HAKAN TOKSÖZ- BİR YERDEN DARBE ALDIK MI, HER YERDEN KAYBEDİYORUZ

Güncel, Hakan Toksöz, Sektörel Haberler, slide, Yazarlar 1 Ağustos, 15:39'de eklendi

Hakan Toksöz-  Belconti Hotel Resort – Genel Müdürü

Türkiye’nin 6. sıradan 16. sıraya gerilemesiyle turizm sektörü olarak hepimiz çok dramatik bir düşüş yaşadık. Bununla birlikte bir türlü rayına oturtamadığımız git-gellerle dolu bir sezona girdiğimizde aslında ne kadar da eksiklerimiz olduğu ortaya çıkıverdi bir anda. Otellerin, tur operatörlerinin ve acentelerin tam dolmamış bir kazana kepçe sallaması gibi her bir yönden ne yapsak ta eski yılları yakalasak diye çırpınıp duruyoruz aslında.

 

Online satışlarımız yakın bir gelecekte yüzde 25’lere ulaşacacak ve biz hala online turizm savaşını nedenli ya da nedensiz olarak sürdürmekteyiz. Bu konu ile ilgili kamudaki bürokratik engellerin çok hızlı giderilmesi gerekmektedir.

 

Öncelikle kamu ve özel sektörünün uzlaşması şart. Aksi taktirde ayrı tellerden çalan, topyekün aynı hedefe yürüyemeyen iki ayrı görüşün birbirlerini eleştirmekten başka ortak bir gidiş yolu bulamayan bir sektör olarak kendi kabuğumuz içinde debelenip dururuz.

 

Ülke politikası haline gelmeyen turizmin bir an önce ülkenin can damarlarından biri olduğu gerçek olarak kabul edilmeli. Daha da önemsenip gereken önlemlerin alınmalı. Düşünsenize ülkemizde maalesef

Turizm Bakanlığı icracı bir bakanlık değil.  Maliye Bakanlığı’na ve Ekonomi Bakanlığı’na bağlı… Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda Turizm Bakanı yok. Böyle olunca da sorunlarla ilgili çözümler sektörün beklediği gibi olmuyor maalesef..

 

Her sene  milyonları bulan  ziyaretçi sayısıyla kültür rotaları konusunda Amerika’dan Avrupa’ya ,Avrupa’dan Asya’ya çoğu ülke hızlı bir atak yaparken, krizle yatıp krizle kalkan güzelim ülkemiz elinde bulunan muhteşem potansiyeli neredeyse unuttu. Yani bir yerden darbe aldık mı, her yerden kaybediyoruz. Yatırımdan, işletmeden, istihdamdan, kültüren, dövizden, mutlu yüzlerden en önemlisi GELECEĞİMİZDEN  kaybediyoruz.

 

Bunun için;

Bir türlü olduğuna inanamadığımız Ülkesel Turizm Politikası oluşturulmalı,

Her ne olursa olsun, bu ülkenin can damarlarından biri olan Turizm Yasası düzenlenmeli,

Yeni turizm akımları yaratıp ve standartlaşmaya önem verilmeli,

Çeşitlendirilmiş ve hedef koyulmuş teşvik çarkı  oluşturulsun,

Otellerin yenilenme için daha fazla kredi desteği sağlansın,

Turizm istihdamı özendirilsin.

 

Sonuç olarak, turistin gelmesi için ülke ülke dolaşıp turistik ürünlerimizi pazarlayan, onları bu ülkeye taşıyan, konaklatan, gezdiren, eğlendiren seyahat acentaları, konaklama, ulaşım başta olmak üzere turizm operasyonu içinde olan tüm kuruluşların bu süreçte ekonomik olarak ayakta kalması çok önemlidir.

 

İyi bir sezon geçirmek dileğiyle…..

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.