FATİH CANER: “TÜRK TURİZMİ AKIL VE BİLİMLE KURTULUR”

Crowne Plaza Antalya Genel Müdürü Fatih Caner, 2017 sezonunu ve 2018 yılını değerlendirirken, krizden çıkmak için Turizmin akıl ve bilimi kendine rehber alması gerektiğini vurguladı.

GM DERGİ – ÖZEL HABER 

Son iki yıldır zor günler geçiren bir Türk turizmi ile karşı karşıyayız. Peki, sizce turizm nasıl kurtulur?

Türk Turizmi, akıl ve bilimi rehber edinerek kurtulur.  Türk turizminin içinde bulunduğu en büyük problem etiktir. Türk turizmi denildiğinde, otelciyi, acenteciyi, tur operatörünü ve tedarikçiyi bir havuz içinde görmeliyiz. Bu doğrultuda herkesin fırsatçılık yapmak yerine birbirine sahip çıkması gerekiyor. Acenteler, fiyat baskısı yaratmadan, otelcilerin de bu fiyat baskısı tuzağına düşmeden hareket etmeleri çok önemli.  Sektör olarak kurtuluş için fiyat düşürmek yerine pazarlarımızı çeşitlendirerek krizden çıkma çabası içinde olmalıyız. Hiç olmayan pazarları ağırlamaya başladık ve bu pazarların hacmi artarak büyüyecektir.  Örneğin; Orta Doğu Pazarı’ndaki bu kadar hızlı yükselişi hiç birimiz ön göremezdik.  Fiyat konusuna gelince ben, tesislerin son dakikada fiyat indirimlerini anlamsız buluyorum.  Bir tesisin satış politikası doğrultusunda belirlemiş olduğu bir fiyatı vardır,  tesis doluluğun riske etmek istemediği için bu yola başvurur,  buna son derece saygım var. Ancak şöyle bir gerçek var; insanlar tatile çıkma kararını bir hafta kala almıyorlar. Bu süre her pazarda değişkenlik göstereceği gibi 3 ile 6 ay öncesi olarak belirleniyor.  Fiyat politikasında belli bir fiyata katlanmayı düşünen tesis, iki ay öncesinden fiyatını belli bir seviyeye çekip daha sonra fiyatını kademeli bir şekilde artırabilir. Ama sektördeki tesislerde yapılan bir ya da iki gün kala düşülen fiyatların turist sayısına yönelik hiçbir katkısı yok. Aksine rekabeti olumsuz yönde iterek hizmet ve servis kalitesini düşürüyor.

2017 yılında nasıl bir sezon yaşadınız?

Bizim otelimizde 2017 altın yılımızdı. Açıldığımız günden bugüne kadar en yüksek doluluklara ve cirolara ulaştık. Bunun sebebi ise, satış pazarlama stratejimizi online kanala aktarmamızdır. Otelimizde gerçekleşen hacmin sadece yüzde 12’si klasik acente üzerinden yapılmıştır. Geri kalan rezervasyonların tamamı direk olarak online kanallar üzerinden gerçekleşmiştir.

Gelecekte klasik acenteler yok mu olacak, özellikle şehir içi otelciliğinde…

Klasik acenteler yok olmaz, bu acentelerimizin yok olmasını asla istemeyiz. Şehir içi ve resort ayrımı olmaksızın tüm tesislerde online kanalların büyük başarılara imza atarak hızlı bir yükseliş göstereceğine inanıyorum. Bunu şu şekilde açıklamak mümkün, baktığımızda kriz yılı olarak kabul ettiğimiz 2016 yılında klasik acentelerin neredeyse tamamı küçülme yaşarken, online acentelerin satışlarının artığını görmekteyiz. Bu da online kanalların gücünü ortaya koymakta.  Online’ın güçlenmesindeki en önemli sebep; online kanalların çalışma modelinin başarısıdır.

2018 YILI 2015’TEN DAHA İYİ OLACAK

2018 yılında Türk turizmi neler bekliyor?

Ben, 2018 yılında tüm pazarların ve segmentlerin hacimlerini artırarak gelişeceğini düşünüyorum. Bence 2018 turizmi Türkiye için 2015 yılından daha iyi olacak. Avrupa’daki düşüş son bulacak, çünkü Avrupalılar Türkiye’ye gelmedikleri zaman gittikleri ülkelerdeki fiyatlar çok yükseldi ve bu ülkelerde yaptıkları tatilden memnun kalmadılar. Türkiye’de güvenlik endişesi çözüldüğü takdirde politik unsurlar ikinci plana atılarak Avrupa pazarında 2015 rakamlarına ulaşabileceğimize inanıyorum.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.