HAMİT KUK: “ BAKANLIK, U-ETDS SİSTEMİNDE ACENTELERİN SESİNİ DUYDU”

slide, Turizm Acentaları & Operatörleri 26 Aralık, 10:12'de eklendi

 Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile turizm sektörünü bir araya getiren bir toplantı Antalya’da gerçekleşti. TÜRSAB’ın organize ettiği bu toplantıya Antalya bölgesinde faaliyet gösteren yaklaşık 500 civarında seyahat acentesi katıldı. Oldukça verimli geçen toplantının detaylarını TÜRSAB Akdeniz BTK Üyesi Hamit KUK,  yazdı.

 

U-ETDS diye adlandırılan Ulaştırma Elektronik denetim sistemine ait yönetmeliğin sektöre getireceği uygulanabilirliği olmayan maddeleri ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı yetkilileriyle aylardan beri süre gelen çok yoğun müzakereler yapıldı.

Başta TÜRSAB Başkanımız Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB Akdeniz BTK Başkanı Ferit Turgut, İncoming Turizm İhtisas Başkanı ve TÜRSAB Akdeniz BTK Üyesi olarak ben ve Karayolu Ulaştırma, Taşımacılık ve Araç Kiralama İhtisas Başkanı Taşkın Arık yoğun çabalar gösterdik.Bunların neticesinde yeni ulaştırma yönetmeliğinde geniş çaplı değişikliklerin yapılması için bakanlık yetkililerinden sözler aldık.

Kara yolları Düzenleme Kurulu Genel Müdürü Mahmut Gürses olmak üzere ulaştırma bakanlığı yetkilileriyle karşılıklı anlayış çerçevesinde  görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmelerde seyahat acentelerimizi sıkıntı yaratacak konuların büyük çoğunluğu değiştiriliyor.

Karayolları Düzenleme Kurulu Genel Müdürü Mahmut Gürses, bu uygulamada turizm sektörüne ters gelen bazı kuralları değiştirerek yönetmeliği yeniden hazırlayacaklarını belirtti. Bu sistemin başta kara yolları veri sistemini geliştirerek kara yolları trafiğini düzenlemek, her türlü kara yolu güvenliğini sağlamak ve mali kayıpları ortadan kaldırmak gibi misyonları olduğunu vurguladı. Uygulama aşamasında kararlı davranacaklarını söyledi.  Sektörün hassasiyetlerini de dikkate alacaklarını ve mavi, yeşil ve kırmız renkli kategoriler oluşturarak firmaları sınıflandıracaklarını belirtti. Uygulama esnasında kurallara uygun çalışan firmalara birtakım ayrıcalıklar sunulacağını ve esneklikler tanınacağını ilave etti.

Aylardan beri süren müzakerelerimizde bakanlık yetkililerinden çok olumlu geri dönüşler aldık. Sayın Bakanımız Mehmet Ersoy ve Firuz Bağlıkaya başkanımız bu konuda çok çaba gösterdi. İşin sonunda bugün geldiğimiz noktada bu yeni yönetmelik bugün karşımıza çıktı. Değişim ekibi olarak TÜRSAB yönetime geldikten sonra Firuz başkanımız ve yönetimdeki tüm arkadaşlarımızla birlikte bu yönetmeliğin tamamen değiştirilmesi için çok çaba gösterdik.

Görüşmeler esnasında bakanlık yetkililerinden aldığımız bilgiler ise şu şekildedir. Yeni ulaştırma yönetmeliği 2016 yılında Ulaştırma Bakanlığınca hazırlanmış ve o dönemde TÜRSAB yönetimi ile paylaşılmış. Ancak o dönemdeki TÜRSAB yönetimi hiçbir şekilde bu yönetmeliği önemsememiş ve bakanlık yetkilileriyle hiçbir şekilde irtibata geçip müzakere yapma gereği duymamış ve direkt mahkemeye giderek yürütmeyi durdurmak için dava açmış. Geçen süreçte dava TÜRSAB aleyhinde sonuçlanmış. Haliyle her defasında bakanlık temsilcileri “biz bu yönetmeliği 2016 yılında hazırlarken TÜRSAB’dan görüş istediğimizde neden bizimle müzakere etmediniz” şeklinde bir soruyu da sıklıkla sordu bize.

Ama her şeye rağmen bu konuda çok önemli bir eşik atlattık. Yönetmeliğin ilk halinde pasaport bilgileri, bagaj etiketi ve koltuk numarası gibi uygulaması imkânsız olan birçok madde yönetmelikten çıkarılıp yeniden düzenleniyor. Bu kadarına da şükür diyoruz. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre havalimanı gidiş-dönüş esnasında müşteri isimleri TÜRSAB’ın hazırladığı bir ara yazılımla ulaştırma bakanlığı havuzuna aktarılacak. Bu bilgilerin yolcuya ait isim, transferi yapacak araç-şoför ve transfer bilgileri TÜRSAB üzerinden Ulaştırma bakanlığına iletilecektir. Böylece tarifeli taşımacılıkta olduğu gibi turizm taşımacılığında da yolcu isimleri bakanlığa bildirilecektir.  Bakanlık, bu bilgileri istemelerinin bir diğer sebebi ise, A grubu seyahat acenteleri ve taşıma firmaları temel görev alanlarında çalıştığını görmek. Bu şekilde çalışan firmaları koruyup kollayacaklarını dile getiren yetkililer “asıl görev tanımı içinde çalışan firmalara asla sorun çıkarmayacağız. Asıl amacımız, usulsüz çalışan firmaları bu yönetmelik yoluyla tespit ederek Uber taşımacılığı, yasa dışı dolmuşçuluk, vergisiz ve kaçak faaliyetleri kontrol altına almak asıl hedefimiz olacaktır” dediler.    Yönetmelik yeni hali düzenlenene kadar alıştırma uygulamalarına devam edeceklerini ve yeni yönetmelik yayınlandıktan sonra kontrolleri sıklaştıracaklarını belirten yetkililer turizm taşıması yapan firmaların sisteme bir an önce uyum sağlamak için çalışma başlatmaları gerektiğini belirttiler.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.