25.6 C
Antalya
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

2022’nin konusu nakit mücadelesi

Euphoria Hotels & Resorts Satış Pazarlama Direktörü Cem Özdağ, 2022 yılı hakkındaki ön görülerini GM Turizm ve Yönetim Dergisi ile paylaştı. Özdağ, 2022 yılında finans sıkıntısı yaşanacağını vurguladı.

2022 yılı Satış & pazarlama departmanlarının gözünden değerlendirir misiniz?

Şahsen 2022 yılının gelir anlamında 2019 ya da 2018’den daha iyi geçeceğini düşünenlerden değilim. Son 3 seneyi başa baş ya da zararla kapatmış yatırımcılar önümüzdeki seneden çok iyi bir kazanç bekliyor olabilirler. Ancak gerçeklerle yüzleşmekte fayda var.

Tahminimce tatilin üç bacağı da ciddi ödeme ve finans yaratma sıkıntıları yaşayacak. Bilet fiyatlarının maliyetleri ve dünya petrol stratejisi, pandemi döneminde işi bırakan pilotlar, neredeyse giriş günü tahsilat yapabilen tur operatörleri, kur artışına tetikli maliyet artışları ile mal alım gücü zayıflayan ve tahsilat ötelemeleri ile sıkışan oteller… Hepsi nakit akışı ile mücadele edecekler bu sene.

2022 Son dakika yılı olur mu? Olursa neden, olmaz ise neden?

Evet, son dakika yılı olacak. Sosyo ekonomik sıkıntılardan dolayı, misafirler hem paralarını hem de zamanlarını riske atmak istemeyecekler. Ülkemizin politik ve ekonomik durumu da bu ziyaretçileri son dakikaya kadar beklemeye itecek gibi görünüyor.

Aralık ayının sonuna geldik neredeyse, son dakika yılı olmaması için en ufak bir işaret var mı? İngiltere ve birkaç yan pazar dışında, hem Avrupa, hem de BDT ülkeleri günlük satışlarının %10-15 ini yapabilir durumdalar şu an.

Satış ve pazarlama yöneticileri 2022 yılında nelere dikkat etmeli?

İşin açığı son dakika yıllarında satış ve Pazarlama yöneticilerinin yapabilecekleri tek bir şey var. O da fiyat bazlı satışa yönelik olacağı için Benchmarking yapmak. Öte yandan seyahatli pazarlama faaliyetlerinin 2022 için gerçekleşmeyeceği şimdiden iptal edilen fuarlardan belli. Dijitalleşmeyi damarlarımızda hissetmek zorunda olduğumuz birkaç sezon daha yaşayacağımız aşikar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER