23.4 C
Antalya
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Fiyatlar ‘taleplere’ göre değişmemeli

Mirage Park Resort Satış Pazarlama Müdürü İbrahim Taşkın, 2022 hakkında değerlendirmeler yaptı. Sabırlı olma çağrısında bulunan Taşkın, ”Talep dalgalanmalarına göre değil, otelin değerine göre doğru fiyat belirlenmeli” dedi.

2022 yılını Satış & pazarlama departmanlarının gözünden değerlendirir misiniz?

Son iki yıldır pandemi dönemine nasıl girilir ve pandemi döneminde nasıl turizm yapılır konularını hep birlikte öğrendik, 2022 yılında da yeni şeyler öğreneceğimiz kesin. Şimdiden bir tahminde bulunmak gerekirse; geçmiş yıllarda yapılan erken rezervasyonlar verilerine bakarak telaşa kapılmamayı, gerçek rezervasyonların yoğun olarak son dakika yapılacağını öğreneceğimiz stresli bir döneme gireceğiz.

2022 Son dakika yılı olur mu? Olursa neden, olmaz ise neden?

Fiyatların çok yükseleceği beklentisiyle erken rezervasyonlar mutlaka olacaktır, fakat Nisan ayının ortalarına kadar yaz sezonuna yoğun rezervasyon beklememek lazım.
Erken rezervasyonlarda ödemenin tamamının tahsil edilmediğini göz önüne aldığımızda aslında erken rezervasyon ve son dakika rezervasyon arasında bir fark kalmadığını düşünüyorum.

İleride erken rezervasyon sırasında yapılan ödemenin oranına göre indirimin belirleneceği, iptal durumunda geri ödeme veya tarih değişikliği tercihine göre farklı hesaplama şekilleri devreye girecektir. İptal durumunda %100 geri ödeme garantili erken rezervasyon taleplerine yüksek oranda indirim beklentisi sürdürülebilir bir yöntem değil

Satış ve pazarlama yöneticileri 2022 yılında nelere dikkat etmeli?

Sabırlı olunmalı, talep dalgalanmalarına göre fiyat belirleme politikasından uzak durup, otelin değerine göre doğru fiyatları belirlemeli ve bu politikada ısrar edilmeli.
Sanal ortamlarda pazarlama, satış yönetimi giderek önem kazanıyor, bu konularda yeni gelişmelere açık olunmalı. Bu vesile ile tüm turizm çalışanlarının yeni yılını kutlar, sağlık ve başarılar dilerim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER