25.6 C
Antalya
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

İstanbul Mayıs ayında Suudilerle hareketlenir

Holiday Inn İstanbul Şişli Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kılıç, pandemi sonrasında İstanbul turizmindeki son durumu bizlere aktardı. Mayıs ayı itibariyle 5 yıldır gelmeyen Suudi Arabistan vatandaşların Türkiye’ye gitme yasağının kalkmasını beklediklerini ve İstanbul pazarının Suudi Arabistan’ın gelmesiyle hareketleneceğini dile getirdi.

Pandemi sonrasında İstanbul turizminin son durumunu sizden dinleyelim.

Turizm bir barış dilidir. Umarım en kısa sürede savaş ortamı son bulur. Pandemi sonrasında bizimde otel olarak Orta Doğu’dan büyük beklentiler içindeydik. Bu olumsuz durum tabi ki bizi de etkiledi. Bir an önce savaşın bitmesiyle biz de turizmde umutlarımızı olumlu yönde geleceğe taşırız

Son 5 yıldır gelemeyen Suudi Arabistan pazarı var, bu sizi etkiledi değil mi?

5 yıldır gelmeyen bir Suudi Arabistan ve Körfez pazarı ülkemize gelmiyor. Bu konuyla ilgili resmi açıklama olmasa da olumlu güzel gelişmeler var. İsrail Cumhurbaşkanı ülkemizi ziyaret etmesi, BAE’deki siyasi görüşmeler turizme olumlu yansıdı. Bu pazarlar başka destinasyonlara ve ülkelere yönelmişlerdi. Ancak istedikleri verimi alamadılar. Diğer destinasyonların Türkiye gibi olmayacağını gördüler. Onların gelmesiyle de her şey daha farklı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Eren Sakinç, Renaissance Polat İstanbul Hotel'de

Gelen Suudilerin konaklama süreleri maksimum 6 gün ile 8 gün arasında. Bildiğimiz gibi ortadoğulu misafirler kalabalık Aile ve çocuklarıyla geliyor bu durum ayrıca otelciler için üst kategori oda satışı ve bağlantılı oda satışı gibi oda gelirlerini artmasına sebep oluyor.

Katar, Ürdün gibi ülkelerden misafir ağırlıyorsunuz, bu pazarlarda son durum nedir?

Katar, Ürdün ve Kuveyt ile operasyonlarımızı sürdürüyoruz. Şu an da sadece biz değil, tüm İstanbul otelleri bu pazarlarla ayakta kalmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İstanbul’un Suudilerden beklentisi çok yüksek

Doluluk oranları nedir?

İstanbul otellerinde şu an yüzde 70 ile 80 arasında değişen doluluk oranları var. Nevruz dönemi iyi geçti.

Son olarak İstanbul için sektörün hareketlenmesi Suudi Arabistan’a bağlı değil mi?

Yalnız başına değil. Avrupa pazarı bizim için vazgeçilmezdir Rusya ve Ukrayna pazarıda bizim için çok önemliydi fakat, bu savaş ortamının mayıs ayı itibariyle çözüleceğini düşünmekteyiz. Eğer savaş biterse ki temennimiz bir an önce bitmesi, Rusların İstanbul’a ilgi göstereceğini tahmin ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İstanbul 2022 turizm sezonunu erken açtı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yusuf Kızılırmak, Six Senses Kocataş Mansions İstanbul'da
GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER