Bağlıkaya :  Turizmde T20 Modelini Oluşturmanın Tam Zamanı

slide 28 Eylül, 11:03'de eklendi

Bağlıkaya :  Turizmde G20 Modelini Oluşturmanın Tam Zamanı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya; Dünya Turizm Günü’yle ilgili mesaj yayınladı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya Dünya Turizm Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından kabul edilen Dünya Turizm Günü’nün bu yıl, tüm dünyayı derinden etkileyen Koronavirüs salgınının yaralarının sarıldığı bu dönemde, yerelin önemine bir kez daha dikkat çeken “Turizm ve Kırsal Kalkınma” temasıyla kutlandığını belirten Bağlıkaya, ” Bu tema; büyük şehirlerin dışında fırsatlar yaratarak, önemli bir nüfusun geçimini turizm yoluyla sağlamasına imkân veren sektörümüzün bölgesel kalkınmada oynadığı benzersiz rolünü bir kez daha ortaya koyuyor.” diye konuştu.

firuz baglikaya

Çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz

Salgın döneminde özellikle yerel ekonomilerin değeri ve önemi bir kez daha anlaşıldığını belirten Bağlıkaya, ” Ülkemizin her bir köşesine yayılan eşsiz değerleriyle, kırsal kalkınmayı en başta destekleyen sektörlerin başında turizm gelmektedir. TÜRSAB olarak; bu yılki Dünya Turizm Günü temasına ve bu etkinliğe uygun olarak, ulusal ve uluslararası platformda üyelerimizin gelişimine destek olmak ve yerel değerlerimizi öne çıkarmak amacıyla Türkiye turizmini destekleyen çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Böylelikle bölgesel pazarlarımızı teşvik ederek sektörümüzün korunmasına katkıda bulunuyor; ülkemizde turizmin sürdürülebilir ve sorumlu gelişimini önemsiyoruz. Ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel olarak turizmi tüm çevrelerde destekleyecek adımların arkasında olduğumuzu belirterek, tüm meslektaşlarımızın ve sektöre katkısı bulunan tüm emekçilerin Dünya Turizm Günü’nü kutlarız.‘’ diye konuştu.

 

Firuz Bağlıkaya, pandemi sürecinde tüm dünyada en çok etkilenen sektörün turizm sektörü olduğuna işaret ederek, artık dünya turizminde yeni bir döneme girildiğini, bu dönemde iş birliğinin, veri ve deneyim paylaşımının ve kriz yönetiminin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

 

Dünya Turizminde ilk 20 ülke (T20) oluşturulma zamanı geldi

Bağlıkaya, pandeminin tüm bakış açılarını değiştirdiğini artık yeni ve ortak bir bakış açısına ihtiyacın olduğunu ifade etti. Turizmde sürdürülebilirliğin sağlanması için, global anlamda güç birliklerine gidilerek, sorunların birlikte çözülmesi gerektiği noktasından hareketle, G20’deki benzer bir yapının T20 (Dünya Turizminde ilk 20 ülke) olarak oluşturulmasının zamanının geldiğini ifade eden Bağlıkaya Turizmde kendi ülkelerindeki etkin Sivil Toplum Kuruluşlarının yer alacağı T20 ülkelerinin, turist sayıları, turizm gelirleri, turizm sektörünün büyüklüğü, altyapısı vb. kriterler dikkate alınarak seçilmesi gerektiğini vurguladı. Bununla ilgili çalışmaları Dünya Turizm Örgütü ile birlikte yürütmeyi amaçladıklarını belirten Bağlıkaya, Birlik olarak çalışmalara başlandığını söyledi.

 

T20 toplantıları kapsamında, ortak deneyimler, dijital dönüşüm, yeni turizm ürünleri, kriz yönetimi, veri paylaşımı, iklim değişikliğini önlemek için alınacak önlemler, sosyal sorumluluk projeleri, çevre projeleri, etik değerler, ortak fonlar, yerel ve bölgesel kalkınma için birlikte atılacak adımlar, eğitimde iş birliği, turizmin gelişimi için hükümetlere öneriler vb. konuları ele alınacak.

 

Bağlıkaya, “Amacımız, T20 olarak dünya turizminde gelişmekte olan ülkelere örnek olmak, turizmde hizmet ve kaliteye ileriye taşıyarak sürdürülebilirliği sağlamak, yaşanan sorunları minimize etmek, haksız rekabeti önlemek ve dünya turizm pazarını büyüterek dünya ekonomisine katkı sağlamaktır.” ifadelerini kullandı

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.