GÜMÜŞOĞLU: “TURİZM, İŞSİZLERİN İŞİ HALİNE GELDİ”

slide, TURİZM RÖPORTAJLARI, Turizmden Güncel Haberler 11 Ağustos, 16:51'de eklendi

Sultan Hotels-Genel Müdürü Fatih Gümüşoğlu; Türk turizmindeki personel sorununa değinerek, personel sorununa çözüm bulunmadığı takdirde Türk turizminin ilerleme kaydedemeyeceğinin altını çizdi.

FATİH

GM ÖZEL HABER

Yeni göreviniz hayırlı olsun.  Kamelya World Otelleri’nde 25 yıllık bir görevin ardından 6 aydır Sultan Hotels bünyesinde görev almakta ve yine aynı bölgede yeni bir oluşumun içerisindesiniz.  İlk izlenimleriniz nelerdir?

25 yıllık düzenli ve enternasyonal bir zincirin bıraktığı mirasın üzerine, çok değerli yöneticilerle kurulmuş bir işletmecilik anlayışından sonra, yeni tesisimizde de kendi bilgi birikimlerimizle burada da aynı düzeni kurmaya çalışmayı hedeflemekteyiz.   Görev aldığım şirkette birisi Side -Evrenseki ,diğeri  Manavgat-Kızılot mevkiinde olmak üzere iki adet 5 yıldızlı otel ve toplam 1500 yatak kapasitesine sahibiz. Side ‘deki otelimiz,  8 yıldır hizmet verdiği için kendi düzenini kurmuş ve nispeten oturmuş bir kadrosu var.  Ancak Kızılot mevkii henüz turizmde altyapı olarak hazır olmadığından,  maalesef tesis olarak mükemmel bir konum ve mimariye sahip olmakla birlikte altyapı ve çevre ile ilgili bölgesel sıkıntıları var. Bu yüzden de o tesisimize personel bulmakta oldukça zorlanıyoruz. Her iki otelimizde de yapacağımız çalışmalarla tesisi layık olduğu konuma ulaştırarak geçmişteki arkadaşların bizlere devrettiği bayrağı daha ileriye taşımayı hedefliyoruz.

PERSONELİ YETİŞTİRMENİN YOLLARI BULUNMALIDIR

Turizmdeki personel sıkıntısının artan yatak kapasitesiyle büyük bir sorun haline geldiğine işaret etmek istiyorum. Turizm, maalesef kısa dönemli iş olanağı sağladığından ve gelir anlamında da istenilen rakamları sunamadığından kaliteli personeli elinden kaçırmıştır. Maalesef Turizm,  işsizlerin işi haline gelmiştir. Hâlbuki turizm bu kadar hafife alınacak bir sektör değildir. Sektörde yatak sayısı her geçen gün artıyor. Artan yatak kapasitelerine hizmet edecek personeli yetiştirmenin ve onları sektörde tutmanın  yollarını bulmalıyız. Aslında bu sorunu ve daha da önemlisi çözümü herkes biliyor.Çözüm daha iyi gelir ve yaz-kış iş imkanı sağlama.Ancak bu çözümün bir maliyeti var ve bu maliyeti bu ortamda yatırımcının tek başına üstlenmesi mümkün olmamakta. Bu sebeple  devletin sektöre özellikle kış ayları için   destek olması gerektiğini düşünüyorum.   Son yıllarda istatistiklere baktığımızda; Türkiye, bazı pazarlarda eksi sayıları görmeye başlamıştır. Bu yıl  eksi sayıları daha da çok hissetmeye başladık. Zaten tamamen tekdüze bir kitle turizmi yapıyoruz onu da iyi yapamazsak sorunlarımızın yıllar içinde daha da büyüyeceğini öngörmek için kahin olmaya gerek yok.   Sözün kısası, kaliteli turizm için , devlet özel sektör işbirliğinde  personeli yetiştirmenin ve  turizmde kalıcı hale getirmenin yollarını bulmalıyız.  Sektördeki garson gerçekten profesyonel garson olmalıdır. “Yoksa işim yok, garsonluk yapayım” zihniyetindeki personelle bu sektörü ileriye taşıma şansımız yoktur.

 

Eskiden özellikle ana pazarlarımızda Türk tur operatörleri vardı, ama artık yoklar. Bunun pazara etkisi nedir, kompanze edildi mi?

Türk tur operatörleri bir zamanlar can simidimizdi. İyi gün kötü gün demez ülkemiz için çalışırlar herkes gemiyi terk ettiklerinde bile onlar mücadeleye devam ederler ve her kategoride oteller için kaynak müşteri üretirlerdi. Bunların yok olması özellikle arka bant tesisler için hala büyük sıkıntı yaratmaya devam ediyor. Zira onlar milli operatör mantığı ile irili ufaklı her cins tesise doluluk sağlıyorlardı.  Keşke daha iyi yönetilseler ve yaşasalardı  da ülkemize turist getirmeye devam edip bugünkü sıkıntılara destek olsalardı.

O halde milli menfaatler gereği devletin Türk tur operatörlerine desteklemesi vermesi gerektiği sonucu ortaya çıkıyor diyebilir miyiz?

Kesinlikle. Biz otelciler, zaten o tur operatörlerine yok olmamaları için geçmişte büyük destekler vermiştik. Devletinde bu konuda elinden geleni yapması gereklidir. Çünkü bir gün işler ters giderse  herkes yok olur, ama onlar yok olmaz. Örneğin Batı Avrupa’da özellikle  Almanya da bir zamanlar Türk tur operatörlerinin Türkiye’ye getirdiği azımsanmayacak bir sayı bulunmakta idi. Hepsi büyük rekabete yenik düşüp ya yok oldular ya da büyük operatörler tarafından satın alındılar.  Almanya’da sayılar bir şekilde diğer Alman  operatörlerin artışı ile kompanse edildi diyebiliriz. Ancak  Şu anda Antalya da  en büyük pazarımız olan Rusya’daki operatörler Türk kökenli yapılardır  ve onların getirdiği sayıları getirebilecek yapılar mevcut değildir . Yeni bir operatör çıkarmak ise kolay değildir.. Bu operatörler, sektörde 20-25 senelik özverilerle bugünlere gelmiş ve bu pazarı kendileri yaratmışlardır. Bu yüzden bu durumun kaybedilmemesi adına oradaki operatörlerimize gerekli desteklerin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Söylediğim gibi Avrupa’yı Avrupa kökenli büyük tur operatörleriyle kompanse edebiliriz ve ettik de ancak Rusya’da  ki operatörlerimizin bir sıkıntıyla karşılaşması halinde zincirleme olarak yaşanacaklar çok daha kötü olabilir. Bu tur operatörlerimizin  oluşturacağı boşluğu Rus tur operatörlerinin kolayca dolduracağını düşünmek çok büyük hata olur.Bunun için bu operatörlerimizin  her türlü kriz anında desteklenmesi hatta krize girmeden önce desteklenmesi önümüzdeki turizm süreci için büyük önem taşımaktadır. Çünkü hala yapılan binlerce yatak var ve bu yatakların tamamı gelecek yolculara endeksli bir faaliyet yürütüyor. Bu konuda destekler kesinlikle esirgenmemelidir ve  Bu operatörler çok dikkatli bir şekilde korunmalıdır.

 

Tesislerin ödediği vergilerle ilgili konuya değinecek olursak;

Antalya ‘da değişik satış fiyatlarında ve değişik yatırım maliyetlerinde yüzlerce 5 yıldızlı otel bulunuyor. Yeni açılanlarda mevcutlarla rekabet edebilmek adına ve  piyasadan pay alabilmek adına ister istemez gerekli kriterleri sağlayarak 5 yıldızlı olarak açılmaya devam ediyor.  Çünkü sonuçta bakanlığın belirlediği 5 yıldızlı kriterlere sahip ve yönetmeliğe uygun her tesis 5 yıldızı alabiliyor. Ancak her tesis gerçek 5 yıldız fiyatlarından satılamadığından dolayı   çok absürt fiyatlardan  5 yıldızlı oteller pazarlanmakta ve çok büyük oranda da 5 yıldız beklentisinin karşılanmadığı bir durum ortaya çıkmakta  ve dolayısı ile de özellikle bölge şartlarını bilmeyen yeni tüketicinin Antalya’daki 5 yıldız otellere karşı güvensizliğine sebep olmaktadır. Bundan da belki de en çok zararı gerçek 5 yıldız fiyatı ile hizmet verenler görmektedir .

Diğer taraftan  gerçek beş yıldız olarak hizmet vermeye engel olan unsurun maliyet olduğunu da düşünürsek ve tesisin hangi fiyata satarsa satsın personele, elektriğe, KDV’ye , genel harcamalara, doğalgaza, gıda malzemelerine, vergilere, SSK’ya vs vs aşağı yukarı aynı hatta daha yüksek birim fiyatlarla ödeme yaptığını düşünürsek hem sektörde bu tip otellerin karlılığının arttırılarak desteklenmesi ve yaşamasını sağlamak hem de yıldızlamada doğal bir düzen getirmek adına bakanlığımızın ve sektör birliklerimizin bu konuda bir çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum. Bunun adı tam olarak nasıl konur bilemiyorum, ama İspanya’da bu sorunu zamanında belirli yıldızlı otellerin belirli vergilendirilmesi sistemiyle çözdüklerini biliyorum.  Örneğin; 4 yıldızlı otellere bazı vergi avantajları, SSK avantajları, KDV indirimi gibi uygulamalar gerçekleşmişti ve herkes satış fiyatı kapasitesine göre  yıldızını  ayarlıyordu ve  Böylece İspanya bir denge oluşturmuştu.  Bugün Mallorca’da tatil yörelerinde bizdeki birçok 5 yıldızdan daha pahalı 4 yıldız otel,  beklenti  –hizmet dengesinde  sorun yaşatmadan hizmet vermektedir. Antalya’da bu olayın disiplin altına alınması adına bir şeyler yapılmasının zamanı gelmiştir.

Sultan Hotelleri olarak önümüzdeki süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sultan Hotelleri olarak; ilk iki yıl içinde hem doluluk oranlarını ve hem de marka imajımızı devraldığımız yerden daha yükseklere taşıyarak, hem iç hem de dış pazarlarda daha çok tanınan bir marka  olmayı hedefliyoruz. Sonraki süreçlerde ise;  sahip olduğumuz arazilerimizi Türk turizmine kazandırmak için planlar yapacağız.  Özellikle 2016 için yeni bir yatırım planımız yok.Yeni yatırımlar için sektördeki gelişmeler çerçevesinde 2017 ve sonrasında durum değerlendirmeleri yapacağız. Eğer turizm bu şekilde birkaç yıl üst üste devam ederse belki yeni  yatırımlar bir süre askıya alınabilir. Turizmdeki büyüme başka şekillerde vücut bulur, bunu hep birlikte yaşayıp göreceğiz.   Sonuçta ne kadar kötü bir sezon yaşıyoruz da desek her halukarda Antalya’ya 10 milyonun üstünde turist geldiğini unutmayalım. İşini iyi yapan personeline ve misafirine sahip çıkmış , fiyat kalite dengesini piyasanın onayladığı tesisler, kötü sezonda da iyi olmayı başaracaklar ve  her zaman büyümeye devam edecektir.  Biz de bunlardan biri olmak istiyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Turizm, sonuç olarak insanların yaşamındaki ilk ihtiyaç değil, ancak hiç bitmeyecek ve nesiller boyu devam edecek olan bir ihtiyaçtır. Aynı zamanda birçok sektör için müthiş bir gelir ve istihdam kaynağıdır. Ülkemizde 1985 ve sonrasında elimizdeki imkanlar ile ve üst üste açılan yeni otellerimizle bu ticaretten pay almaya başladı ve kısa sürede çok yol aldık. Gıpta ile baktığımız rakiplerimizin gıpta ile baktığı rakibi haline geldik. Temiz çevremiz, yeni otellerimiz, dil bilen personelimiz, geleneksel misafirperverliğimiz, yeni havalimanı ve yenilenen yollarımızla dünyada iyi bir yere geldik. Ancak geldiğimiz şu noktada bir duraklama ile karşı karşıyayız. Tekdüzelikten kurtulmalı, yıldızlamada gerçek boyutlara geçilmeli ,  yatak artışına bir süre için de olsa Antalya içinde bölgesel sınırlar getirilmeli ,  yatak izni verilirken bölgedeki yoğunluk dikkate alınmalıdır. Yatak artış hızının çok fazla olması vesilesi ile personel  sorunu tüm kademeleri ile  had safhadadır. Sektörde hem alt kademelerde çalışan sıkıntısı çekilmekte hem de insanlar pozisyonlarında tam yetişmeden üst pozisyonlarda iş bulduklarından  dolayı  yapılan işin kalitesi düşmüş ve  maalesef bu sefer boynuz kulağı geçememiştir. Hizmet kalitesin oturması adına Turizmde çalışmak cazip hale getirilmeli , yeni elemanlar yetiştirilmeli ve  kalıcı bir personel istikrarı yaratmamız gereklidir . Türk turizmi, sadece yaz sezonunda Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen insanlarla sadece sezonu geçirmeye yönelik turizm anlayışından kurtulmalıdır..

 

 

Yorumlar

Yazıya 24 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Kazım YÖNDEN 12 Ağustos 2015

Sayın Fatih Gümüşoğlu’ nun net ve doğru cevapları için çok teşekkür ederim. Gerçek bir turizmci olarak gerçekleri bir kez daha açıkça belirtmiştir.
Sorunları dile getirirken yeni yatırımdan bahsetmemiş. Çünkü bu sıkıntılarla yeni tesis eklemek var olan sıkıntıya yenisini ilave etmektir, bunu söylemiş.
Kendisi ile çalışmış bir personeli olarak turizme olan iyi niyetinden ve ideallerinden hiç şüphem yok. Ne kadar sabırlı ve planlı olduğunu bildiğim için kısa zamanda hedeflerine ulaşacağından eminim.

Salih 12 Ağustos 2015

Sayın müdürüme bir sorum var, kendileri ne yaptı bugüne kadar personel için? maaş nedir? civardaki otellere göremi veriyor zam denilince civar oteller ne verirse onumu veriyor? lojman durumu nedir? personel yemekhanesi ne durumda? sorun var evet ama iş katkıya birazda masraf olunca çizik atıyorlar. personel sorunu yok personele değer vermeyen ve köle düzeni ile çalıştıran patronlar ve genel müdürler var. Allahtan iyi bir patrona düştümki şikayetim yok.

mehmet 12 Ağustos 2015

Ağzınıza sağlık sayın fatih bey biz sizi çok iyi tanıyoruz. Çok iyi işletmecisiniz. Teşekkürler

selim 12 Ağustos 2015

Ne deyim ki .mükemmel ötesi çözüm reçetesi.Ve bir o kadarda mükemmel ötesi 5 yaşındaki çocuğun bile anlayacağı dilde bir anlatım.Fatih bey daha nasıl anlatsın.Paylaşalım ki asıl duyması gereken elinde sihirli değnek olan değerli büyüklerimizin kulağına belki kar suyu kaçırırız.turizmin zaman kaybına tahammülü yok.Yara kanarken merhem olmalı.yara kuruduktan sonra merhem ne fayda.2015 bitti 2016 ya umudumuz.Fatih bey çok teşekkür ederiz.Dilinize sağlık

fatma 12 Ağustos 2015

Sayin fatih bey 25 yildir kamelya otellinize ne kazandirdinizda sultan otellerine ne kazandiracaksiniz üstelik birde 25yil sonunda kamelyaya dava açarak ayrildiniz ben olsaydim sizi ise alirken birkaç kere daha düşünürdüm.buarada kendi elemanlariniz haricinde siz başka eleman calistirmazsiniz oyuzden eleman bulamiyosunuz

murat 12 Ağustos 2015

Fatih bey ben Dreams otele ise basladim anca bir hafta dayanabildim FB HK orda fazla maaş alip alkolleri her gece içerken susuyosunuz stewert meydan calisanlari az maaşa kopek gibi calisiyor adaletmi bu personel yemekhanesi lavobalar berbat durumda orda insan hastalıktan olur önce bunlari bi cozun ondan sonra eleman sorunu çözülür

Agit 12 Ağustos 2015

Siz dahaok eleman ararsınız önce elemanlara sahip çıkın sonra eleman arayın Lojmanları berbat millet suriye mültecisi qibi sıcakta yatıyor içme suyu yok maaş bile az başka otellerde maaşları hep yüksek

Mehmet 12 Ağustos 2015

Sn. Fatih bey öncelikle yeni gorevinizde başarılar dilerim. Ama sizin söylediklerimizi bütün İşletmeciler biliyor. Çözüm konusunda pek Kayda değer şeyler soylememissiniz. Oysa ki bütün çözümün insana yatırım olduğunu, insana yatırım yapılması gerektiğini vurgulamanızı isterdim. Sizi çok iyi tanıdığım için söylüyorum, siz turizm sektörünede 25 yıl geriden geliyorsunuz. Sizde çok iyi bilirsiniz ki uzun surede olsa bir yerde çalışmak tecrübe değildir. Siz daha yolun basindaşındasınız. Ustelik duyduğumuza gore personelinin zam bile vermemişsiniz. Kamalyada nasıl kral olduğunuzu biliyorum. Sizin gibi GM.ler( yüksek maaş, makam arabası, odenmezi, vs, vs) oldukça ve patronlarına pembe gözlük taktırdıça bu sektör yok olmaya mahkumdur. İnsanları sevin insanlara değer verin, insanlara yatırım yapım ki, onlarda sizin için çalışsın. Kısaca bece sizin bu yolda yürümeniz gereken çok yol var. Gururu ve kibiri bırakıp insancıl olun.

Hüseyin 12 Ağustos 2015

Ah fatihciğim ah, bırak bunları bunlar boş şeyler. Sen sezon sonunda patrona kazandıracağın parayı düşün, yada zarar edersen uyduracagın yalanları gerisi boş üstadım. Allah kolaylık versin sana derim. Ama bilirsin ki her ikisinde zor işler.

Mustafa 12 Ağustos 2015

Yeni oteliniz hayırlı olsun. Sizde insan ayrımcılığı olduğu müddetçe bir arpa boyu yol alamazsınız

Hikmet 12 Ağustos 2015

Fatih hoca bak Ahmet hocam ne güzel açıklamış biraz ders al ondan. Bırak reklam yapmayı. Gerçekten beş yıldız on numara reklam yapmışsın…

Yakup 12 Ağustos 2015

Sn müdürüm şu bizim zamlar ne oldu. Helal olsun iyi yalan söylüyorsun. Ama bidahaki sezona her halde Suriyeli göçmenleri getirirsin.

Şenol 13 Ağustos 2015

Bence 25 yıllık kamelya tarihinebirbakın fotolara bir göz atın kamelya World Ün değişimini o zaman anlarsınız. Bencede Türkiye’de turizm işsizlerin,tecrübesisizlerin eğitimsizlerin işi olmuş Fatih beyi eleştirecek insan en az onun kadar bu sektöre hizmet vermiş olması gerekir

coskun 13 Ağustos 2015

Fatih bey ayip bu yaptiginiz röportaj ben kaç yil calistim sizinle çok iyi taniyorum sizi ikiyüzlülük le biyere varamazsiniz yakinda ziya özden anlar sizin ikiyuzlulugunuzu inşallah geç olmaz anladiginda

Lutfi 13 Ağustos 2015

İşi turizm olanlara ne oldu

Şükrü 14 Ağustos 2015

Personel Sorunun Çözülmesi için SEKTÖR KURUMLARININ arada bir dile getirdiği ve çözülemeyen sorunlar var;

1- Turizm çalışanı Mevsimlik tarım çalışanı gibi mumamele görüyor. Acilen TURİZM İŞ KANUNU ÇIKMALI,
2- Meslek Okulları yada temelde eğitim sisteminde köklü çözüme gidilmediği sürece kimse çocuğunu bu sektöre
göndermek istemiyor. MESLEK OKULLARI AKTIF HALE GELMELİ.
3- NORMAL LISELERDEN MEZUNLARA derhal ve acilen 1-2 AYLIK HIZLANDIRILMIŞ EĞİTİM VERİLEREK SEKTÖRE
YENİ işgücü kazandırılmalı.
4- Otel bünyelerinde bulunan Personel Konaklamaları, İaşesi, Sosyal Yaşam alanları YASAL DÜZENLEME İLE
yada çıkacak Turizm Yasaı ile Standarda Geirilmeli,
5- Küçük Ölçekli Kalitesiz kurumlar derhal kontraol altına alınıp YASAL statüde eleman çalıştıracak hale getirilmeli.
Bunlar sadece otel değil Gstronomi Hizmeti sunan Restoranlar dahi bu kapsama alınmalı. Tuırizm Belgeli WC
var ama Restoran yok ülkede.

KOLAY GELSİN

memo 14 Ağustos 2015

Fatih bey öncelikle yeni işinizde başarılar dilerim yirmi beş yilda kamelyaya neler kazandirdiginizi en kötü dönemde bile bayrağı zirveye cikardiniz sizinle bende kısa dönem çalıştım ve sultan otellerinde de ayni basariyi sağlayıp kısa sürede öncelikli otel haline geleceginizi umuyorum

alpaslan 15 Ağustos 2015

Doktor olmak icin Tip , kimyager olmak icin kimya okursun , Turizm de calismak icin bir sey okumana gerek yok .. sonuc 2 kelime rusca ogrenen davaj asagi davaj yukari konusan uc gunde turizm ci olur … dolayisi ile hizmet sektoru hezimet olur .

dolunay 15 Ağustos 2015

Turizm camiasında çekirdekten yetişen yöneticiye rastlamak artık maalesef çok zor.Siz sn. Fatih bey bu nadide ve değerli yöneticilerden bir tanesiniz.Meyve veren ağaç herzaman taşlanır.Bu nedenle çizginizi bozmadan;yola devam.Saygılar

mehmet 15 Ağustos 2015

Bilen bilir fatih bey sizi yalaka adamlariniz oldukça sirtiniz yere gelmez sizin

Kubilay 17 Ağustos 2015

Ben Fatih beyi yıllardır tanır yaptığı işleri duyarım busenede kendisiyle calişma Fırsatı buldum Fatih bey akıllı çalıştığı müesseseyi bi adım daha ileri nasıl goturebilirim elemanlarına sahip çıkan (firmanın imkanları dahilinde) yönetici ruhlu biridir boş boş konuşmayınız arkadaşlar

Derya Ülker 21 Ekim 2015

Turizm hep işsizlerin işiydi zaten, otel inşaatında çalışan Türkçe’yi doğru düzgün konuşamayan adamları lobi bara barmen yaptılar, ben üniversiteyi bitirip işe başladığımda çoktan yedi sezon tecrübem vardı ama departman yöneticileri iki kelime bir araya getirip İngilizce bile konuşamıyorlardı, hiçbirşey değişmedi, değişmeyecek de…

Tülay Omcan 06 Aralık 2015

yazık bu kötü eleştrileri yapan sizin altınızdaki elemanlarmı turizim 2 lisanla olmuyor kaite ve aile terbiyesi ve amire saygı üst düzeye gelen kişiler muhakkak güzel şeyler yapmıştır size kötü sözler söylemeleri beni etkiledi sizi tanımıyorum internette buldum bu işsiz kalıp sağa sola saldırmadır benim oğlum 20 sene Belek Antalyada animasyon eğlence md ve satış pazarlamaya getirdiler avrupada eğtler verdi her dalda profyenel çalıştı futbol mis eşlik etti otel darboğaza girince İzmire geldik ış mutlaka bulacaktık ama futbol ve otel odaları satımında aaradılar ve onlara sundu olgunluk başka birşey turist veya türk misafir kalite elemanlara değer veriyor bu yorum yapanların dediği giki sırf lisana grlmiyor amirler ve misafirler kalite arıyor bu yazanlar iş varken iyi yoksa panter kesiliyor keşke Çeşmede bizde trizime elimizden geleni yapsak aramadayız

fatma 08 Aralık 2015

Siz gece saat 00:1 00:2 sabah 9:30 mesai yapan bir genel müdüre rastladiniz mi acaba? Otel bütçesini evinin bütçesi gibi ince ince sorgulayip, tek tek kendisinin inceledigi bir genel müdüre rastladiniz mi acaba? Önce genel müdür olun,o makama yetisin,sonra buyrun meydan sizin yorum yapabilirsiniz…