GÖKHAN POLAT : “ONLINE SEGMENTTE EZBERLER BOZULUYOR “

Güncel, Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 15 Temmuz, 10:02'de eklendi

Akra Genel Müdürü Gökhan Polat ile şehir otelciliğini ve online segmenti konuşma fırsatı bulduk.

GM DERGİ – ÖZEL HABER

Geçen sene şehir otelciliğinde nasıl bir sezon yaşadınız, krizden etkilendi mi?

Antalya’da şehir otelciliğinin krizden etkilenmeyeceği ya da krizin şehir otelciliğini teğet geçtiği gibi doğru olmayan bir algı var. Biz de bu şehirde otelcilik yapıyoruz. Sadece diğer otellere göre misafir portföyümüz geniş onun dışında bizde krizden etkilendik. Fakat açığı kapatmak için, Akra olarak çok emek harcadık.

Krizin etkilerini azaltmak için neler yaptınız?

Yönetim kurulumuz ile düzenli toplantılar yaparak önemli kararlar aldık ve bunları uyguladık. Yeni konseptler oluşturduk. Misafirlerin memnuniyetine yönelik çalışmalarımızda, misafirimiz daha otelimize gelmeden onlara özel jestler sunarak onların memnuniyetini en üst seviyelere taşıdık.

Fiyat düşüşleriniz oldu mu?

Fiyat konusunda diğer tüm tesisler gibi biz de zorlanıyoruz. Piyasaya ayak uydurmak için bizim de fiyatlarımız da bir miktar düşüşler yaşandı. Geçen yıl, bütçelediğimiz fiyatlara satma imkânımız maalesef olamadı. Ama farkı kapatmak için biz dersimize çok çalıştık.  12 ay açık bir otel olduğumuz için iş dünyasından misafirler, kurumsal firmalardan gelen grup misafirlerimiz ve online’dan gelen misafirlerimiz var. Online segment  bizim için çok önemli. Şehir içi otellerinin olmazsa olmazı.

Peki, online segment oranlarınız nedir?

Son bir yıldır online segmentte artışlar yaşadık. Bir yıl önce online segment oranımız yüzde 24 iken, şuan bu rakam yüzde 30’lara ulaştı. Bu rakamlara ulaşmak için bir strateji oluşturduk ve bu yolda çalışmalarımıza başladık. Şuan çalışmadığımız online kanal yok. Dünyanın her ülkesinde varız.

Çoğunlukla hangi ülkelerden misafirleri ağırlıyorsunuz?

Otelimizin milliyet dağılımına baktığımızda güzel bir tablo karşımıza çıkıyor. Bizim yüksek sezon olarak adlandırdığımız Mayıs ve Eylül aylarında ortalama 54 farklı ülkeden misafir ağırlıyoruz. Bu 54 farklı ülkeden ağırladığımız misafirin yüzde 50’si Türk yüzde 50’si yabancılardan oluşmakta. Avrupa’nın, Ortadoğu’nun her ülkesinden, Çin’den, Amerika’da, Rusya’dan misafirlerimiz var. Online da ezberler bozuluyor. 18 yaşından, 60 yaşına kadar teknolojiyi aktif kullanan herkes bizim misafirimiz oluyor.

Son olarak ; Avrupa pazarında bu yıl düşüşlerimiz var. Siz  bu düşüşten nasıl etkilendiniz?

Alman pazarı, misafir portföyümüzün üçüncü sırasında yer alıyor. Biz de bir düşüş olmuştu ki, sonrasında o pazarda toparlanmayı sağladık. Şuan da bütçelediğimiz Alman misafiri ağırlıyoruz. Misafirlerimiz  bize online kanallardan ulaştıkları için biz bu yönümüzü kuvvetlendirdik. Online segmente büyük yatırımlar yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.