ALMANLAR, TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNİ İSTEMİYOR !

Sektörel Haberler, slide 5 Ağustos, 15:29'de eklendi

Anketlere göre Almanlar, Türkiye ile vizesiz Avrupa seyahati pazarlıklarının durdurulmasından yana

alman

Almanların Türkiye’nin AB’ye üyeliğine bakışını sorgulayan araştırmanın sonucuna göre, sadece yüzde 15’lik bir kesim orta ve uzun vadede AB’nin Türkiye’ye kapılarını açması gerektiğini düşünüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 80’i ise Türkiye’nin orta ve uzun vadede AB’ye alınmasına karşı.

Bu sonuçlar doğrultusunda Türkiye’nin AB’ye üyeliğine sıcak bakmayanların oranı Nisan ayından beri yüzde 12 düzeyinde artarken, Türkiye’nin AB’ye üyeliğine sıcak bakanların sayısı da aynı şekilde yüzde 12 düzeyinde geriledi. Araştırma, Alman Radyo Televizyon Kurumu ARD ve yaklaşık on gazetenin 1997’den beri Almanya’daki siyasi eğilimin ölçüldüğü ve her ay tesadüfen seçilmiş oy kullanma hakkına sahip yaklaşık bin kişinin telefonla aranarak düşüncelerinin değerlendirildiği “Almanya’nın Trendi” anketi kapsamında yapıldı. “Almanya’nın Trendi” araştırmalarında Türkiye’nin AB üyeliğine karşı görüş bildirenlerin sayısı hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

Türkiye’de yaklaşık 3 hafta önce yaşanan darbe girişiminin ardından devletin attığı adımlara destek verenlerin sayısı sadece yüzde 5 düzeyinde kalırken, ankete katılanların yüzde 90’ı Ankara’nın darbe girişimi sonrası tutumundan rahatsız. Araştırmaya katılanların yüzde 88’i Alman hükümetinin Ankara yönetimine daha kararlı bir biçimde yaklaşıp karşı tavır takınmasından yana ve aksi görüşü savunanların oranıysa yüzde 10 seviyesinde.

Ayrıca katılımcıların büyük bir çoğunluğu yüzde 69’luk bir oranla mülteci anlaşmasının feshedilmesi pahasına Türkiye ile vizesiz Avrupa seyahati pazarlıklarının durdurulmasından yana. Tersi görüşte olanların oranıysa yüzde 23. Katılımcıların yüzde 18’i darbe girişiminden sonra Alman hükümetinin Ankara’ya gerekli desteği vermediği görüşünü savunurken, yüzde 74’lük bir çoğunluk aynı görüşte değil./Borsagündem

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.