UĞUR : “TURİZMİN GELECEĞİ İÇİN KADINLARA YÖNETİMDE SÖZ VERİLMELİ”

Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 9 Ekim, 10:34'de eklendi

GM  DERGİ ÖZEL – HABER

Galeri Resort Hotel- Genel Müdür Yardımcısı, Demet Uğur, “ Sektörde diğer turizm ülkeleri arasında daha üst sıralarda yer almanın yolu kadın yöneticilerin önünü açmaktan geçiyor” dedi.  Uğur ile turizmde kadın yöneticiliği, Profesyonel Otel Yöneticileri derneğini ve Türk turizmini değerlendirdik.

demet uğur

Turizmde kadın yönetici olmayı nasıl tanımlarsınız?

Otel yöneticisi gözüyle kadın yöneticiler hakkında yıllar içinde şöyle bir kanaatim oluştu; Kadın azmi  , misafir perverliği  ve çok yönlü düşünebilme becerisi  bir araya gelince mutlak başarı doğuyor.

Gözlemlediğim, okuduğum tüm başarılı yönetici hikayelerinde hep çok çalışmak ve akılcıl çalışmak bir aradaydı.  Bir çok kadının bu potansiyeli yüksektir, çünkü kadın çok fonksiyonludur, işinde işinden , evinde evin  düzeninden, kendi düzeninden, çocuklarının yetiştirilmesinden sorumludur. Bunların hepsini bir arada yürüten kadın turizmde de tek yönlü değil, çok yönlü görebilme ve yöneticilik yapabilme kabiliyetine erişmiş oluyor.

Üst düzey yönetici konumu için kadınlara erkeklere olduğundan daha az fırsat tanınıyor. Kadının özel hayatındaki diğer sorumlulukları iş için engel teşkil ettiği kanısıyla hareket edilebiliyor. Bu konu diğer tüm sektörlerde de  gündem konularından biri. Çalışan kadını koşullar işi ya da evi konusunda bir tercih yapmak zorunda bırakmamalı.  Sektörü tepe noktalarında kadınlar hala oldukça az oranda temsil ediyor. Gelişmiş ülkelerde kadın yönetici ve çalışan sayısı gelişmekte olan ülkelere göre daha fazladır. Formül belli;  kadının turizmde yönetici ve üst düzey yönetici olmasına olanak tanınmalı. Sektörde diğer turizm ülkeleri arasında daha üst sıralarda yer almanın yolu kadın yöneticilerin önünü açmaktan geçiyor.

Yönetim anlayışınız nedir?

Çağdaş,  modern, iletişimi destekleyen bir yönetim anlayışı. Çalışanlarımız ile birlikte karar alır, birlikte uygular ve elde edilen başarı ya da başarısızlığı birlikte göğüsleriz.

POYD, KURULDUĞU GÜNDEN BERİ SEKTÖRÜ DAYANIŞMA İÇİNDE TUTAN HEM GÜÇLÜ BİR SES HEM DE DİNLEYİCİ OLMUŞTUR

 Neden Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği-  POYD ?

POYD, sivil toplum kuruluşu olarak hem ilgili olduğu sektör yararına hem  de toplum yararına bir arada olan ve sektör temsilcilerinden oluşan dinamik bir yapı olduğu için bu topluluğun içinde yer almak istedim.  POYD, kurulduğu günden beri sektörü dayanışma içinde tutan hem güçlü bir ses hem de dinleyici olmuş, turizmin gelişmesine yön vermiştir.

FİYAT-KALİTE DENGESİ MÜŞTERİ LEHİNE GELİŞTİ

Türk turizminin son durumunu ve sezonu kısaca değerlendirir misiniz?

Fiyat-kalite dengesi müşteri lehine gelişti. Turizmle beraber 55 farklı sektörde gelişmelerden direk etkilendi.  Yatırımın doyuma ulaştığı Akdeniz çanağında radikal planlamalar yapılmalı. Bunu söyleyen sektör temsilcilerinin bugüne kadar sesini duyan olmadı, bundan sonrası için duyulmasını diliyorum. Türkiye’nin gelecek sezonları için de endişelerim var; şu dönemde İstanbul’da sokaklarda her gün  Suriyeli göçmenler insanların  gözü önünde dileniyor, per perişan çocuklar tem otoyolunda arabaların arasında geziniyor. Ülkeye gelen turist bu manzaraları hafızasına kaydedip ülkesine dönüyor. Güvenli bir ülke, kontrollü bir ülke imajı zarar görüyor. Bu da turizme doğrudan yansıyan diğer bir etkendir.

2016 için tanıtım bütçesi verilse Türk turizmi için nasıl bir tanıtım planı hazırlardınız?

Turizm tanıtım planı, yurt dışında tanıtım ve sonrasında ülke içinde tanıtımla bir bütündür. Bu sebeple öncelikle altyapı ,ulaşım ,trafik güvenliği standartları  sağlanmalı.  Başta turizm beldelerinde daha sonra ülke genelinde kaliteli ve yaşanabilir çevre oluşturulmalı.  Hala çok geride olan geri dönüşüm  tam kapasite ile hayata geçirilmeli. Turizm eğitimi ile işgücü kalitesi ve sektörde sertifikasyon sistemi uygulanmalı.  Ürün çeşitliliği ve alternatif turizm yaygınlaştırılmalı. Bunların tamamı Türkiye imajını ve marka değerini belirleyecektir.

Bu değerlerle hedef tüm pazarlarda, tanıtım planlamalarında sektör temsilcilerinin aktif var olması ile arzu edilen tanıtım hayata geçirilmiş olacaktır. Öncelikle önemli olan tanıttığınız ülkenin turizm niteliğidir,  zaten böyle bir Türkiye var edildiğinde Türkiye’yi kimse tutamaz.  Sonrasında artık doğru planlamalarla doğru yerlerde olmakla sürdürülebilir Türkiye turizmi sağlanmış olacaktır.

 

 

 

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Sn. Uğur,
Söylediklerinizi pratiğe dökmenizi temenni ediyoruz. Kadınlara yönelik pozitif programlar üretmenizi diliyoruz. Askı diye yutturulan “uyutarak işten atma” uygulamasına kadın gözüyle bakmanızı bekliyoruz. Ayrılan işçilerin yasal haklarını vererek iş akitlerini fesh etmenizi salık veriyoruz. Kalifiye eleman açığını ucuz işçilerle kapatan “idari personel” olmamanızı istiyoruz.

Daha çok şey söylemek istiyoruz ancak Turizm sektörünün tüm problemlerini sizin üzerinizden anlatmamız haksızlık olur…Bu nedenle sektörün ve işçilerin problemlerini biz Turizm İşçileri Sendikası olarak masaya çoktan yatırdık…Buyrun beraberce paylaşalım…

Saygılarımızla

Murat AYKANAT
Turizm İşçileri Sendikası
Genel Sekreter