlarına sattıkları emlak sayısının yüzde 20 arttığını belirtiyor. Rusyalıların bu ülkede en çok emlak aldığı şehirler ise Limasol, Pafos, Larnaka, Aya Napa ve Protaras.

2017 yılında 5 bin 520 kişi 2 milyon Euroluk emlak yatırımı yaparak Güney Kıbrıs vatandaşlığına geçti. Bu kişilerin yüzde 23,8’i Rusyalı.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre, 2018 yılında Rusya vatandaşlarının yurt dışında emlak satın almak için ülke dışına çıkardığı para miktarı yüzde 12,3’lük artışla 1,23 milyar dolara yükseldi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusların Türkiye’deki Harcamalarında Yüzde 7 Artış

Rusların Türkiye’deki Harcamalarında Yüzde 7 Artış

Visa, Rusya vatandaşlarının yurt dışındaki harcamalarında artış beklendiğini açıkladı.

Şirketten yapılan basın açıklamasında, 2019 yazında Rusya vatandaşlarının Visa kartıyla yurt dışında yapacakları toplam harcamaların bu yıla kıyasla yüzde 7 artmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, yurt dışında Visa kartı kullanan Rusya vatandaşlarının sayısında da yüzde 10 artış tahmin edildiği kaydedildi. “2,3 milyon Visa kartı kullanıcısının bir seyahatte ortalama 11 kez ödeme yapması, toplam harcamalarının ortalamasının 826 dolar olması bekleniyor” denildi.

Bu yaz döneminde Rusya dışında Visa kartı ile ödeme yapması beklenen Rusya vatandaşlarının yüzde 17’sinin nakit ödeme, yüzde 83’ünün otel, mağaza, restoran ve eğlence merkezlerinde POS cihazları ile mal ve hizmet ödemesi yapacaklarının tahmin edildiği belirtildi.

Visa, bu yaz döneminde Rusya vatandaşlarının Türkiye’deki harcamalarında ise geçen yaza göre yüzde 17 artış beklendiğini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.