GM ÖZEL HABER -HEDİYE ÇETE : “BURADA TÜRKİYE ALGISI HİÇ İÇ AÇICI DEĞİL”

Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 30 Kasım, 10:02'de eklendi

Gurbetçi turizmcilerimizden Hediye Çete ile devam ediyoruz bugün yurt dışından profesyonellerimizin sesini duyurmaya …

hediye-cete

 

Hediye Çete- Corendon Hotels İspanya Otelleri All İnclusive Concept Kurma Direktörü

Gurbette turizmci olmak nasıl bir duygu kısaca anlatır mısınız?

Yaklaşık 6 aydır İspanya’da bir kaç otelin All İnclusive Concept Kurma Direktörü olarak görev almaktayım. Öncelikle yabancı bir ülkede yabancı kanun ve kuralları ile çalışmanın kolay olmadığını söylemek isterim. Bir de bulunduğunuz ülkenin dilini bilmiyorsanız, bu daha da ciddi bir sorun haline geliyor. Ne yazık ki İspanya’da İspanyollar kendi dillerinden başka dil konuşmak istemiyorlar ve öğrenmiyorlar. Beş dil bilmeme rağmen İspanyolca bilmediğim için zorlanmak ağrıma gitti ve tabii ki hemen İspanyolca dil kursuna yazıldım ve şuanda konuşabiliyorum. Ancak dil konuşabilmek ile bitmiyor. Karşınızda tamamen farklı mantaliteye sahip insanlar çıkıyor ve siz onları kendi mantalitenizle yönetmeye çalışıyorsunuz ve bu hiç kolay olmuyor.  Netice bütün bu sorunları bir şekilde aşıyorsunuz ve ortak bir yol bulup başarılı oluyorsunuz, ancak bu kez de kıyaslamalar başlıyor ve kendi memleketine, çevrene, dostlarına ve en önemlisi ailene özlem duyuyorsunuz. Çünkü tamamen yabancı bir ülkede yalnız başınıza mücadele ediyorsunuz. Ben bir kadınım, ancak bunu kadında erkekte aynı şekilde yaşıyor diye düşünüyorum.

Gurbetten Türkiye algısı nasıl ve en hızlı nasıl değiştirilebilir?

Gurbette Türkiye algısı şuanda maalesef çok iç açıcı değil, ancak İspanyollar, Türkiye’nin çok güçlü, çok güzel bir ülke olduğunun ve ırk olarak çok güçlü olduğunun farkındalar.

Türk düşmanlığı veya Türkleri dışlamak gibi bir düşünceleri yok ve bilhassa turizmde Türkiye’ye ve başardıklarına hayranlar. Türkiye’yi sadece güzel bir ülke olarak düşünmüyorlar.  Ülkemizin profesyonelliğini, otellerin yeniliğini, modernliğini, verilen hizmetlerin üstünlüğünü ve sunulan  imkanlar açısından bizi takdir ediyorlar. İspanya’da ne yazık ki hizmet kötü, oteller eski ve 20 yıl önceki otelciliğin yapılmasına rağmen fiyatlar Türkiye’den yüksek ve buraya gelen turistler bizdeki gibi her şeyi şikâyet etmiyor. Çünkü İspanyollar işine gelirse havasındalar. Yani bizim gibi misafiri memnun etmek için kılı kırk yarmıyorlar. Hatta tam aksine çok umurunda değil misafir memnuniyeti.. Bir Türk turizmci olarak kahroluyorum tabii ki. Ayrıca İspanya’da tembellik hat safhada…..Haftada 8 saat çalışma günü, 2 gün off, bu 8 saatin 3 saati siesta zaten…

Bu yıl Türkiye’nin durumundan dolayı buraya gelen turistler, “Türkiye’de durumlar bir an önce düzelse de Türkiye’ye gitsek”  diyorlar ve buradaki hizmet ve yemeklerin Türkiye’deki gibi olmamasından şikayetçiler. Bu da beni bir Türk olarak gururlandırıyor. Yani turizm olarak algıyı düzeltmek gibi bir durum söz konusu değil, çünkü zaten biz en iyisi olarak biliniyoruz. Dolayısıyla burada görev devlet büyüklerimize ve yapılan yanlış politikalara düşüyor. Ülkemizin imajını daha da bozmamak için acil önlemler almalılar.

Türkiye ve yurtdışındaki turizm farklılıkları yönetici, turizmci olmanın kolay ya da zor yanları neler?

Yurt dışında turizmci olmanın veya genel müdür olmanın kolay yönü, patronaj yönetimi burada yok. Kurumsallığı bütün profesyonelliği ile burada görebiliyorsunuz. Tamamen kendiniz bütün profesyonelliğinizi özgürce kullanabiliyor ve bunu uygulayabiliyorsunuz ki eğer tecrübeliyseniz çok başarılı olabiliyorsunuz. Türkiye’de maalesef bilhassa son 5 yılda patronlar tamamen işin içindeler ve bunun doğru olduğunu düşünüyorlar. İşinin başında olmak konusunda haklılar, ancak profesyonelleri işine ortak etmez ve onlara hiç bir yetki vermeyip güvenmezlerse maalesef işler iyiye değil, kötüye gider ki gidiyor da. Ne yazık ki bu durumda farkında olmamalı profesyonelleri üzüyor.

İspanya’da hiyerarşi Türkiye’deki gibi sert değil, herkes üst alt birbirlerine isimleri ile hitap edebiliyorlar. Herkes görevini biliyor ve yapıyor. Her şey belli bir rutin ve kural içerisinde gerçekleşiyor. Türkiye’den biri olarak ilk başta buna alışık olmadığınız için zor gelebiliyordu.  Ama aslında belki de olması gereken bu.. Zor yani sadece uzakta olmak…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.