BORA KANBER: SON İKİ YILDIR KAYAK TURİZMİ GERİLİYOR

Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 24 Şubat, 10:00'de eklendi

Polat Erzurum Resort Hotel Genel Müdürü Bora Kanber ile kayak turizmini değerlendirdik. krizden nasibini alan kayak turizmi için yatırımcılara devlet desteğinin verilmesi gerektiğini ifade eden Kanber, son iki yıldır kazak turizminin gerilediğini ifade etti.

GM DERGİ ÖZEL HABER SABRİYE ÇAY

Erzurum’da nasıl bir kış sezonu yaşanıyor?

Öncelikle belirtmek isterim ki hem otel hem de bölge olarak 1 Aralık tarihi itibari ile pistlerimiz kayak severlerin hizmetine girdi. Sahip olduğumuz suni karlama sistemi ile kayak sezonunu açan ilk bölge olduk. Kayak için otelimiz olsun, tüm Palandöken olsun, kendini her anlamada yenilemeye devam etmesine rağmen uzun süredir yaşanan terör olayları nedeni ile misafir sayılarımızda azalma yaşanıyor. Her yıl bir önceki sezonu arar hale gelmiş durumdayız. Bu yıla başlarken de yeni umutlar ile yola çıkmamıza rağmen üst üste yaşanan terör olayları misafir sayılarında ciddi azalmalara neden olmuş durumda.

Buna bağlı olarak da karlılıklar bir önceki  yılları aratır halde. Çünkü otelin tüm giderleri zamlanmasına rağmen bizler bunu satış fiyatlarına yansıtma şansını bulamıyoruz. Personel, enerji, yiyecek ve içecek giderleri sürekli artış göstermesine rağmen yaşanan politik ve ekonomik sıkıntılar nedeni le sektör bu artışları fiyatlara yansıtamıyor. Bu durum da karlılıkların düşmesine neden olmakta.  Kayak severler için otel ve bölgemiz tüm imkanları ile misafirlerimizi memnun edebilecek özelliklere sahip olmasına rağmen beklenen misafir sayıları henüz yakalanamamış durumda.

Turizmde yaşanan kriz kış turizmi de etkiledi mi ?

Kış turizmi sektör içinde ortalama  4 aylık bir periyodu kapsamakta. Çok kısa olan sezon üstüne birde ülkede yaşanan terör ve ekonomik sıkıntılar eklenince kış turizmi ister istemez krizden fazlası ile etkilenmekte. Yaşanan krizler nedeni ile son yıllarda yurt dışı pazarında büyük kayıplara uğramış durumdayız. Polonya, Hollanda, Ukrayna ve Rusya gibi yurt dışından gelen pazarlar son iki yıl içinde geri çekilmiş durumda. Son iki yıl içinde bu pazarların kaybı kış turizmine hizmet veren bizleri çok fazla sıkıntıya sokmuş durumda.

Türkiye’de kayak ve kış turizmi hak ettiği yerde mi ?

Kesinlikle hak ettiği yerde olduğunu söyleyemeyiz. Türkiye’ye baktığımızda kayak ve kış turizmi algısı henüz beklenen seviyelerde değil. Kayak ülkemizde lüks ve pahalı bir spor olarak görülmekte ve bu neden ile ülkemizde kayak sporu ile ilgilenen kişi sayısı çok fazla değil. Gerçekte ise algıdaki gibi pahalı bir spor dalı değil artık. Makul rakamlara kayak kıyafeti, kayak ve otel konaklaması bulma imkânı günümüzde çok fazla.  Ülkemizde son yıllarda kayak merkezlerinin sayısını ve imkanları giderek artmakta. Eskiden kış turizmi denilince akla gelen tek yer Uludağ olurken bugün kış turizmine hizmet veren bölge sayısı 10’ un üzerinde. Ülke olarak sahip olduğumuz kayak imkanları çoğu Avrupa ülkesinden fazla .  Palandöken ve otelimizi örnek verecek olur isek;  Palandöken de  var olan pistlerin ve karın kalitesi çoğu Avrupa ülkesinden yüksek.

12 km aralıksız kayma imkanı veren uzunlukta pistlere sahibiz. Mecazi olarak söylemem gerekir ise unumuz, şekerimiz yağımız var, ama  henüz helva yapmayı tam beceremiyoruz. Bu bağlamda hem Kayak Federasyonu’nun hem de bakanlığın çeşitli çalışmaları var, ancak bu çalışmalar kış turizmini tercih eden misafir sayılarına  beklenen ölçüde  yansımış değil. Bizim devletimizden beklediğimiz destek öncelikle çocuklarımızın kayağı öğrenek büyümesini sağlamak adına sömestre tatilinin bölgesel olarak 3 ayrı dönem olarak bölünmesi ve bu sayede 45 günlük bir süre içinde kayak öğrenen kişi sayısının artmasını istemekteyiz. Ayrıca bu turizm dalında hizmet veren otellerin giderlerini düşürmek anlamında çeşitli ekonomik teşviklerin verilmesi en büyük beklentilerimiz içinde. Zaten çok kısa olan sezonda yatırımcı para kazanmak yerine kaybetmeye başladığı zaman yatırımlarda azalmakta. Kış turizmine yatırım yapan kişi ve kurumlara çeşitli teşvikler çıkarılarak yatırımcılar desteklenmelidir. Ayrıca sahip olunan imkanlar hem ülke içinde hem de yurt dışında bakanlık desteği ile çok daha iyi ve yoğun bir şekilde tanıtılmalıdır.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Kayak sporu ve kış turizmi ülkemizde yeni yeni gelişmekte olup aslında her yaş gurubunun rahatlıkla yapabileceği bir spor ve turizm şeklidir. Kristal kar dokusuna sahip olan Erzurum şehri sahip olduğu kayak imkanları ile bir çok Avrupa ülkesi ile yarışacak konuma gelmiş durumdadır. Bizde Polat Erzurum Resort Otel olarak yıllardır bizleri tercih eden misafirlerimize kaliteli hizmet ve modern kayak imkanları sunmaktayız.

Son yıllarda otel olarak suni karlama sistemimiz ile misafirlerimize kesintisiz kayak keyfini sunma garantisi vermekteyiz. Konaklayan her misafirimizin kullanabileceği dolapları olan modern kayak odamız, çocuklu ailelere karda eğlenceli vakit geçirmesini sağlayan çocuk parkımız, Akşamları da kayak  yapma imkanı veren ışıklandırılmış pistlerimiz  gibi yeni imkanlarımız  ile misafirlerimize hizmet vermekteyiz. Bölgemizde son yılarda çeşitli kış festivalleri de başlamış durumda. Polat Erzurum Resort  Otel  olarak her yaştan insanımızı otelimde ağırlamaktan ve bu sporu sevdirmekten mutluluk duyacağımızı belirtmek ister, teşekkür ederim .

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.