17.8 C
Antalya
Çarşamba, Aralık 1, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Başarımızın ortakları “Turizm Profesyonelleri”

Son üç buçuk yıldır başarılı bir ortaklık ile yönettikleri Fraport TAV Antalya Airport’un Genel Müdürleri Deniz Varol ve Bilgihan Yılmaz ile bir araya gelerek kent ve turizm için önemli olan havalimanının bugünü ve yarını üzerine konuştuk.  Varol ve Yılmaz, başarılı bir operasyon yürütmedeki en büyük ortaklarının turizm profesyonelleri olduğunu dile getirdiler.

Fraport TAV Antalya Airport başarılı bir yaz dönemi geçirdi, kısa bir değerlendirme yapar mısınız?

Deniz Varol: İlk öncelikle belirtmek isterim ki yüksek sayılara ulaşmak ve başarılı bir dönem geçirmemiz asla tesadüf değil. Bizler havalimanları işletmeleri olarak dünyadaki havalimanları ile sürekli iletişim halineyiz. Bu dönemde yaşadığımız sorunları sürekli birbirimizle paylaşıyor ve çözümler buluyoruz. Sadece Akdeniz Bölgesi’nde değil, dünyanın farklı coğrafyalarındaki havalimanları arasında Antalya’nın performansı dikkat çekiyor. Bunun nedeni de bölgede birçok profesyonelin var olması ve bu da başarımızın asıl gerçeğidir. Burada STK’lardan bakanlık seviyelerine kadar tüm kesimlerin Antalya’ya özel bir ilgilisi ve hassasiyeti var. Rusya uçuşları kapalı iken Antalya’ya heyet gönderdi. İlk inceledikleri yer havalimanı oldu. Havalimanından sonra oteller incelendi ve akabinde ertesi gün Rusya’dan uçuş yasağı kalktı.

TURİSTİN SORUNSUZ KARŞILANMASI ÖNEMLİ

Şehrimize gelen turist için ilk intibanın önemi büyük ve bunu da havalimanı olarak biz sağlıyoruz. Yolcuyu kısa bir zaman dilimi içinde güler yüzlü ve sorunsuz karşılamamız bizim önceliklerimiz arasında. Çünkü ilk intibanın gelen misafirin tüm tatilini etkileyeceğini çok iyi biliyoruz. Pandemi döneminde uygulanan  “Safe Tourism” sertifikasyon programı gelecek olan misafirlere büyük güven verdi ve bu uygulamayı ilk olarak Antalya Havalimanı’nda deneyimlediler. Tur operatöründen, oteline, transferinden havalimanına kadar “Safe Tourism” sertifikasyon programını en iyi şekilde yönettik. Bu da yolcu sayılarına yansıdı.

Bilgihan Yılmaz: Ağustos ayı ve Eylül ve (Ekim Sonunda çıkar Dergi) ayına baktığımız zaman 2019 yılının rakamlarının yüzde 75’ine, 2018 yılı ile kıyasladığımız zaman ise rakamların yüzde 90’nına ulaşmış durumda. Bunların sebebi ise; pandemi dönemini ülke ve bölge olarak başarılı bir şekilde yönetmemizdir. İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle gelen yolcu sayıları bizim elimizde olmayan sebeplerden, yani ülkelerin verdiği kararlara göre değişkenlik göstermekte. Örneğin;  Ukrayna’dan gelen sayısı artıdayken, İngiltere’den hiç turist gelmemesi gibi. Rus pazarının ise yasağın kalkmasıyla birlikte yavaş yavaş hızlanan ve sonrasında yükselen bir grafiği var ve bu grafik hala devam ediyor.

Bu durum bitecek mi?

Deniz Varol: Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Bazı alışkanlıkların hayatımızdan komple çıkması kolay değil. Biz ülke olarak çıkacağız, ama bizim potansiyel misafirlerimizin geldikleri ülkeler belki çıkmayacak. Aslında bu sadece Türkiye’nin değil, dünyanın performansı ile ilgili bir konu. Mutlaka önemlerin geliştirilerek sadeleşeceği bir dönem gelecektir. Bölgedeki tüm paydaşlar doğru koordinasyonla tedbiri elden bırakmadan devam etmeli ki başarı devam etsin.

ANTALYA İSTENİLEN RAKAMLARA KISA SÜREDE ULAŞACAK

2019 rakamlarına ne zaman ulaşırız?

Bilgihan Yılmaz: Bunu tahmin etmek çok mümkün değil aslında. Bölgenin ve Antalya’nın tanıtımı için normalden daha fazla enerji harcamaya başladık ki bunun geri dönüşümünü zamanla hep birlikte alacağız. Tanıtımın yanına bir de güven unsuru eklendiği zaman tahminlerimizden daha kısa süre içinde istenilen rakamlara ulaşacağımızı düşünüyorum. Bu da yine tekrarlamak isterim ki, bu bölgedeki profesyonellerin başarısıdır.

Peki, bu yıl için tahmininiz nedir?

Deniz Varol: Bu rakam her ay değişiyor. 2019 rakamının yarısını rahatlıkla yakalarız diye tahmin ediyoruz.

10 Milyonu göremez miyiz?

Deniz Varol: Zamanımız var, bölge olarak varabiliriz. Ama bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Ne kadar uzun bir vadede önünüzü görebiliyorsunuz?

Bilgihan Yılmaz: Antalya Havalimanı diğer havalimanlarından farklı bir yapıya sahip. Burada ağırlıklı charter havalimanı hizmeti sunuluyor. Bu yüzden de uzun vadeli uçuş planları yapmak daha zor. Uzun vadede, Dış hatlar için tur operatörleri bizim bilgi kaynağımız.  Antalya’ya gelen yabancı turistlerin yüzde 99’u havayolu ile şehre geliyor. Turizm nasıl gelişirse Antalya Havalimanı dış hat trafiği de aynı şekilde gelişiyor.

Charter olduğu zaman son dakikada mı haberiniz oluyor?

Bilgihan Yılmaz: Tur operatörlerinin sunduğu hizmetlerin önemli bir parçasıyız.  Bu paketleri bir bütün halinde tur operatörleri sattığı için onların öngörülerini biz de dikkate alıyoruz. Pandemi döneminde yolcu da daha kısa vadede karar vermeye başladı. Bu aslında önceden pazardan pazara değişebiliyordu ama şimdi durum tamamen farklılaştı. Artık tur operatörleri bile öngörülerin daha zor olduğunu söylüyorlar.

Havalimanı bölge de ne kadar önemli ve önemli ise siz bu bölge ile olan entegrasyonu nasıl sağladınız?

Deniz Varol: İki buçuk milyon nüfuslu bir şehre 15 milyon yabancı turistin geliyor olması Fraport TAV Antalya Havalimanı’nın hiç şüphesiz bu bölgenin en büyük ekonomik gelirinin bir parçası olduğunun bir karşılığıdır. Antalya Havalimanı bu anlamda dünya sıralamasında 8. sırada.

Havalimanına gerçekleşen toplam operasyonun yüzde 90’nını yaz sezonunda olduğu gerçeğini görür ise, aslında havalimanı basit bir havalimanı olmaktan çok uzakta ve bölgenin ekonomisine yön veren parçalardan bir tanesi olduğunu görebiliriz.

Son üç buçuk yıldır TAV Fraport ile bir ortaklık yürütüyor. TAV, Türkiye’de (1997 de kurulmuş tarihi belirtebilirmiyiz) 20 yıl önce doğmuş büyümüş bir yapı. Çok farklı ölçeklerdeki havalimanlarını işletmekte ve Türkiye’de kendi dalındaki uzmanı ve dünyada da söz sahibi konumda. Ayrıca uluslararası organizasyonlarda bilir kişi rolünde.

Proje’nin diğer ortağı Fraport’ta aslında aynı karakteristiklere sahip ve Avrupa’daki ilk 5 büyüklerin arasında olan bir büyük bir marka. Diğer büyüklerin de Fraport ya da TAV ile direk ortaklıkları var. Bu da Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alıp o güçlü sinerjiyi Antalya’da birlikte yürütmemizi sağlıyor.

Bilgihan Yılmaz: İki havalimanının portföyünde Antalya önemli bir yere sahip. Antalya, Türkiye’de ilk özelleştirilen havalimanı. Antalya havalimanı, bir nevi havacılık okulu niteliğinde ve 20 yıllık geçmişe sahip olması onu daha da önemli hale getiriyor.  Biz de bu değerli havalimanında Fraport TAV olarak güzel bir iş birliği gerçekleştirerek en iyiyi sunmak için güçlerimizi birleştirdik.

Son tüketiciye bu durum nasıl bir katkı sunuyor?

Deniz Varol: Bu noktada bilgi birikimi en önemli nokta. Havalimanı işletmeciliğinin, inovatif ve geliştirmeye yönelik birçok noktaları bulunuyor. TAV’ın çok ciddi bilgi birikimi var. Hatta kendine has havalimanı işletmeciliğine yönelik uygulamaları mevcut. Bu uygulamalar sayesinde bir çok süreci rahatlıkla analiz edip, iyileştirmeler yapabiliyoruz. Biz de Antalya’da uzun yıllardır var olan yapıya Fraport TAV ortaklığı ile taze kan getirdik. Bunu artılarını da görmekteyiz ve bu durumun yolculara da yansıdığını düşünmekteyim. Ortak hareket ederek havalimanına birçok yenilik getirdik. Verilen hizmetlerin kalitesinin arttığını ise geri bildirimlerle almak ise işimizi doğru yaptığımızın göstergesi.

Son dakikada belirlenen bir uçuş programı var. Buna paralel olarak yolcu sayıları ile birlikte bagaj, güvenlik ve benzeri konularında sayıları ve organizasyonu değişiyor. Siz bu süreci nasıl yönetiyorsunuz?

Bilgihan Yılmaz: Bu noktada deneyim çok önemli bir unsur. Deneyimli bir kadromuz var. 20 yılıdır bu havalimanında çalışan birçok insan var. Bu insanların deneyimi bize başarı getiriyor. Her ne kadar herhangi bir ayda gelecek yolcu sayısını öngörme kabiliyetimiz düşük olsa da istatistiklerimiz ve beklentilerimiz var. Aynı zamanda çok dinamik ve hızlı bir şekilde karar alıp değişiklikler yapabiliyoruz.  Biz her ne kadar havacılığın en büyük krizini yaşamış olsak ta, biz büyüyen bir sektörün içindeyiz. Terminal işletmeciliğinin yanı sıra terminali büyüterek inşaat faaliyetlerinde gücümüzü ortaya koyuyoruz. Antalya’ya olan inancımızı yaptığımız yatırımlarla gösteriyoruz.

Son iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Deniz Varol: Biz, şehrin paydaşları için ne kadar önemli olduğumuzun farkındayız ve onlarla sürekli dirsek temasındayız. Bu dönemde sonrada olmaya devam edeceğiz. Kentin tanımı ve gelişimi için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER