CİNSİYETİNİZ ÖNEMLİ DEĞİL, “ADİL YÖNETMEK” BAŞARI GETİRİYOR

Güncel, Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 14 Eylül, 10:43'de eklendi

Cinsiyetiniz Önemli Değil, “Adil Yönetmek” Başarı Getiriyor

Sea Life Genel Müdürü Lale Nazlı ile kadın yöneticilik üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Genel müdür oluncaya kadar konuda hiçbir olumsuz durumla karşılaşmadığını belirten Nazlı, yönetim koltuğunun en üst noktasına ulaştığında turizmde kadın olmanın ne olduğunun farkına vardım. Ama ailede de yönetici rolünü üstelenen kadın yöneticinin işinde de başarı sağlayacağını ifade etti. 

Kısaca sizi tanıyalım

Ben 42 yaşındayım. Turizm sektöründe 22 yıldır çalışmaktayım.  Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği  bölümü mezunuyum.  22 yıllık turizm geçmişimde çalıştığım şirketlerde uzun süre görev aldım. Bu konu da sektördeki sirkülasyonu göz önüne aldığımızda kendimi şanslı hissediyorum. Turizme aynı grubun farklı lokasyonlarındaki otellerinde görev aldım. İlk iş hayatıma Kuşadası’nda başladım ve oradaki tesiste bir sezon çalıştıktan sonra Antalya’ya geldim. Antalya’da Side Bölgesi’nde daha sonrasında Kemer Bölgesi’nde görev aldım. Ön büro departmanı ile başladığım turizme şimdi genel müdür olarak Konyaaltı Sahili’nde bulunan Sea Life Family Resort’te  devam ediyorum. Çok zor bir süreçten geçerek bugünlere geldiğimi söyleyebilirim, ama işimi severek yaptığım için bu zorluklar beni yıldırmadı.

Peki; neden turizmi tercih ettiniz?

Bu soru bana sorulduğunda bir atasözü aklıma gelir. “Armut dibine düşer”. Benim tercihim en büyük sebebi, turizmin aile mesleği olmasıdır.  Babam, ablam ve eniştem turizmci, yani bizim ailemizde herkes turizmci. Bu koşullardan etkilenerek turizmi tercih ettim.

Turizmde kadın yönetici olmayı bize nasıl tarif edersiniz? Genel müdürü olmadan önce v olduktan sonra değişen bakış açılarınızı bize aktarır mısınız?

Aslında genel müdürlüğe kadar olan süreç içinde kadın ya da erkek olmanın bence hiçbir farkı yok. Bu durumda yaşadıklarınız tamamıyla kendi performansınızla alakalı olarak şekilleniyor. Ama departman amirliğinden sonra genel müdürlüğü değerlendirecek olursak;  bir bayan yönetici olarak mutlaka üst yönetimin vizyon desteğine ihtiyacınız var. Çünkü sektörde bayanlara karşı şöyle bir algı oluşmuş durumda; genel müdür eğer kadınsa zorlanılacak düşüncesi hakim. Çünkü kadınların farklı misyonları  da var, annelik gibi ki bu düşüncenin oluşmasında anne olmak ve çocuk yetiştirmek için kariyer planlarını ertelemek veya ara vermek zorunda kalan bir çok bayan yönetici örneği etkendir. Yoksa yöneticilik anlamında değerlendirdiğinizde kadınların detaycı yönünün daha güçlü olduğu ortadadır ve detayların üzerinde durarak başarı kazandıkları yadsınamaz bir gerçektir. Bunu kendimde de görmekteyim. Hiçbir detayı atlamadan “ şeytan ayrıntıda gizlidir” sözüne inanarak ilerlediğimde başarı kendiliğinden geldiğini fark ettim.

Kadın yönetici olmanın dezavantajlarını çalışma arkadaşlarımda hiç görmedim. Herkes her konuda destek verdi. Otelin tüm bölümlerine hakimim ve birebir işleyişe dahil oluyorum. Gerektiği zaman makine dairesine de girdim, mutfağa da… Bu işleyişte yer alarak kendimi sürekli  geliştiriyorum ,bir genel müdürün inşaat  konusunda da bilgisi mutlaka olmalı. Otellerimiz evlerimiz gibidir. Sürekli yenilenmeye ve teknolojik gelişmelerdeki değişimlere ihtiyaçları vardır.  Renovasyon konusunda ben hiçbir zaman işimi tek başına mimara teslim etmedim. Misafirimin istekleri, beğenisini ve departman yöneticilerimin  değer  yaratan  düşüncelerini ,ihtiyaçlarını göz önüne alarak yeniliklerimi gerçekleştirdim. Misafirlerimden aldığım olumlu sonuçlarla da doğru yolda olduğumu görmek beni mutlu etti. Bu saydıklarımı göz önüne alırsak kadın yöneticilerin, operasyonel anlamda sıkıntı yaşadıklarını düşünmüyorum. Ama sosyal faktörleri konuşacak olursak; her insanın işi gibi bir de ev hayatı var.

Siz bu konuda aile ile iş hayatı dengesini nasıl kuruyorsunuz?

İşin sırrı, evde de ev hanımı rolünü üstelenmek yerine iyi bir yönetici rolünü ortaya koyabilmekte. Ev işlerinizin aksamaması için evinizi de iyi yönetebiliyor olmanız şart.  evinize gittiğinizde rahat bir ortam bulabilmelisiniz. Evinizde yemeğinizin hazır olması, çamaşırlarınızın ütülü olması ve çocuklarınızın düzeninin beli olması kadın yöneticinin başarısını artıran etkenlerdir. Ama evde bu düzen yoksa kadın yönetici çok yorulur. Ben bu konuda  evim ve işim arasındaki organizasyonu dengede tutmayı başarabiliyorum ve yöneticilikteki başarımı da buna borçluyum.

Sizin yöneticilik anlayışınız nedir? Kendinize has uyguladığınız politikalarınız var mı?

Benim yöneticilik anlayışımda ilk sırada önem verdiğim konu; adil olmak.  Hangi mevki de olursanız olun, adil olunması gerektiğini düşünüyorum. Adil olmadığınız zaman iyi bir yönetici olmamız mümkün değil.   Eğer adil bir yöneticiyseniz,  karşınıza gelen tüm sorularda cevabınız net olur.  Bir diğer önem verdiğim konu da iletişim. Birbirini anlayan insanlar asla tartışmaz. Öncelikle iyi bir iletişim kurmak için yöneticinin iyi bir dinleyici olmalıdır.

Son olarak kadın yönetici olmak isteyen gençlerimize tavsiyeleriniz nedir?

Gençlerin kadın yöneticiye alışık olmadığını söylemek mümkün. Bunu  stajyerlerimle ilk toplantımızda beni karşılarında gördüklerinde şaşkınlıklarını gördüğüm için söyleyebilirim.  İlk olarak tavsiyem gerçekten  turizm sektörünü seviyorlar ise bu mesleği tercih etmeleri olacak.  Bunu nasıl anlayacaklar ; sorun çözmek onlar için stres yaratamıyorsa,  misafirperverlikte kendilerine güveniyorlarsa ,güler yüzü eksik olmuyorsa ,iyi bir dinleyici ve yenilikçi  ise gerisi sadece Hedef! Hedeflerine  ulaşmak için etkin çalışsınlar.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.