DEDE AKKAŞ : “ARAMIZDA ÇOK ACIMASIZ BİR REKABET VAR”

slide, Turizm Röportajları 3 Şubat, 18:31'de eklendi

GM ÖZEL HABER

Susesi Luxury Resort Dede Akkaş-  Satış & Pazarlama Müdürü Dede Akkaş ile Rusya’daki durum karşısında türk turizmcilerinin ne yapması gerektiğini, Belek Bölgesindeki turizmi ve tanıtım için önemli olan fuarları konuştuk. Rusya’daki olumsuzluklara karşı böyle dönemlerde tanıtıma daha çok sarılmamız gerektiğini ifade eden Dede Akkaş, bize tatile gelen ülkelerin Türkiye’deki imkanları başka hiçbir destinasyonda bulamayacaklarını ifade etti.

dede akkaş (2)

Susesi Luxury Resort Dede Akkaş-  Satış & Pazarlama Müdürü

Susesi Luxury Resort olarak 2014 turizm sezonunu değerlendirir misiniz?

 Belek Bölgesi için 2014 turizm sezonu zor başladı.  Susesi  Luxury Resort olarak değerlendirirsek;  2014 yılı başarılı bir sezondu. 2014 yılında en çok haziran ayında zorlandık. Otelciler olarak Temmuz ortalarında rahatlamaya başladık ama yurt dışında yaşanan olaylar ve ülkemizdeki olumsuzluklar sektörümüzü etkiledi. Biz de onlardan nasibimizi aldık.  Otel olarak başarılı bir sezon yaşadık.

 Peki; pazarlarda düşüşler yaşadınız mı?

Hem bölge hem de otel olarak Kazakistan pazarında kayıplar yaşadık.  Otel olarak ise Rus pazarında yüzde 15 oranında kaybımız var. Bu durumu olumsuzluk olarak değerlendirmedik. Fiyat konusunda fiyatları yükselten ya da indirim yapan bir tesis değiliz. Bu yılın gerçekleri ile kıyasladığımızda bu düşüşün doğal olduğunu görmekteyiz. Bu yaşanan kaybı da iç pazar ve Avrupa pazarındaki artışlarla kapattık.  Bu açıdan değerlendirdiğimizde 2014 yılında bütçesel anlamda sıkıntı yaşamadık.

Rusya’dan Türk turizmi etkilenecek, ancak bu noktada otellerimiz ve belek bölgesi nasıl bir tutum içinde olmalı?

Bu konu ile ilgili olarak yurt dışındaki acentelerle ve bankalarla konuşup bilgi alıyoruz. Rusya’da olumsuz bir tablo olduğu kesin. İlk etkilerine baktığımızda Rusya’dan Ocak ve Şubat ayındaki toplantı iptalleri geldi. Biz ve komşularımız bunlardan nasibimizi aldık. Yaz sezonuna ilişkin ise;  Susesi Luxury Resort ve bizim gibi luxury kategorisindeki otellerin maksimum yüzde 20 ila 25 oranında bir kayıp yaşayacaklarını tahmin ediyoruz. Ama asıl kaybı orta ve alt segment yaşayacak. Çünkü Rusya’da 1000 ila 1500 Dolar maaşı olup yılda iki defa giden kesim var. Bu kesimde ciddi sıkıntılar yaşanacak. Geçen sene  Rusya’nın Soçi politikasından dolayı bir gerileme vardı. Bir de bu yıl ki kriz üstüne eklenecek.

Bu konudaki önemlerimiz içinde Susesi olarak; Rus pazarı ve diğer pazarlardaki tanıtımlarımızı artırmayı planlıyoruz. Örneğin; biz geçen sene ilk defa tur operatörümüz ile İzlanda pazarına girmiştik.  Bu yıl İzlanda pazarına ciddi yatırımlar yapmayı düşünüyoruz. İzlanda yakın bir destinasyon değil ama, bizim için çok önemli bir destinasyon.  Kuzey Afrika ülkelerine geçen sene bir yatırım yapmıştık, o pazardan geri dönüşler almaya başladık. Bu yıl Orta Doğu pazarına da büyük bir yatırımımız olacak. Bu gibi değişik pazarlara yatırımlarımız artarak devam edecek. Rus pazarındaki açığı alternatif pazarlarla kapatmayı planlıyoruz.

İÇ PAZARDAN UMUTLUYUZ

İç pazarın durumunu değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz?

Susesi olarak; diğer otellerle kıyasladığımız zaman iç pazarda farklı bir konumda yer alıyoruz. İç pazarda luxury segmentinde iç pazarda tek yetkili olmayan otel bizim otelimiz ve bu konuda diğer otellere göre avantajlı konumdayız. Çünkü iç pazarda biz tüm tur operatörleri ile çalışıyoruz. Henüz yıl bitmemiş olmasına rağmen iç pazar fiyatlarımızı Aralık sonu gibi yayınladık ve güzel geri dönüşler aldık. Bu yıl otel olarak iç pazardan umutluyuz.

Belek Bölgesindeki otelciliği değerlendir misiniz?

Aramızda çok acımasız bir rekabet var. Ama bunun yanı sıra her hangi birimizin bir konuda bir yardıma ihtiyacı olduğunda birbirimize hemen destek oluruz. Asla köstek olmayız. Bilgi ve teknik anlamda destek olurken birbirimizle tanıtım, satış ve tur operatörleri ile olan ilişkiler konusunda  rekabet etmekten de geri kalmayız.

“2015 ZOR BİR YIL OLACAK, TANITIMA SARILALIM”

Fuarlar döneminde günümüzde neler değişmeli, siz bu anlamda neler yapıyorsunuz?

Tanıtım ve fuar konusunda ülkelere göre yol almak gerekiyor. Bazı ülkelerde otel olarak stand almanız gerekirken, bazı ülkeler için tur operatörü ile çalışmak size daha çok fayda sağlıyor. Örneğin; biz İskandinav pazarında stand almıyor, bunun yerine tur operatörümüzü destekliyoruz. Bu konu da inanılmaz geri dönüşler sağlıyoruz. Ama ITB fuarı için her yıl stand alıyoruz ve bu sene de standımız ile bu fuara katılacağız. Çünkü bu fuar bizim için büyük bir tanıtım fırsatı sunuyor.  Susesi olarak ; bu sene ilk defa  Münih ve Hamburg’dan da stand aldık. Bizim için bu bölgelerde büyük önem taşıyor.  Bunların dışında Orta Doğu pazarında Türkiye standı ya da tur operatörü standı içerisinde yer alıyoruz. Örneğin; bu yıl ilk defa geçtiğimiz yıl ki gerilemeden dolayı Kazakistan’da stand almaya karar verdik. Türkiye geneline baktığımızda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın  son yıllardaki stand politikaları daha başarılı buluyoruz. Sanırım bakanlığımız yıllar geçtikçe 90’lı yıllardaki acemilikten sıyırıldı. Önümüzdeki yıllarda fuarlara daha çok değer verileceğini tahmin ediyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

2015 zor bir yıl olacak. Bu tür zorlu yıllarda tanıtımı elden bırakmamalı aksine daha fazla tanıtım yapmalıyız. Türkiye, Rusya, Kazakistan, tüm Avrupa ,son yıllarda Ortadoğu  ve Kuzey Afrika ülkeleri için  çok önemli bir turizm destinasyonu. Çünkü Türkiye’nin sunduğu olanaklar hiçbir destinasyonda yok. Biz servis kalitemizi düşürmeden yolumuza devam etmeliyiz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.