2019 GÖBEKLİTEPE YILI OLARAK KABUL EDİLSİN

Güncel, Sektörel Haberler, slide 12 Eylül, 11:06'de eklendi

2019 Göbeklitepe Yılı Olarak Kabul Edilsin

Kültür Ve Turizm Bakanlığı’na 2019 Yılının Göbeklitepe Yılı Olarak Kabul Edilmesi Teklif Edildi.

Milliyet Gazetesi’nde İHA’nın haberine göre;   Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Halil Peltek, Türkiye’nin 18‘inci varlığı olarak Unesco Dünya Mirası Listesine kaydedilen Göbeklitepe’nin  2019’un Göbeklitepe yılı olarak kabul edilmesini istedi.

Yaklaşık 12 bin yıllık geçmişiyle tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe arkeolojik alanının günümüz turizm potansiyeline büyük öneme sahip. Peltek, Göbeklitepe ile sadece Şanlıurfa’nın değil, bölge illerine fayda sağlayacak. Dolaysıyla ülke ekonomisine turizmden büyük katkı sunacak.  Bu nedenle 2019’un Göbeklitepe yılı ilan edilmesi için, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a taleplerini içeren yazı gönderdi.

Şutso Başkanı Halil Peltek, Göbeklitepe’nin bölge ve ülke ekonomisine katacağı katkıyı ifade ederek, “İnsanlık tarihini değiştiren Göbeklitepe’nin ulusal ve Uluslararası tanıtımının sürekli yapılması ve bu tanıtımın canlı tutulması gerekmektedir. Önümüzdeki yıllarda Doğu ve Güneydoğu bölgemiz turizm bakımından Türkiye’nin parlayan yıldızı olacaktır. Dünyanın her yerinden Göbeklitepe’yi duyan herkes dünyanın ilk tapınağını insanlık tarihinin elinin değdiği en eski yeri ziyaret etmek isteyecektir. Burada en önemli faktör iyi tanıtım ve bu bölgeye yurtiçi ve yurtdışı ulaşımın kolaylaştırılmasıdır. Sürdürebilir turizm hareketini yalnız sahip olunan kültürel, doğal ve tarihsel ve beşeri değerler ile sağlamak mümkün değildir. Sahip olunan değerlerin yanı sıra turisti etki altına alacak ilgili bölgeye seyahat etmesini teşvik edecek nedenlerin oluşturulması günümüz rekabet koşullarında büyük öneme sahiptir. Göbeklitepe ile ilgili arka planında ikna kabiliyeti yüksek değer üzerine inşa edilmiş bir iletişim stratejisi ile güçlü algı yönetiminin turizm hareketine çevirecek sürdürülebilir uluslararası etkinlikler oluşturulmalıdır. Bu minvalde , 2019 Göbeklitepe yılı olarak kabul edilmesi, 2019 yılında Türkiye turizmi algı yönetimi ve iletişim stratejisini belirleyen en etkin araçlardan biri olacaktır. Göbeklitepe yılı Türkiye’nin bir değeri olarak ülkemizin bir dünya markası olarak tanıtımına katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.