18.3 C
Antalya
Perşembe, Ekim 21, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Çalışanlarınızı iş ortağınız olarak görün

KGH Kurumsal İletişim ve Eğitim Direktörü Adil Gürkan ile pandeminin ardından daha da büyüyen personel sorununu ve çözümüne yönelik fikirlerini Gm Turizm ve Yönetim Dergimizle paylaştı. Adil Gürkan, uzun vadede bu sorunun devlet politikası ile çözüleceğini ancak kısa vade de profesyoneller ve yatırımcıların personellerini  gider kaleminde bir unsur olarak görmek yerine  iş ortakları olarak görmeleri gerektiğini vurguladı.

Personel konusunda pandeminin etkisi ile daha da büyüyen bir sıkıntı ile karşı karşıya olan turizm sektörü için düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Aslında ilk öncelikli olarak Turizm gençler için hayatlarını kuracakları ve hayal kuracakları, gelecek planlaması yapabilecekleri, umut taşıyan bir sektör olmaktan çıktı bugün itibariyle. Turizm bu yapısı ve işleyişi ile okullarını bitirmekte olan ya da eğitim tercihini yapacak olan gençler için güven veren bir seçenek olmaktan çıktı.

Turizm fakültesinden mezun olup gelen bir genç otellerde işe başlıyor, Kasım ayında askıya alınıyor. Bu genç Kasım’dan Nisan ayına kadar ailesini nasıl geçindirecek? Temel soru cevaplanmadığı sürece diğer çözümler geçici çözümler olacaktır. Maaşlar iyileştirilebilir, lojmanlar iyileştirilebilir, çalışma  koşulları iyileştirilebilir ve eğlenceli hale gelebilir. Ama temel sorun, turizm Sektörü 5 aylık işler sezonda nasıl bir umut kapısı olabilir mi, bu haliyle hayır!

 KIŞ VE ANADOLU TURİZMİNE TEŞVİKLER ARTMALI

Peki, bu konudaki çözüm önerileriniz nedir?

Sektör bu konuda çözüm üretemez. Sektörün sivil toplum kuruluşları da tek başına çözüm üretemez. Devletin bu konuda orta ve uzun vadeli planlama yapması en ideal çözüm olacaktır. Kış turizmine  ağırlık verilmelidir. Yazın Akdeniz ve Ege’de istihdam edilen kadrolar kış turizmi yapan işletmelere yönlendirilebilmelidir. Devletin Kış turizmi yapan bölgelere vereceği teşviklerle hiç olmazsa Akdeniz ve Ege’de çalışan personelin yüzde %70‘nini istihdamı yaratacak yatırımlara destek vermesi gerek. Tıpkı 1980’lerde başlayan deniz, güneş ve kum turizmine verilen teşvikler gibi onun bir kat daha fazlası Kış turizmine verilmeli. Sadece Kış turizmi ile sınırlı kalmamalı, Anadolu’nun potansiyel turizm bölgelerini geliştirecek ve kışın işler hale gelecek yatırımlarında desteklenmesi şart. Bu destekler sağlanırsa Türk turizmi oralarda oluşacak potansiyelle bu dengeyi kurabiliriz ki gençler tekrardan turizme güvenmeye başlasınlar! Ancak bu konu bir iki sene de çözülecek bir konu değildir. Orta ve uzun vadeli devlet politikası olmalıdır. Eğer bu sorun çözülmez ise bırakın otellerin birbirlerinden personel çalmasını, ülkeler birbirlerinden personel çalacak duruma gelecek.

TURİZMDEKİ İŞ GÜCÜ SIKINTISI TÜRKİYE’YE ÖZGÜ DEĞİL, GLOBAL BİR SORUN

Turizmdeki iş gücü sıkıntısı sadece Türkiye’ye özgü olarak görmek bizi yanıtlayacaktır. Çok yakın bir zamanda turizm potansiyeli olan ülkeleri araştırdım. İspanya, İtalya ve Almanya hatta dünyanın diğer ucundaki Yeni Zelanda’da dahi turizm basınında “Turizm geri dönüyor, en büyük sıkıntı iş gücü yetersizliği” başlıklarının olduğunu gördüm.

Son olarak bu konudaki sektöre mesajınız nedir?

2022 yılının bu yıla göre daha parlak, daha yoğun ve daha ümit verici geçeceği kanaatindeyim. Toplu personel krizi öncesinde yapılabilecek daha kısa vadeli çözüm önerilerim var. Artık yatırımcılar ve üst düzey profesyoneller, personellerini  bilançolarının gider kaleminde bir unsur olarak görmekten vazgeçmeleri gerek. Personellerini iş ortağı olarak algılamaya başlarlarsa  çalışanların konaklama yerlerini, yemeklerini, ulaşımlarını ve çalışma yöntemlerini hepsini farklı daha empatik değerlendirmeye başlayacaklardır. Benim bu sohbetimizden aktaracağım temel sloganım; “ Çalışanlarınızı iş ortağınız olarak görün, sadece bilançolardaki gider kalemi unsuru olmasından vazgeçin.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER