İngiltere’den Talep Patlaması!

slide 12 Ağustos, 11:08'de eklendi

İngiltere’den Talep Patlaması!

İngiltere’nin İspanya’ya yasak koymasıyla birlikte Türkiye’de İngiliz pazarından talep patlaması yaşanıyor. İngiliz pazarından yoğun talep almaya başlayan bölgeler ise; Dalyan, Marmaris ve Dalaman.

Sabah Gazetesi’nden Betül Alakent’te değerlendirme yapan turizm profesyonelleri bölge hakkında son durumu değerlendirdi. Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkan Yardımcısı ve Hilton Dalaman Sarıgerme Genel Müdürü Tunç Batum, başta İngiltere olmak üzere Ukrayna ve Almanya’dan gelişlerin başlamasıyla birlikte birçok otelin kapılarını yeniden açtığını söyledi. Dalyan, Marmaris, Dalaman’ı kapsayan bölgede Ağustosta otellerin ortalama yüzde 60’ının açılmış olacağını ifade eden Batum, ” Temmuzda bu oran yüzde 30’lardaydı.” dedi.

 

Avrupa Devreye Giriyor

Bölgede İngiliz ve Ukraynalı turist etkisinin hissedildiğini anlatan Batum, şöyle devam etti. “Özellikle İngiltere’nin İspanya’yı yasak koymasının ardından ülkemize dönük rezervasyonlarda talep patlaması yaşadık. Alman turist etkisi henüz yok. Ancak mesela TUI 18 Ağustos’ta Alman misafirler için otellerini açıyor. Ağustos sonunda yoğunluğu görürüz. Eylülde iç pazar geriler. Bu dönemde Avrupa devreye giriyor. O nedenle Almanya’nın açılması büyük önem arz ediyor. İç pazardaki kaybın bir miktarını Avrupalı ve Ukraynalı turist telafi edecektir.”

 

Bodrum’da Oteller Yüzde 80 Doldu

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, ilçede butik otel, pansiyon, apart ve bakanlık belgeli büyük oteller olmak üzere 1.000’e yakın tesisin olduğunu belirterek, “Temmuzda bu otellerin yüzde 40’ı açıktı. Bayram öncesi, yerli turistin artan talebi ve yeni pazarların da açılmasının etkisiyle oran yüzde 50’ye çıktı. Bayramda açık otellerin doluluğu yüzde 100’lerdeydi. Şu anda bu oran yüzde 80’lerde” dedi. Bodrum’da tamamen iç pazara yönelik çalışan küçük ve butik otellerin olduğunu aktaran Özyurt, “Bunlar eylül sonunda kapanacak. 500’e yakın açık olan otel sayımız 250’ye düşecek. Ekim sonunda da bu oteller kapanır. Eğer Rusya, Almanya, İngiltere pazarı açılmamış olsaydı otellerin hemen hepsi eylül gibi kapanırdı.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.