Firuz Bağlıkaya’dan Yerli Turist İçin Teşvik Çağrısı

slide 24 Ekim, 13:06'de eklendi

Firuz Bağlıkaya’dan Yerli Turist İçin Teşvik Çağrısı

Pandeminin dünyada en çok vurduğu sektörlerden birisi de turizm. Türkiye ise ‘güvenli tatil’ modeliyle öne çıktı ve yabancı turistte bu sayede canlanma yaşandı. Sonbaharla birlikte şimdi ağırlıklı olarak yerli turist zamanı geldi. Kültür turlarına ilgi artıyor. Turizmciler bu hareketi daha da güçlendirecek destekler talep ediyor.

bağlıkaya

Firuz Bağlıkaya

Yaz sezonu, özellikle sahil bölgelerinde açık olan otellerde önemli doluluk oranları sağladı. Yerli turistin bir süredir kültür turlarına olan ilgisi de arttı. Milliyet Gazetesi’nden Duygu Erdoğan’ın Haberine göre; Seyahat acenteleri, tur operatörleri; bu dönemde başlayan canlılığa katkı sunmak adına çeşitli kolaylıklar sağladıklarını dile getiriyorlar. Yerli turist hareketliliğine destek verecek teşvikleri  talep ediyorlar.

Bu kapsamda yaz döneminde kamu bankaları tarafından, anlaşmalı seyahat acenteleri üzerinden kullanılacak 10 bin liraya kadar tatil kredisi imkânı sunulmuştu. Bankaların halen internet siteleri üzerinde görünmesine rağmen, kampanyanın sonlandığı belirtildi. 6 ay ödemesiz 36 ay vade ile sunulan finansman imkânında tüketici için ödemesiz dönem de vardı.

İç Pazarı Canlandırmak ve 12 Ay Turizm İçin Yerli Turiste Destek

(TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, bu dönemde dünyada turizm hareketinin iç turizmle sağlandığını dile getirdi. Türkiye’de de önceliğin her zaman Türk vatandaşlarında olduğunu Bağlıkaya, iç turizmi geliştirmek için teşvik ve desteklerin verilmesi gerektiğini sıklıkla dile getirdiklerini altını çizdi.

Bağlıkaya, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Havayolu taşımacılığında, otellerde belirli dönemlerde verilecek destek ve indirimler turizmi 12 aya yaymada etkili olacaktır. Adı turizmle anılan diğer ülkelerin örneklerinde olduğu gibi belli bir oranda devlet desteği verilmesi, başta bu dönem olmak üzere iç turizmi canlandıracaktır. Bu nedenle özellikle vatandaşlarımızın uygun fiyatlarla kendi ülkelerinin güzelliklerini yakından görüp tanımaları için erken rezervasyon gibi fırsatların diğer teşvik araçlarıyla desteklenmesi ilerde turizmde yaşanabilecek kriz dönemlerinde de sağlam bir temel oluşturacak ve sektörümüz daha güçlü ve dayanıklı bir yapıya kavuşacaktır. Eğer kredi gibi destekler de düşünülüyorsa, vatandaşın geri ödemesini rahatlıkla yapabileceği şekilde bir kurguyla gerçekleşmesi önem arz etmektedir.”

Gm Turizm ve Yönetim Dergisi’nin Diğer Haberlerine Ulaşmak İçin Tıklayın

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.