2019 YILI ‘’GÖBEKLİTEPE’’ YILI OLACAK

Sektörel Haberler, slide 28 Aralık, 10:37'de eklendi

2019 YILI ‘’GÖBEKLİTEPE’’ YILI OLACAK

Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan 2019 yılını ‘’GÖBEKLİTEPE YILI’’ ilan etti.

Şanlıurfa şehrimizin  kuzeydoğusunda bulunan Göbeklitepe dünyanın bilinen en eski ilk ve en büyük tapınağı. Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’nın 2019 yılını ‘’Göbeklitepe Yılı’’ ilan etmesiyle sevinç yaşadıklarını dile getirdi.

UNESCO LİSTESİNDE

UNESCO’nun Göbeklitepe’yi Dünya Kültür Mirası Listesi’ne almasıyla, turistler için öncelikli hale geldiğini belirten Aslan, bölgeye yüzlerce tur düzenlendiğini açıkladı.

5 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ

Türkiye’de en çok merak edilen gezi noktasının Göbeklitepe olduğunu belirten Aslan, ‘’Özellikle Türkiye içinde yoğun ilgiye karşı özel turlar başladı. Ziyaretçi sayımız henüz yıl bitmeden 5 milyona yaklaştı. Bunun 4 milyonu günü birlik ziyaretçiler. Önümüzdeki senelerde bu sayı daha da artacak’’ açıklamasında bulundu.

Aslan,”Göbeklitepe’nin ön planda olmasını beklediklerini’’ dile getirdi.

BAKAN ERSOY: GÖBEKLİTEPE CİDDİ TURİST ÇEKECEK

Bakan Ersoy: Göbeklitepe Ciddi Turist Çekecek

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Yeni turizm yatırım programı kapsamında Göbeklitepe’te bulunuyor. Burası yakın gelecekte çok ciddi turist çeken bir nokta haline gelecek” dedi.

ŞANLIURFA – Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa’da, Türkiye’nin en geniş koleksiyonlarından birine sahip Şanlıurfa Müze Kompleksi’ni ziyaret etti. Müze Müdürü Celal Uludağ ile Kültür ve Turizm İl Müdürü Aydın Aslan’dan bilgi aldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, daha sonra UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan ve 12 bin yıllık geçmişi olan Göbeklitepe’yi inceledi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.