16.7 C
Antalya
Çarşamba, Aralık 1, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Hikayemizi lezzetlerle taçlandırıyoruz

Armas Hotels Yiyecek İçecek Koordinatörü Aziz Turan ile Armas Hotels’in mutfak felsefesini ve gelecek projelerini ve Türk Mutfağının değerini konuştuk. Turan; “Armas Hotels olarak misafirlerimizi tatillerinde hem göze hem de damak tatlarına uygun lezzetlerle buluşturuyoruz.

Kısaca sizi tanıyalım, nasıl aşçı olmaya karar verdiniz?

Adıyaman’da çiftçilik yapan bir ailede doğdum. Annem çok güzel yemek yapardı. Tabi ki herkesin annesi dünyanın en iyi aşçısıdır ama annemin yaptığı yemekler gerçekten çok lezzetliydi. Yemek, fırın mutfak hep yakın olduğum alanlardı o yüzden. Annemi izlemeyi çok severdim. Ama asıl beni, yeteneğimi keşfeden, bu işin duayenlerinden, sektörün en önemli isimlerinden Yılmaz TURAN ve Hakkı ÖNER’dir. Bir gün bu işi bilmediğim farklı coğrafyalarda, yeni kültürleri, kendi büyüdüğüm topraklarla harmanlasam nasıl olur fikrinin, artık düşünceden hayale dönüştüğü gün aşçı olmaya karar verdim. Daha sonra da bu işe fırıncı olarak başladım ve bugünlere kadar geldi. Yurt içinde, yurt dışında, turizmin önde gelen tesislerinde çalışarak geliştirdiğim kariyerime, şu an sektörün en önemli otel zincirlerinden biri olan Armas Hotels’te Yiyecek İçecek Koordinatörü olarak devam etmekteyim.

Armas mutfağının felsefesi nedir?

Misafir memnuniyeti tabi ki bizim için en önemli nokta. Ama biz bu işin sadece güzel yemek yapmakla olmadığına inanıyoruz. Memleketimizin bereketli topraklarındaki mahsulleri çiftçilerimizden direkt temin ediyoruz. Onların emeğini, bizim yemek aşkımızla birleştirerek damaklarında bıraktığımız lezzetle hikâyemizi anlatmak istiyoruz. Yemeğin, topraktan, dalından, sofraya gelene kadar yaptığı emek dolu yolculuğu misafirlerimize yaşatmak, felsefemiz bu aslında. Tabi bunu yaparken mutfağı tüm departmanlarla bir araya getiriyoruz ve ortaya farklı dokunuşların olduğu güzel işler çıkıyor.

Her şey dâhilde yiyecek içecek misafir memnuniyetinde en önemli nokta. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İnsanlar tatilde evlerindeki düzenden çok daha farklı şeyler deneyimlemek istiyor. Konserler, havuzlar, etkinlikler birbirine yakın belki. Ama yiyecek içecek çok daha kültürel. Yaptığınız sunumlar, verdiğiniz hizmetin kalitesi, özel yöresel geceler, konseptiniz dışında yaptığınız şovlar ne kadar farklı ve özelse o kadar çok misafirin ruhunu doyuruyorsunuz. O yüzden yiyecek içecek biraz daha gözü ve ruhu doyurmaya evirildiği için memnuniyetteki en önemli nokta haline geldi.

DÜNYA TÜRK MUTFAĞINA İLGİ DUYMAYA BAŞLADI

Türk mutfağı hak ettiği değeri alıyor mu? Sizce ne yapmalı?

Dünya artık Türk mutfağına daha fazla ilgi duymaya başladı, bence bunda sektörümüzün payı oldukça büyük. Ama elbette hala hak ettiği yerde değil. Çünkü bu topraklar var olduğu günden bu yana çok farklı milletlere ev sahipliği yapıp, etkileşimde bulunmuş. İlk önce bu işe yeni nesilden başlamak lazım bence. Yeni nesil çok yaratıcı ve daha heyecanlı. Kültürümüzü yakından tanıttıkça eminim mutfağa katacakları çok şey olacak. Bir de maalesef kendi sınırlarımız dışına çıkmaktan korkuyoruz. Her ne kadar artık gastronomi şehirleri kurulsa da ülkemizde sınırlarımızdan çıkmamız gerekiyor. Bu işi dışarıda yapmak isteyen, mutfağımızı dünyaya tanıtmak isteyen arkadaşlarımız ciddi maddi zorluklarla karşılaşıyor. Bu durumda sektördeki paydaşlarımıza, bu işin kıymetini bilen insanların, bu işi yapmak isteyen gençlerimize daha fazla destek olması lazım. Hep beraber daha vurucu, etkili tanıtımlar yapmamız gerekiyor.

Son olarak Armas Hotels olarak geleceğe yönelik projeleriniz nedir?

Şirket olarak bu sektörde yapmak istediğimiz çok şey var. Bu konuda oldukça heyecanlıyız. Öncelikle en büyük hayalimiz bir yiyecek içecek akademisi kurmak. Gençlerimizi, bu işin mutfağında her yönüyle geliştirerek sektöre hem kalifiye insanlar hem de kaliteli hizmet anlayışını kazandırmak istiyoruz. Şirket bünyesinde birçok konseptte tesisimiz var. Ama biz daha önce yapılmamış, misafirlerimize tatilden çok daha fazlasını sunan yeni bir anlayış üzerine kurulu bir konsept geliştirmek istiyoruz. Bir projemizde, festival anlayışını değiştirerek Türkiye coğrafyasının kendine has değerlerini çok farklı etkinliklerle tanıtacağımız bir festival gerçekleştirmek. Hayallerimiz, projelerimiz çok, bu işte oldukça heyecanlıyız. Artık diğer projelerimizde sektördeki diğer paydaşlarımıza sürpriz olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER